Hz. Ali ile Hırsız Yahudi

Konusu 'Dini Sohbet' forumundadır ve CAN tarafından 7 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. CAN Well-Known Member

Hz. Ali (r.a.) ile Hırsız Yahudi Dini Hikaye

Hz. Ali ile hırsız yahudi

Günün birinde İslâm’ın dördüncü halîfesi Hz Ali (r.a.) ile bir Yahûdî arasında mahkemelik bir hâdise cereyân eder. İkisi birlikte mahkeme reisi Kadı Şüreyh’in huzuruna çıkarlar. Hz Ali (r.a.), davâcı olarak şikâyetini şu şekilde yapar:
    "Bu adamın sırtındaki şu kürk, benim kürkümdür. Onu bir süre önce kaybetmiştim. Bu kürkün, benim kaybettiğim o kürk olduğuna hiç şübhem yok. Kürkümü geri istiyorum."

Bu iddiayı Yahûdî kesinlikle reddeder: "Hayır bu kürk, benim kendi malımdır. Onu hiçbir yerden çalmadım" der. Kadı Şüreyh, Hz Ali (r.a.)’ın bir kürk için yalan söylemeyeceğini kesinlikle bilmesine rağmen, ondan bu iddiasına şâhid getirmesini ve delille isbâtlamasını ister.

Hz Ali (r.a.), mahkemeye şâhid olarak oğlu Hasan ile Hüseyin’i gösterir. Fakat Kadı Şüreyh, onların şehâdetini kabûl etmez. Çünkü ikisi de Hz Ali (r.a.)’nin birinci dereceden yakınlarıdır. Yakın akrabanın şehâdeti ise mahkemede geçerli olmamaktadır. Hz Ali (r.a.)’nin başka bir şâhidi de yoktur. Bu sebeple davasını ispat edemez. Bunun üzerine Kadı Şüreyh, davalı Yahudi’ye yemin teklif eder. Yahûdî, derhal kürkün kendine ait olduğuna dair yemin eder. Böylece dava bitmiş ve Hz Ali (r.a.)’ın aleyhine sonuçlanmış olur.

Yahudi’yi bir düşüncedir alır. Müslümanların halifesi olan Hz. Ali (r.a.) ile birlikte mahkeme huzuruna çıkıp neticenin Hz. Ali (r.a.)’ın aleyhine, kendi gibi sıradan bir Yahudi vatandaşın lehine sonuçlanması, hakikaten görülmüş, duyulmuş bir şey değildir. Bu hususu düşündükçe, Müslümanların hakperestliğine ve adalet anlayışlarına karşı hayranlığı artar. Ve işin hakikatini kadıya anlatıp. Müslüman olur. Hz. Ali (r.a.) da İslam’a giren Yahudi’den kürkünü geri almayıp ona hediye eder.

Boş Eve Hırsız Girmez

Peygamber Efendimiz (s.a.s.) Kâbe’de İken Müslümanların Yanı Sıra Bir de Yahudi Geldi.
    Müslümanın Biri Peygamber Efendimize (s.a.s.),

• Ya Resulallah, şeytan bana namazda çok vesvese veriyor, ne yapmam gerekir diye sordu.
    Yahudi hemen atılıp,
    • Bizim dinimizde vesvese yok, şeytan bize vesvese vermiyor dedi.
    Bunun üzerine, Peygamber Efendimiz (s.a.s.),
    • Ya Ali, bunun cevabını sen ver buyurdu.
    Hz. Ali (r.a.):
    • Ya Resulallah, Boş Eve Hırsız Girmez Dedi.

Sayfayı Paylaş