Hz. Muhammed'in (sav) temizlik ile ilgili sözleri

Konusu 'Diğer Mesajlar' forumundadır ve GuNaHKaR tarafından 28 Temmuz 2015 başlatılmıştır.

1. GuNaHKaR Well-Known Member

Peygamber Efendimiz (sav)'in temizlik üzerine sözleri

Şüphe yok ki Yüce Allah temizdir, temizliği sever. İkramı boldur, ikramı sever. Cömerttir, cömertliği sever. Artık evlerinizin çevresini temiz tutun. (Et-Tıbbün Nebavi s.216)

Ağzınızı temizleyin! Kiramen katibin melekleri için, ağızdaki yemek artıklarının kokusundan daha kötü bir şey yoktur. [Deylemi]

Ağzınızı temizleyin, ağzınız Kur'an-ı kerim yoludur. [Ebu Nuaym]

Benim ümmetim kıyamet gününde yüzleri parlak, elleri ve ayakları nurlu olarak haşrolunacaktır. Herkes gücünün yettiği kadar bu parlaklığı arttırsın. (http://www.diyanet.gov.tr/turkish/hutbe.asp?h_id=193)

Câbir anlatır: "Peygamber salla'llahü 'aleyhi ve sellem buyurdu ki: "Hilâl eylemek dişleri arıtır, pâk eyler, diplerini sağlamlaştırır ve ağız kokusunu güzel eyler." (Önder ÇAĞIRAN, Tıbbi Nebevi,1. Baskı, Boğaziçi Yayınları, İstanbul 1996)

Cuma günü yıkanın, misvak kullanın ve güzel koku sürünün. [Buhari]

Eğer ümmetime ağır gelmeyecek olsaydı, onlara her namazda misvak kullanmalarını emrederdim.

Elbiselerinizi yıkayın, fazla kıllarınızı temizleyin, dişlerinizi misvakla temizleyin, temiz, güzel giyinin! Nezafet sahibi olun! [İbni Asakir]

Evinin hayrını isteyen, yemekten önce ve sonra, elini ve ağzını yıkasın! [İbni Ebi Şeybe]

Gece namaz kılmak için kalkan kimse, ağzını misvakla temizlesin! Çünkü bir melek namazda Kur'an okuyanın ağzına yaklaşarak dinler. [Deylemi]

Her şeyi iyi temizleyin! Temizlik imana, iman da Cennete götürür. [Taberani]

Herkes gücünün yettiği kadar bu parlaklığı arttırsın. Şüphe yok ki Yüce Allah temizdir, temizliği sever. İkramı boldur, ikramı sever. Cömerttir, cömertliği sever. Artık evlerinizin çevresini temiz tutun.

Kap kacak yıkamak, evi temiz tutmak, zenginliğe sebep olur. [Hatib]

Misvak kullanarak kılınan namazın, misvaksız namaza üstünlüğü yetmiş kattır.

Mümin pis olmaz. [Buhari]

Müslümanlık temizdir, kirsizdir. Siz de temiz olun, temizlenin, Zira cennete temizler girer. (G.Ahmed Ziyaüddin, Ramuz El Hadis, 1. cilt, Gonca Yayınevi, İstanbul, 1997, 96/2)

Müslümanlık temizlik dinidir. Temiz olun! Cennete ancak temiz olan girer. [Deylemi]

Namazın anahtarı temizliktir. [Tirmizi]

Peygamber efendimiz, yanına gelen birisine, (Tırnakların kuş tırnağı gibi uzamış, içi pislik doludur) buyurarak, temiz olmasını emretmiştir. (Taberani)

Sarmısak yiyen, kokusu gitmeden mescidimize yaklaşmasın, insanın rahatsız olduğu şeylerden melekler de rahatsız olur. [Taberani]

Şüphe yok ki Yüce Allah temizdir, temizliği sever. İkramı boldur, ikramı sever. Cömerttir, cömertliği sever. Artık evlerinizin çevresini temiz tutun. (Et-Tıbbün Nebavi s.216)

Temizlik imandandır.

Temizlik imanın yarısıdır. [Müslim]

Temizlik, iman ehline lazım olan işlerin yarısıdır. "Elhamdülillah" demek terazinin hayır kefesini doldurur. "Sübhanellahi velhamdülillahi" demek yer ve gökleri doldurur veya göklerle yerin arasını doldurur.Namaz, nurdur.Sadaka, sahibinin lehine bir bürhandır.Sabır, hakkı görmeye yarayan bir ışıktır.Kuran lehine veya aleyhine bir huccettir.Her insan, nefsinin satıcısı olarak sabahlar ya da onu azad eder veya helak eder. (Müslim, c. 1, s.140)

Tırnaklarınızı kesip gömün! Ağzınızdaki yemek kırıntılarını temizleyin ve misvak kullanın! Yanıma, dişleri sarı, ağzı kokar vaziyette gelmeyin! [Taberani]

Yemekten evvel ve yemekten sonra ellerinizi yıkayınız Benim ümmetim kıyamet gününde yüzleri parlak, elleri ve ayakları nurlu olarak haşrolunacaktır.

Yemekten önce ve sonra el yıkamak, zenginliğe yol açar, fakirliği giderir. [Ebuşşeyh]

Sayfayı Paylaş