İngilterede Master

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 28 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. EjjeNNa Administrator

İngiltere'de Master
    İngiltere'de üniversiteler uluslarası öğrencilere çok yüksek kalitede ve tüm dünyada geçerliliği olan 50,000 den fazla yüksek lisans programı sunuyor. Genelde bir yılda tamamlanabilen bu programlar yurtdışında ve İngilizce dilinde eğitim görmek isteyen öğrencilerin ilk tercihi. 2003/2004 öğretim yılında yurtdışından 203.210 öğrenci İngiltere'de öğrenim görüyordu. Yüksek lisans programlarında öğrencilerin %30 u yabancılardan oluşuyor. Bu nedenle İngiltere üniversiteleri yabancı öğrencilerle yakından ilgilenmekte uzmanlaşmış durumda. Her üniversitede yalnızca uluslararası öğrencilerin işleriyle ilgilenen ofisler ve çeşitli dernek ve kuruluşlar mevcut.

İngiltere'de yüksek lisans çoğu bölümde tam zamanlı olarak 1 yıl, yarı zamanlı olarak 2 yıl sürer. 10-20 bin kelime uzunluğundaki tezinizi ise derslerin bittiği yaz, ya da daha sonraki bir tarihte teslim etmeniz beklenir.

Master programına kabul edilmek için aynı ya da benzer bir bölümden iyi dereceyle mezun olmuş olmanız gerekir. Bu çoğu üniversitede İngiltere diploma derecelendirme sistemine göre 2.1 upper second diploma notudur. Cambridge ve Oxford gibi seçici üniversiteler mutlaka alınabilecek en yüksek diploma notunu, yani first degree isterler.

Master programları genelde sınıflarda bulunan az sayıda öğrencinin derse aktif katılımlarının beklendiği bir sistemle eğitim verirler. İngiliz eğitim sisteminde ve özellikle yüksek lisans seviyesinde grup halinde çalışmak, projeler hazırlamak ve sunum yaparak bilgilerinizi diğer öğrencilerle paylaşmak oldukça önemlidir.

Yüksek lisans seviyesinde en yaygın akademik ünvanlar şunlardır: MA (Master of Arts), MSc (Master of Science), MMus (Master of Music) ve LLM (Master of Laws).

Taught Master, yanı öğretilen master dışında bir de Research Master yani araştırma masteri seçeneği vardır. Öğrenciler derslere girmek yerine bir eğitmenin gözetiminde kendi başlarına araştırma yaparak 30-40 bin kelime uzunluğunda bir tez hazırlarlar. Bunun sonucunda kazanılan ünvana MRes (Master of Research) adı verilir.

Yüksek lisans programları içinde en zoru MPhil (Master of Philosophy)'dir. Hakkında bilgisi olmayanların felsefe masteri sanarak yanılgıya düştükleri bu program herhangi bir konuda tam zamanlı 2 yıl süren bir eğitim gerektirir. Bu programı başarıyla tamamlayan öğrenciler Türkçe'de çoğunlukla doktora olarak bilinen PhD (Doctor of Philosopy) ünvanını almak üzere eğitimlerine devam etmeyi seçebilirler.

İngiltere'de herhangi bir master programına katılmak için İngilizcenizin proficiency ya da advanced seviyesinde olması gerekmektedir. Bunun yanında iyi bir diploma notu ortalaması ve mümkünse başvurduğunuz alanla ilgili olabilecek diğer eğitim belgeleri - sertifikalar gibi belgeler gerekmektedir.

Eğer diğer kriterleriniz uygunsa fakat İngilizcenizin yeterli olduğunu düşünmüyorsanız ya da mezunyet not ortalamanız yeterli değilse veya başka eksik noktalarınız varsa, bir pre-master programına başvurmak izin için en doğrusu olur. Pre-Master programını mevcut aklademik başarı durumunuzu yükseltmek ve daha iyi programlar tarafından kabul edilmek için bir alternatif olarak da değerlendirbilirsiniz.

Personal Statement
    İngiltere'de master ve kimi zaman a-level başvuru belgeleri arasında sayılan "personal statement" genel olarak kendinizi, hedeflerinizi neden özellikle İngiltere'de ve neden o bölümde ve o okulda eğitim almak istediğinizi anlattığınız bir yazıdır. Genelde bir daktilo sayfası uzunluğunda olur veya 250-500 kelimeden oluşur.

"Personal Statement", öğrencinin diğer başvuranlardan farkını açıklaması ve ve okulu kendisini kabul etmesi için ikna edebilmesi için bir şanstır ve kabulde ciddi rol oynar.

"Personal Statement" yazarken kesinlikle doğru ve kesinlikle yanlış yöntemler yoktur!
    Fakat yazdığınız yazının mutlaka aşağıdaki soruların cevaplarını içermesi gerekir:
    • Başvurduğunuz programa sizi neden kabul etsinler?
    • Neden Birleşik Krallık'ta ve neden o okulda eğitim almak istiyorsunuz?
    • O programa özgü inceleme alanlarından hangisi neden sizi cezbediyor?
    • O alanla ilgili gönüllü veya ücretli bir iş deneyiminiz oldu mu? (Olduysa açıklayın.)
    • Geleceğe ilişkin planlarınız neler?
    • Diğer ilgi alanlarınız neler? (Sportif, kültürel vb)
    • Başvurulan alanla ilgili veya ilgisiz bahsedebileceğiniz diğer başarılarınız neler?
    Personal Statement Nasıl Yazılır?
    • "Personal Statement" yazma işini son derece ciddiye alın, ve yazmak için kendinize yeterince zaman ayırın. Başvurunuzun olumlu sonuçlanması bu belgeye bağlı olabilir.
    • Mümkün olduğunca, okuyucunun ilgisini çekecek pozitif ve ilgi çekici bir metin oluşturun.
    • Benzersiz olmasını sağlayın: Yani, bu programı seçmenizde etkili olan yaşadığınız bir olaydan veya o alandaki iş deneyiminizden bahsedin.
    • Açık olun: Anlaşılması zor uzun cümleler yerine sade ve okuması kolay bir dil kullanın.
    • Uzunluğuna dikkat edin: Uzun sıkıcı bır metin yerine mümkün olduğunca kısa ve ikna edici olmasına dikkat edin.
    • Asla tek bir personal statement ile birden çok yere başvurmayın ve mutlaka her başvuru için ayrı bir tane hazırlayın.
    • Gramer ve yazım hatalarını defalarca kontrol edin gerekiyorsa bir arkadaşınıza da okutun. Özensizce yazılmış izlenimi yaratmak istemezsiniz.turkeyarena.com
    • Mutlaka bir kopyasını kendinizde bulundurun, yazdıklarınızla ilgili sorularla karşılaşabilirsiniz.
    • Yazınızı 3 bölümden oluşturun. Güçlü ve dikkat çekecek bir giriş paragrafı, okuyucun karar vermesine yadımcı olacak detayları verdiğiniz ana paragraf ve ve belirttiğiniz bütün noktaları tek bir noktaya (sizin program için uygunluğunuz) işaret edecek şekilde toparladığınız kısa bitiş paragrafı.
    İngiltere'de Master Başvuru Evrakları
    • Lisans diploması veya çıkış belgesi.
    • İlgili üniversitenin kabul ettiği seviyede İngilizce sınav sonucu. (ILETS, TOEFL veya CAE sınavlanrından birinin sonucu yeterlidir. Genelde IELTS: 6.0 - 6.5 seviyesi aranır.)
    • İki ayrı akademisyenden referans mektubu.
    • Kabul'de etkili olabilecek diğer eğitim belgeleri vb. sertifikalar.
    • Master yapılacak alanla ilgili iş deneyimi varsa, bir veya iki profosyenel referans...
    • Lisans eğitimi süresince alınan bütün dersleri belgeleyen not dökümü
    • Öğrencinin kendisini, ilerideki hedeflerini ve neden o alanda master yapmak istediğini anlattığı personal statement.

2. yuanfenya Guest

Cevap içeriği düzenlenmiştir. (Düzenleyen: OguzTurk)

Sayfayı Paylaş