Hz. Cebrail'in Hızı

Konusu 'Dini Sohbet' forumundadır ve CAN tarafından 3 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. CAN Well-Known Member

Cebrail Aleyhisselamın Hızı

Peygamber (aleyhissalatü vesselam) Efendimiz Cebrail aleyhisselama sordu:
    • Ey Cebrail hiç yedi kat semadan yeryüzüne korku ve dehşet içinde hızlıca indin mi?
    Cebrail:
    • "Evet, ey Muhammed üç kez dediğin şekilde indim."
    Bunun üzerine Peygamberimiz sordu:
    • Nasıl oldu anlat?
    • Birincisi İbrahim peygamber ateşe atılırken Allah (celle celalüh) bana dediki :
    • Sor bakalım ibrahim’in bizden bir isteği var mıdır?
    O esnada ibrahim ateşe mancınıkla atılmış havada ilerliyordu. Hemen süratle yeryüzüne indim ve İbrahim’e sordum:
    • Varmıdır Rabbinden istediğin birşey?
    İbrahim Peygamber dedi:
    • "Çekil çekil.. Rabbimden gelen başımın üstüne."
    Bunun üzerine Yaradan ateşe;
    • "Ey ateş İbrahim için serin ve selamet."dedi.
    Peygamber aleyhisselatü vesselam Efendimiz:
    • "Ya ikincisi?" diye Cebrail’e sordu. Cebrail (a.s):
    • İbrahim, oğlu İsmail’i kurban edeceği zaman, bıçagın keskin yerini değil sırt tarafını İsmail’in boğazına sürtüyordu. Tam farkına varıp bıçağı ters çevirip İsmail’in boğazına bıçağı süreceği sırada Rabbim bana emretti:
    • "Yetiş ey Cebrail al şu iki koçu, İbrahim bunları kurban etsin" dedi. İşte o sırada "yetişemeyeceğim" diye çok korktum, ama şükürler olsun Rabbime ki, yetiştim." dedi. Peygamberimiz aleyhisselatü vesselam Efendimiz tekrar Cebrail aleyhisselama sordu:
    • "Ey Cebrail, ya üçüncüsü? Onuda anlat bize."Cebrail (a.s):
    • Ya Rasulallah onu ne sen sor ne ben söyleyeyim. Rabbime en yakın olduğum yerdeydim(manen). Kendi mekanımda ve yedi kat semanın en tepesi denebilir. Sen Uhud Savaşındaydın ve.. savaş sırasında darbe aldın. Darbe alınca miğferinin demiri yanağına battı. Ashab geldi yanına ve onlardan birisi, sana olan terbiyesinden o demiri eliyle değil, ağzıyla yanağından hafifçe çekti çıkardı. İşte tam o sırada yanağından süzülen bir damla kan yere düştü düşecek..alemlerin Rabbi şöyle hitab etti:
    • "Yetiş ey Cebrail. Eğer rasulümün kanı yere düşerse, andolsunki yerde ve gökte birtek canlı bırakmam."
    Cebrail:
    • "İşte o anda tüm gücümle yeryüzüne, Uhud’a yöneldim. O kadar hızla indim ki.. yanağından süzülen kan tam yere damlamak üzereyken yetiştim. O an, Azrail bile bir an işini bırakıp bana dönüp bakdı ve kanı kanadımın üzerine düşürdüm.. Rabbime hamd olsun."der.

Sayfayı Paylaş