Infitini FX 37 nin ilk sürüş izlenimi

Konusu 'Diğer Markalar' forumundadır ve OrKuN tarafından 18 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. OrKuN Well-Known Member

Infitini FX 37'nin ilk sürüş izlenimi
    Geçtiğimiz hafta Bayraktar Holding'in distribütörlüğünde satışa sunulan Infiniti markasının amiral gemisi FX 37 modelini Türkiye'de ilk kez Hürriyet Gazetesi Otomotiv Editörü Emre Özpeynirci test etti.

Sonunda Cayenne'ye bir rakip geldi
    GEÇTİĞİMİZ hafta Bayraktar Holding'in distribütörlüğünde Türkiye'de satışa sunulan lüks Infiniti markasının amiral gemisi olan FX 37'i Türkiye'de ilk test eden gazeteci oldum. Daha önce Türkiye'ye grey market (galeri) yoluyla giren ve büyük beğeni toplayan bir önceki jenerasyonunu tasarım olarak çok beğendiğim için FX 37 son dönemde en çok test etmek istediğim modellerin başını çekiyordu. Bugüne kadar sadece dışardan gördüğüm ve beğendiğim Infiniti markasının ilk kez içine girip kullanacak, rakiplerine göre her türlü karşılaştırma yapma şansını bulacaktım. Bu arada bugüne kadar Türkiye'de resmi olarak satılmadığı için FX 37'nin ilk kullandığım Infiniti modeli olduğunu söylememde de fayda var.

GALERİCİLERİN GÖZDESİ
    Hepinizin bildiği gibi 1989 yılında ABD'de Japon otomobil üreticisi Nissan'ın lüks markası olarak pazara sunulan ve 2008 yılında Avrupa'ya açılan Infiniti markası, son 5 yıldır Türkiye'de galericilerin en gözde modellerinden biri. Düşünsenize, bir temsilcisi olmamasına rağmen bugüne kadar Türkiye'de 1200 adet Infiniti satılmış. Bu durum da aslında Bayraktar Holding için büyük bir şans. Çünkü marka rakiplerinden ayrılan çarpıcı tasarımıyla Türkiye'de ve özellikle İstanbul'da oldukça bilinir hale gelmiş. Yani Bayraktar Grubu'nun ilk kez geçtiğimiz yıl Avrupa pazarına giren bir markanın Türkiye'de bilinirliğini artırması için çok fazla çaba göstermesine de gerek yok. Araçlar zaten kendini gösteriyor.

EN BÜYÜK RAKİBİ PORSCHE
    Uzun lafın kısası Infiniti Türkiye'de, Audi, BMW ve Mercedes'in yer aldığı lüks kategoride yer alacak. FX 37 modelinin ise bu markaların dışında en büyük rakibi bana göre Porsche. Çünkü Porsche'nin 4x4 modeli Cayenne Türkiye'de şu ana kadar rakipsizdi. Sebebi açık. Cayene, bugün pazardaki bana göre en sportif 4x4. Bunu hem kaputun altındaki gücüyle hem de sportif tasarımıyla ortaya koyuyor. Kuşkusuz diğer lüks 4x4 üreticilerinin de oldukça başarılı modeleri var ama Porsche, sportiflik konusunda tek. İşte bu noktada Infiniti'nin FX 37 modeli Porsche'nin yoluna çıkan ilk model olma özelliğini taşıyor. Hem sportif iç ve dış tasarımı hem de motor gücü FX 37'i bir anda Cayenne'nin en büyük rakibi yapıyor. Sportif bir 4x4 almak isteyenlerin önüne de artık iki seçeneğin çıkmasını sağlıyor.

İKİ VERSİYONU BULUNUYOR
    320 beygir gücünde 3.7 litre benzinli motora sahip araç, Türkiye'de FX 37 S ve FX 37 GT isimli iki farklı versiyonla satışa sunuldu. Bu iki versiyonun kaputunun altındaki motor aynı, aralarındaki tek fark donanım özellikleri. Yani S Serisi GT'ye oranla daha sportif. Standart donanımların aynı olduğu iki araçta S serisinde, 21 inç 6 kollu alüminyum jant, dış krom kaplama, sürücü kontrollü spor süspansiyon, ön, arka ve yan görüş kamera sistemi gibi farklar bulunuyor. FX 37 GT'nin Türkiye fiyatı 227 bin TL'den başlarken, daha sportif donanıma sahip FX 37 S'in fiyatı ise 238 bin TL.

235 KM MAKSİMUM HIZ
    FX 37'nin kaputunun altındaki 320 beygirlik 3.7 litre benzinli motor, 5 bin 200 devirde 360 Nm tork sağlarken, 235 kilometre maksimum hıza ulaşıyor. 7 ileri otomatik şanzımanın yer aldığı aracın performansı gerçekten küçük spor modellerle rekabet edecek düzeyde. İçerde ise öne çıkan kaliteli işçiliğin ve malzemenin dışında gösterge panellerinin rahat görünüp, kumanda düğmelerine rahat ulaşım aracın en büyük artılarını oluşturuyor. Kokpitin üstünde yer alan 7 inçlik renkli ekran ile ön, arka ve yan görüş kamera sistemi ise aracın rakiplerinden ayrılmasını sağlıyor.
    Farkı fiyatı haberimiz büyük ses getirdi

CX9 rakibi değil

Hurriyetoto.com sitesinde Infiniti FX 37 ve Mazda CX9 modellerine ilişkin yazdığım 'Farkı fiyatı' başlıklı yazım, ister istemez yanlış anlamalara sebep oldu. Öncelikli olarak şunu belirtmem de fayda var. İki model kesinlikle Türkiye'de birbirinin rakibi değil. Yazının sonunda da belirttiğim gibi ikisi farklı kulvarlarda yarışacaklar. FX 37'nin en önemli rakibi yukarıda belirttiğim gibi Porsche Cayenne. Mazda CX9'un en büyük rakibi ise Chevrolet Captiva. Benim bu yazıyı yayınlamamdaki tek amacım, piyasaya iki hafta arayla çıkan iki modelin 3 konuda ortak noktasının bulunması. İkisi de Japon, ikisi de 4X4 ve son olarak ikisinin de 3.7 litre benzinli motoru var. Açıkçası eğer paranız var ve daha lüks bir 4x4 almak istiyorsanız Infiniti'ye, daha kısıtlı bir paranız varsa Mazda CX9'a yönelebilirsiniz demeye getirdim. Kesinlikle iki modeli birbiriyle karşılaştırmadım. Yanlış anlaşılmasını istemem.

14.10.2009, Çarşamba

2. OrKuN Well-Known Member

3. EmRe Well-Known Member

Resimler ölmüş ben ekleyeyim birkaçtane ;)

Sayfayı Paylaş