Hz Harun Kıssası

Konusu 'Dini Sohbet' forumundadır ve CAN tarafından 9 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. CAN Well-Known Member

Hazreti Harun Kıssaları Mucizeleri

Harun Peygamber, Hz Musa'nin büyüğüdür israilogullarının erkek çocuklarının öldürülmeye başlanıldığı dönemden önce dünyaya gelmistir. Hz Hârun (as); Musa (as)'dan daha uzun boylu, daha etli, daha beyaz tenli, daha geniş sırtlı olup açık ve düzgün dilli, yumuşak huylu idi. Alnında da bir ben vardı Medyen'den dönerken Hz Musa'ya Peygamberlik verildi Peygamberlikle şereflendi.

Yüce Allah Hz Musa'ya emretti: "Firavun'a git, çünkü o azdı" (Tâhâ, 20/24) Musa Peygamber "Rabbim, beni yalanlamalarından korkuyorum" (es-suarâ, 26/ 12), "Kalbim sıkılır, dilim açılmaz olur Onun için Harun'a da Peygamberlik ver" (es-suarâ, 26/l3), Lallah'u Teala Musa(as)nin duasını kabul ederek Haruna peygamberlik verdi. Ömürlerinin büyük bölümünü birlikte geçirdiler.

Hârun Peygamber uzun müddet yaşadı Musa Peygamberle birlikte kavmine öğütlerde bulundu, kavminin nankörlüklerine göğüs gerdi. Zaman geldi; Rabbine kavuştu, o da ölümü tattı.

Sayfayı Paylaş