Hz Mevlana Sözleri

Konusu 'Dini Sözler' forumundadır ve EmRe tarafından 26 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

1. EmRe Well-Known Member

Hazreti Mevlana Sözleri Alfabetik Liste

• Adalet nedir? Ağaçları sulamak. Zulüm nedir? Dikene su vermek.

• Akılsız, yüzü güzele; Akıllı, gönlü güzele tâlip olur. Zaman yüz güzelliğini tüketir ama gönül güzelliğini artırır.

• Aklın yoksa yandın. Ya kalbin yoksa, o zaman sen yoksunki..

• Aşk şeriatı, bütün dinlerden ayrıdır; Aşıkların şeriatı da Allah'tır, mezhebi de...

• Ayıpsız dost arayan dostsuz kalır.

• Bal yiyen, arısından gocunmaz.

• Balığa, denizden başkası azaptır.

• Bazı insanlar vardır ki selam verirler ve selamlarından is kokusu gelir. Bazıları da vardır ki selam verirler ve onların selamından misk kokusu gelir.

• Beni bir ben bilirim birde Yaradan. Bana bir ben lazımım birde anlayan.

• Bin sene de okusam; "Ne biliyorsun?" diye sorsalar bana, "Haddimi bilirim" derim...

• Bir insanın nasıl güldüğünden terbiyesini, neye güldüğünden akıl seviyesini anlarsın.

• Bir kişi Allah'tan başka kimseye ihtiyacı olmadığına inanırsa; Allah da onu başkasına muhtaç etmez.

• Bir mum diğerini tutuşturmakla ışığından birşey kaybetmez.

• Bir şeyi bulunmadığı yerde aramak, hiç aramamak demektir.

• Cebi zengin fakat ruhu fakir olan insanın hali çok rezil ! Çünkü o; 'herşeyin fiyatını bilir, değerini değil.'

• Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol, Şefkat ve merhamette güneş gibi ol, Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol, Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol, Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol, Hoşgörülükte deniz gibi ol, Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.

• Dert, gizlice Allah ’ı anmana vesile olacaksa tüm dünya mülkünden değerlidir.

• Duydum ki gıybetimi yapmışsın, yüzüme söylemekten kaçmışsın. Benim gibi bir acizden korkmuş Allah'tan korkmamışsın...

• Elbet bizde biliriz lafı en inceden dokundurup, içini acıtmasını Lakin kıyılıyoruz ama, kıyamıyoruz sevdiklerimize işte...

• Ey nefsim seni sen yapan benim, beni de ben yapan sensin. Ya yola gel beraber gidelim ya da yoldan çekil ben Hakk'a gideyim.

• Gene gel! gene gel! her ne isen gene gel! Kafirsen, atese tapiyorsan, puta tapiyorsan da, gene gel, Bu bizim dergahimiz umutsuzluk dergahi degil, Yüz kere tövbeni bozmussan da gene gel!

• Gönlünde Allah sevgisi arttı mı, şüphe yokki Allah seni seviyor. turkeyarena

• Gönlümün sevmediğini gözüm neylesin. Rabbim herkese gönülden seveni nasip eylesin...

• Gönlü ışık yakmayı, aydınlanmayı öğrenen kişiyi, güneş bile yakamaz. Gündüz gibi ışıyıp durmayı istiyorsan, geceye benzeyen benliğini yakıver.

• Gül dediğin nedir senin; Üç beş diken biraz yaprak, Ömür var ya çok sevdiğin ; Üç beş nefes sonra toprak!

• Hayat sana arka arkaya dikenlerini gösteriyorsa sakın üzülme, aksine sevin. Çünkü çok yakında gülü de gösterecektir.

• Her gönül bir tek sevgiliye dönüktür aslında. Lakin kıblesi yanlıştır. Bulduğunu sandığı şey gerçekte aradığı değildir... Kimisi gül yüzlü bir güzele meftun, Kimisi bir ceylan bakışlıya mecnundur. Bazısı dünyaya kanmış, Bazısı mala mülke aldanmıştır. Oysa her biri aslında bir sevgili tarafından sınanmıştır...

• Her yüze bakma Can! Her gülüşe aldanma! Her ele el uzatma can! Her güzel söze kanma!

• İki şey yıkar insanı; Dostundan gelen ihanet ve Düşmanından gelen merhamet.

• İnsanlar günahları ile övünüp sevaplarla alay ediyorlarsa, şeytan yüreklerinde tavaf ediyor demektir.

• İstediğin kadar inançlıyım de namaz kıl, sadaka ver. Umut verip, güven aşılayıp da yarıyolda bıraktığın insanın gönül sadakasını her iki dünyada da veremezsin.

• Kadının bakışı fitnedir. Bu bakışa bir de sesi eklenirse felaket yüz kat olur. ona karşı durmak Yusuf'ların işidir.

• Kanaatten hiç kimse ölmedi, hırsla da hiç kimse padişah olmadı. turkeyarena

• Kapı Açılır Sen Yeter ki Vurmayı Bil!... Ne Zaman? Bilmem!... Yeter ki O Kapıda Durmayı Bil!

• Kula Bela Gelmez, Hak Yazmadıkça; Hak Bela Yazmaz, Kul Azmadıkça'

• Leş, bize göre rezildir ama, domuza, köpeğe şekerdir, helvadır.

• Mademki kendinde bir dert veya pişmanlık hissediyorsun; bu, Allah’ın sana olan yardımının ve sevgisinin bir delilidir.

• Minareden düşenin parçası bulunurda, gönülden düşenin parçası bulunmaz.

• Mutluluğu sende bulan senindir, ötesi misafir.

• Mü’minin saygınlık ve onuru; Allah’ın kendisine verdiğine kanaat edip, insanlardan bir şey beklememesidir.

• Neden duasız bırakıyorsun dilini? Kapıyı çalmadan, açılmasını bekleyenlerden misin yoksa?

• Ne kadar zengin olsan, ancak yiyebilecegin kadar yersin, denize testiyi daldırırsan alabilecegi kadar alır, gerisi kalır.

• Ne mutlu o kimseye ki kendi ayıbını görür.

• Nice insanlar gördüm, üzerinde elbisesi yok. Nice elbiseler gördüm, içinde insan yok.

• Nice kişiler vardır ki dizimin dibindedirler, ama benim için sanki Yemen’dedirler. Yemen’de olan niceleri de vardır ki sanki dizimin dibindedirler.

• Ömründen nasibin, kendini Sevgiliden mesut bulduğun andan ibarettir. turkeyarena

• Öyle bir ‘yâr’ sev ki evladım; elinde su tasıyla, iftarı bekleyen oruçlu gibi beklesin seni.

• Pişkinin Halinden Ne Anlasın ki Ham...Öyleyse Sözü Kısa Kesmek Gerek Vesselam!..

• Sağlık, sıhhat, âfiyet ve huzur çağında herkes dosttur. Ama dert çağında, gam vaktinde Allah’tan başka eş dost nerede..

• Sanma ki dert sadece sende var. Sendeki derdi nimet sayanlar da var.

• Sen bizim suretimize [yüzümüze] değil, siretimize [ahlakımıza] bak.

• Seni Seveni Zehir Olsada Yut , Seni Sevmeyeni Bal Olsada Unut..!

• Sevmek bu kadar güzelse, kimbilir sevmeyi yaratan ne kadar güzeldir.

• Sık sık verilen aynı öğütten sıkılma. Çünkü bir çiviyi çakabilmek için defalarca vurmak gerekir.

• Soru da bilgiden doğar, cevap da.

• Sukutumuzu anlamayan sohbetimizden bir şey anlamaz.

• Tuzağa saçtığın taneler cömertlik sayılmaz.

• Unutma ki!. Nefret ve kinin ötesi pişmanlıktır. Ve her canlıya ölüm vardır. İnsan ölür ama ölmeyen "İnsanlıktır".

• Üzülme! Bir şey olmuyorsa ya daha iyisi olacağı için ya da gerçekten de olmaması gerektiği için olmuyordur...

• Ya kırdığın kalbi Allah seviyorsa? Bilemezsin. Bilseydin ödün kopardı, dokunamazdın.

• Zor diyorsun. Zor olacak ki imtihan olsun.

Sayfayı Paylaş