Hikaye yazmam gerekiyor lütfen yardım

Konusu 'Soru-Cevap' forumundadır ve Misafir tarafından 18 Aralık 2011 başlatılmıştır.

1. Misafir Guest

Nasıl hikaye yazabilirim?
    Yanlış, tutumluluk, Öğrenme tekniği, kaza,kroki, Duyarlılık, Sevgi, İstek, yeterlilik, ihitiyaç, levha, doğruluk, tarih, barış, dürüstlük, hak, iyimserlik, yönerge. hikaye yazarmısınız...

2. OrKuN Well-Known Member

o konuların hepsinde hikaye yazmamızı istemiyorsun umarım. Ama bir iki konu seçersen onlarda yardımcı oluruz. Genel olarak hikaye nasıl yazılır bilgi almak istiyorsan eğer aşağıdaki konuya bakabilirsin detaylı anlatımı mevcut.

Hikaye Nedir, Hikaye Nasıl Yazılır?
    http://www.turkeyarena.net/turkeyar.../52461-hikaye-nedir-hikaye-nasil-yazilir.html

Hikaye yazarken dikkat edilmesi gerekenler:
    Hikayede anlatış tarzı çok önemlidir. Hikayeyi anlatan kişi ya birinci tekil kişi yani ben ya da üçüncü tekil kişi olabilir. Hikayeyi birinci tekil kişi anlatıyorsa duygularını anlatmak çok kolaydır. Fakat bir dezavantajı vardır. Yapılan davranışları ya da duyguları dışarıdan göremeyiz. Tek taraflı ve yanlı düşünmemize neden olur. En güzeli üçüncü tekil kişi kullanmaktır. Bu şekilde hikayemiz daha inandırıcı olur. Üçüncü tekil kişiler hikayeyi gördükleri gibi anlatırlar. Hikaye kahramanının düşüncelerini duyamayız. Konuşmalarını duyabiliriz ve davranışlarını görebiliriz.

Yazar davranışları tasvir etmelidir. Eylemler insanın gözünün önüne gelmelidir. Konuşulanlar duyulmalıdır. Tıpkı televizyonda ya da sinemada bir film seyrediyor gibi hissetmelidir okuyucu. Böyle olması günümüzün okuyucuları için önemlidir. Çünkü artık görsellik televizyonlar sayesinde daha ön plana çıkıyor. Okuduğunu gözünün önünde canlandırabilen bir okuyucu ise bundan zevk alır ve asla sıkılmaz.

3. BARBY Guest

Bana yardımcı olurmusunuz işaret,levha,kaza,sevgi gibi cümlelerin içinde geçtigi bir hikaye yazarmısınız

Sayfayı Paylaş