Hyundai Santa Fe sürüş izlenimi

Konusu 'Hyundai' forumundadır ve oguzturk tarafından 5 Ocak 2008 başlatılmıştır.

1. oguzturk Administrator Staff Member

turkeyarena.com

Amerikan tadında bir Koreli

Son dönemde adından bir hayli söz ettirmeyi başaran yeni Santa Fe, Koreli üreticinin Amerikan kıvamında araçlar geliştirmedeki başarısını yansıtıyor. Bu arada “aşırıya kaçmayan lüks” kavramı, bu araçta yerini bulmuş!

Eh, o kadar yazdık-çizdik. “Geldi” dedik, “Sıra yazmaya başladı” filan diye konuştuk, ama içimizdeki “meraklı çocuğu” da şımarttık! İlla ki “Bi görelim bakalım, kullanalım hele!” deyip durdu! Sonuçta baktık ki olacak gibi değil, Hyundai Assan’ın merkezine doğru yollandık tabii... Neyse, sonuçta gri renkli Santa Fe’nin (Bir güzellik yapıp, plakasını da uydurmuşlar) anahtarlarını elime aldığım gibi, aracın yanında bitiverdim. İçine binmeden önce, uzun yol şoförleri misali aracın etrafında bir tur attım. Sonra bir tur, ardından bir tur daha... Değişimin ne denli radikal olduğunu bizzat görmek için...
    İçine girme isteği

Gezindik de neler mi gördük? Öncelikle önceki versiyondan çok daha alımlı bir tasarım gördük. Daha sportif (ki ön farların saldırgan görünümü gerçekten bu sınıf bir araç için hoş görünüyor) bir ön çizilmiş. Entegre tampon, yuvarlatılmış hatlar, güçlü ve sportif bakışlar.

Sonuçta, yeni Santa Fe, Korelilerin tasarım konusunda son zamanlarda ne kadar kafa patlattığını gösteren örneklerden biri olmuş. Üstelik hem Amerikan pazarı, hem de Avrupa pazarına uygun tatlar yaratmakta da başarılılar.
    Neyse, sanırım kafama güneş geçmesine “ramak” kaldı! Birden, anahtarının elimde olduğu ve içine girip oturmam için sadece elimle kapı kolunu buluşturmam gerektiğini hatırladım! Biraz geç düştü, ama sıcağın da etkisi var tabii!
    Maviş aydınlatmaya bayıldım
    Elbette içeriye girer girmez ilk işim, motoru çalıştırmak ve ardından klima düğmesine basmak oldu. Eh abartmadık ve hava menfezlerinin karşısına kurulmadık tabii. Ancak hoş bir ayrıntıyı keşfettik... Aracın özellikle gösterge paneli ve orta konsolu, tıpkı Sonata’da olduğu gibi sade tasarlanmış. Orta konsoldaki metal görünümlü kaplama, metal vites kutusuyle birlikte yukarıda saydığım sportiflik havasını içeriye de yansıtıyor. Bu arada hemen belirteyim, orta konsolun gece aydınlatması, beni “mest” etti diyebilirim. “Sonunda benim gibi mavi renk hastasını düşünen bir üretici de çıktı” diye sevindim. Nitekim bu “maviş” aydınlatma, vites kolunun arkasındaki bardak koyma yerinde bile mevcut.

Araçta “abartılı olmayan bir lüks” olduğunu söylemeyi uygun buluyorum. Nitekim ısıtmalı ve elektrik kumandalı deri koltuklar, otomatik çift bölgeli klima, soğutmalı (buzdolaplı da diyebiliriz!) kol dayama yeri, direksiyondan ayarlı ve sesi gür çıkan müzik seti (radyo/kaset/CD/MP3, Allah ne verdiyse mevcut), beş ileri otomatik şanzıman derken, listeye başka unsurlar eklenip, abartıya kaçılmamış. Ayrıca MPV’lerde rastlanabilecek ve çocuklu kadın sürücüler için yararlı olabilecek bir “yolcu gözetleme aynası” bile var.

Sessiz ve yumuşak
    Eskisinin aksine, sadece 2.2 lt dizel motorla getirilen yeni Santa Fe, kaputunun altında 150 HP barındırıyor. 5 ileri otomatik vites, aynı zamanda manuel kullanıma da olanak sağlıyor. Soğukken bile sessiz çalışan motor, içeriden de fazla duyulmuyor. Bunda, ses izolasyonunun da etkisi var sanırım. Gaz pedalına iyi tepkiler verebilen motor, kullandığımız sürede makul kullanımla, bir depoyu 780 km’de tüketti. Bunun içinde bir miktar arazi kullanımı da mevcut tabii. Yani ortalama 10 litrenin biraz üzerinde. Ancak motor, performanslı kullanımda ve arazide fazla zaman geçirdiğinizde daha fazla yakıta ihtiyaç duyabiliyor. Bu da normal. Bununla birlikte ESP’nin de yardımıyla aracın yol tutuşunun gayet iyi olduğunu söylemek gerek. Arazideki performansı ise, özellikle “hafif arazi koşulları”nda başarılı.

2. seckinyd Well-Known Member

Benim arabam bu araba ve mükemmel bir sürüşü var herkese tavisye ederim araç 150 beygir ama gazına dokunduğun zaman 400 beygirmiş gibi kükrüyor çok mükemmel bir sürüşü var kaymak gibi kayıyor yalnız tek sorunu şimdikilerde varmı bilmiyorum ama benimki ilk çıktığı zamanlarda alınmıştı ve geri vites sensörü yoktu taktırdım şimdi çok daha güzel bir diğer kötülüğü aracın motoru kaputun altında çok ortada yani destekleyeni yok ondan dolayı herhangi bir kaza anında motor düşer onu düşürmemek için 6 silindir versiyonunu çıkarsalar çok sevinecem :D:D

Sayfayı Paylaş