Ilk örtünme Nasil Basladı?

Konusu 'Dini Sohbet' forumundadır ve abdulkadir tarafından 6 Haziran 2008 başlatılmıştır.

1. abdulkadir Well-Known Member

İlk örtünme nasıl başladı?
    Tesettür, örtünme Allah'ın bir emridir. Bu emir ilk geldiğinde sahabi hanımların uygulama şekli önem taşıyor. Çünkü ilk uygulamadaki ölçü daha sonraki uygulamaların biçimini belirliyor. Diğer yandan bu ölçü bilinince konu hakkında farklı konuşmanın önü de kesilmiş oluyor. Ahzab Suresi 33'teki “İslamdan önceki Cahiliye kadınlarının yaptığı gibi süslerinizi göstererek ve görünmek için dışarı çıkmayın” âyeti ve Nur Suresi'nin 31. ayet-i kerimesindeki, “kendiliğinden görünenleri müstesna, süslerini açmasınlar. Başörtülerini yakalarının üzerinden iyice bağlasınlar” (1) ifadeleri mü`min kadınların nasıl giyinecekleri konusunda ölçüyü veriyor.

Bu âyet iner inmez sahabe hanımların bu emri hayatlarına nasıl geçirdiklerini Hz. Âişe anlatırken diyor ki: “Allah ilk muhacir kadınlara rahmet etsin, onlar, 'Kadınlar başörtülerini yakalarının üzerinden iyice bağlasınlar...” âyeti inince etekliklerini kesip bunlardan başörtüsü yaptılar.

Satiyye binti Şeybe de bu konuda Hz. Âişe'den dinlediği şu hatırayı anlatır: “Biz Âişe ile birlikte idik. Kureyş kadınlarından ve onların üstünlüklerinden söz ediyorduk. Hz. Âişe dedi ki: “Şüphesiz Kureyş kadınlarının birtakım üstünlükleri vardır. Ancak ben, Allah'a yemin olsun ki, Allah'ın kitabını daha çok tasdik eden ve bu kitaba daha kuvvetle inanan Ensar kadınlarından daha faziletlisini görmedim.

“Nitekim, Nur suresindeki “Kadınlar başörtülerini yakalarının üzerinden iyice bağlasınlar...” ayeti inince, onların erkekleri bu ayetleri okuyarak eve döndüler. “Bu erkekler eşlerine, kızlarına, kız kardeşlerine ve hısımlarına bu âyetleri okudular. Bu kadınlardan her biri etek kumaşlarından, Allah'ın kitabını tasdik ve ona iman ederek başörtüsü hazırladılar.

Ertesi sabah, Hz. Peygamber'in arkasında başörtüleriyle sabah namazına durdular. Sanki onların başları üstünde kargalar vardı.” (2) Hz. Âişe'nin kendisi de bu emrin uygulanmasında hassas davranır, bu giyim tarzına uygun olmayanları uyarırdı. Bir seferinde huzuruna ince başörtülü bir gelin getirilmişti. O, şöyle dedi: “Nur Suresi'ne inanan bir kadın böyle örtünmez.” (3)

Peygamberimizin bu emri bizzat uygulama şeklini, Hz. Âişe, ablası Hz. Esmâ'yı örnek vererek anlatır: Bir gün Hz. Ebu Bekir'in kızı Esmâ ince bir elbise ile Resulullah'ın huzuruna girmişti. Hz. Peygamber ondan yüz çevirdi ve şöyle buyurdu: “Ey Esmâ! Şüphesiz kadın ergenlik çağına ulaşınca onun şu ve şu yerlerinden başkasının görünmesi uygun değildir”. Hz. Peygamber bunu söylerken yüzüne ve avuçlarına işaret etmişti. (4)

Hz. Esmâ bu konudaki uygulamasını ileri yaşlarında da Resulullah'ın tarif ettiği gibi devam ettirdi. Münzir bin Zübeyr Irak dönüşü ona bir elbise göndermişti. Hz. Esmâ elbiseye dokunmuş ve “Bunu götürün ona verin!” demesine kırılan Münzir, “Anneciğim o ince değil, niye reddediyorsun?” Hz. Esmâ “Evet, ince değil, ama vücut çizgilerini belli eder.”

1 Nur suresi, 31. 2 Buhari, Tefsiru Sure 24:12; Ebu Davud, Libas:29. 3 el-Kurtubi, 14:157. 4 Ebu Davud, Libas, 31

Mehmet Paksu

2. boikot Well-Known Member

Kadının saç teli görünse ne olcak ondan bile cinsel haz mı duyuyonuz.. Bu da benim hep kafama takılır neden allahın kendiz sözleriyse bu kuranda surelerde allaha allah için vs. allah vurgusu yapılır sanki başkası onun adına yazmış gibi..

3. Sol_Barış Well-Known Member

che nin saçları gözüküo boikot abdul etkilenmesin kaapat onları çabuk:)ve kardeşim nur sure 31. ayette başortu diye birşey geçmişyor yanlış tercüme edilmiştir bu ve ben diğer bölümde sana açıklamasını yaptım ablud bunun;)

4. boikot Well-Known Member

Bide en-am suresi 125. ayet derki 125 - Allah kimi hidayete erdirmek isterse, onun gönlünü İslâm'a açar. Kimi de saptırmak isterse, sanki göğe yükseliyormuş gibi, göğsünü dar ve sıkıntılı yapar.

peki neden müslüman olmayanlar kafir oluyor.. Onlarında gönlünü islam'a aç..

5. abdulkadir Well-Known Member

Kadının ellerinden,yüzünden ve ayak üstünden başka her tarafının kapanması farzdır..Bunu ahirette mi anlayacaksınız.....

Erkeğin ise diz kapağı ile göbek çukuru arası kapanması farzdır...

işte orayı anlayamazsın çünkü Kuran Ayetlerini sadece okuyorsun..Hissedip uygulamıyorsun.....Okudukça daha iyi anlarsın...

6. abdulkadir Well-Known Member

Che cinsiyet mi değiştirdi bak bunu bilmiyordum:D:D

Ben inandığımı söylerim..Ben sadece o ayeti hatırlattım...

7. abdulkadir Well-Known Member

Onların gönülleri İslam'a açılmak istemiyorsa ben ne yapayım..

Örnek olarak ebu cehil Peygamber Efendimiz (s.a.v) döneminde niye müslüman olmadı..Çünkü o gönlünü açmadı İslam'a...Ama oysaki insanlığın en şereflisini görüpte açmadı gönlünü..

Şimdi o insanları zorla müslüman yapamazsın onlarında isteği olması lazım...

8. boikot Well-Known Member

Herkes inanmak istediğine inanır Kuran da bir çok çelişkili ayetler vardır.. Herkes arapçasını değilde türkçe mealini okusaydı şimdi bunlar böyle olmazsı bazı tabularımız yıkılır daha çağdaş bir toplum olurduk bizim insanlarımız o kadar cahil ve bağnaz yetiştirilmişler ki her gördükleri arapça yazıyı kuran ayeti kutsal sanıyorlar..

9. abdulkadir Well-Known Member

Kuran ayetlerinde çelişki yoktur..

Eğer sana göre varsa yazda bilelim...Ama istediğin kadar araştır bulamazsın..

Çünkü o ALLAH'IN SÖZLERİDİR..Çelişki bulunması imkansızdır..

10. boikot Well-Known Member

. Peki o yazdığın son cümle o allahın sözleridir cümlesi bir surede geçiyor o dönemde Muhammed o kadar baskıya uğramış ki dayanamayıp kendini kanıtlasın diye o sureyi yazmıştır bu sözler benim değil yaratıcının gibi soruyorum o sözler gerçekten bana aitse ben yaratıcıysam niye bunu ispatlamak zorunda olayım ki her şey benim elimde.. Neyse sen Turan Dursun Din bu serisi ve İlhan Arsel Kuran ın eleştirisi kitaplarını oku orda çelişkilerden bahsediyor sure sure ama şimdi seni inançlaştırmaya çalışıyorum gibi bi düşüncen olmasın sen istediğine inan sözüm yok ben sadece bilgin olsun diye söyledim..

11. abdulkadir Well-Known Member

Doğru konuş çok büyük bir iftira atıyorsun..

Ben daha tartışmayacağım...Anladım ki sen hidayet kapılarını açmamışsın..

Ahirette Allah ikimizide yargılayacak ..

Ayrıca Orda bazı kişi adlarını vermişsin..onlar kuran'a karşı büyük yanlışlıktadırlar...Ben onların imanından şüphe ederim..

Daha tartışmayacağım..kaçtı ,korktu diyebilirsin ama yüreğimdeki gerçekleri değiştiremezsin..

Senin hidayete ermen dileğiyle..

12. EmRe Well-Known Member

abdulkadir din ile yatıp din ile kalkıyorsun yazılarından böyle anlaşılıyor, dünyevi hayatınızı nasıl idame ediyorsunuz, gerçi sen daha küçüksün meşakkatin yok sanırım aile durumunuzda iyi, bulunduğun çevre ve ortamda bir tarikat havasıda sezinliyorum, yani sen rahatsın, ama aç yatan okadar çocuk varki evinde ve dışarıda, "komşusu aç yatarken tok yatan bizden değildir" hatırlatırım sana, savunduğnuz akp sokak çocukları için ne yapmış, evine ekmek götürmekte zorlanan baba nın yükünü hafifleteceğine fukaranın bir ekmeği var onada gramajını artırma hilesi ile %100 zam yapmış,,,,

Hz. Ebubekir müslüman olmadan önce çok zengin ve hatırı sayılır biri iken, müslümanlığı kabul ettikten sonra tüm mal varlığını dağıtmış, bir müslümanın ihtiyacından fazlası haramdır, şimdi bakıyorum akp li milyardolar zenginlerine hani müslümanlarya hepsi, gerçi müslümanlığıda kirletiyorlar bunlar, tayyip e tayyibin oğlunun gemiciklerine, gül e gül ün 16 yaşındaki oğlunun ithalat şirketlerine, eşlerinn bilmem kaçbin dolarlık yüzük ve ziynet eşyalarına, kendi kollarındaki 30-40 bin dolarlık saatlere...ve burda tek tek sayamadıklarıma....

eğer bunlar müslümanlığı savunuyorlarsa vede sizin gibi insanlar bunlara müslüman diye oy verip inanıyorlarsa ortada bi tezat var demek, ya bizim bildiğimiz müslümanlık yanlış yada bunlarınki vede bunlara ağzınızı açıp hiçbir kelime etmeyen sizlerinki....

bir kerede söyleyinde duyalım, "eeeeyyyy akp" ülkeyi satmayın onabuna yandaşlarınıza peşkeş çekmeyin, bu milyardolarlık servetler nerden geliyor bir müslümana okadar para çok değilmi, fethullah hoca kendini hoca diye bizlere yutturuyorsun ama sen orda güllük gülüstanlık yaşıyorsun servetine güç kuvvet yetmez nasıl oldu bu iş deyin bi kere de bizde tamam bunlar gerçek müslüman diyelim sizden için

13. abdulkadir Well-Known Member

Tekrar tekrar söyleyeyim ben akpli değilim bunu neden anlamak istemiyorsunuz..

Başörtüsünü savunuyorum diye akpli yaptınız beni....

Ben daha küçük yaşta anladım hayat zorluğunu (hatırlatan akp sağolsun)

Asla tarikat içinde değilim..
    Çünkü benim tarikatle işim olmaz..Bildiklerimi uygularım bilmediklerimi daha bilgili uzman kişilere sorarım.

Unutma müslüman heryerde ne olursa olsun belli eder kendini....

Sayfayı Paylaş