Herkes satış iyi diyor, kimse çıkardığı işçileri geri almıyor

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 27 Nisan 2010 başlatılmıştır.

1. OrKuN Well-Known Member

OTOMOTİV Distribütörleri Derneği'nin (ODD) yeni Başkanı Mustafa Bayraktar, bu yılın ilk üç ayında otomotiv satışlarının bekleninin üstünde gittiğini belirterek, "Herkes pazar iyi gidiyor deyip, yıl sonu tahminlerini yükseltiyor. Ama daha kimse kriz yılı olan 2009'da çıkartılan personeli geri almış değil" dedi. 2010 yılının ilk 3 ayındaki performansın pazarın yıl sonunda yüzde 20 büyüyeceğinin sinyalini vermediğini kaydeden Bayraktar, "Bu şartlarda yıl sonunda 700 binlik pazara ulaşılmasını zor görüyorum. Benim ilk 3 aydaki yüksek performansa rağmen öngörüm pazarın 2010 yılında 2009 seviyesinde olacağı yönünde" diye konuştu.

Ticaret tam canlanmadı
    İlk 3 ayda özellikle 2009'da dip yapan ticari araç satışlarının artmasıyla pazarda büyüme olduğunu kaydeden Bayraktar, "Bu kimseyi yanıltmasın. Ticari araç satışlarında zorunlu hale getirilen K Belgesinin de etkisi var. Yoksa ticaret hayatı tam canlanmış değil. Önümüzdeki aylarda satışlarda yüzde 5 ila 10'luk düşüşler olursa hiç şaşırmam" vurgusu yaptı. Otomotivde en büyük sorunun istihdam olduğunun altını çizen Bayraktar, 2009 yılında otomotiv distribütörleri ve bayilerinde çalışanların yüzde 18'inin işten çıkartıldığını hatırlattı.

Yarısı bile zor alınır
    "Sadece distribütörler açısından baktığımızda her bir distribütör ortalama 20-25 kişiyi işten çıkardı" diye konuşan Bayraktar şunları söyledi: "Bu da sadece distribütörlerin 1000'e yakın kişiyi işten çıkarttığını ortaya koyuyor. Bunlara bayilerin, servislerin çıkardığını da eklersek rakam çok yüksek. Herkes ilk 3 ayda satışlar çok iyi gidiyor diyor. Ama bakıyorum kimse herşey iyi gidiyor derken çıkartılanlardan bir tanesi geri almadı. Kısa vadede alınacağına da inanmıyorum. Çünkü kimse önünü hala net bir şekilde göremiyor. Evet yıl iyi başladı ama böyle devam edecek mi. Bunun garantisi yok. Türkiye'de iç pazarın aylık ortalama 60-70 bin adetlere ulaşması halinde bile 2009'da çıkartılanların ancak yarısının geri alınacağını düşünüyorum."

Türk otomotivi kül bulutunu karadan aştı
    İZLANDA'da yaşanan volkan patlamasıyla oluşan kül bulutları, Avrupa'da havayolu taşımacılığını olumsuz etkilerken, otomotivi de vurdu. Avrupa ve ABD’deki birçok otomotiv fabrikası yedek parça konusunda sıkıntı yaşadı. Bu nedenle BMW, Volvo ve Nissan'ın bazı fabrikalarında üretim kısmen dururken, otomobil teslimatlarında gecikmeler yaşandı. Özellikle denizaşırı yan sanayi firmalarıyla çalışan otomotiv fabrikalarında sıkıntı doğuran kül bulutu, Türk otomotiv sanayini ise Avrupa'ya oranla teğet geçti. Türkiye'de ana sanayi firmalarından bir tek Mercedes-Benz Türk, otobüs üretiminde kül bulutundan az da olsa etkilenirken, otomotiv yan sanayi firmaları ise ihracatı ağırlıklı olarak karayolu ile yaptıklarından dolayı sadece kısa süreli gecikmeler yaşadı. Otobüs üretiminde radyo parçalarını Alman Bosch’tan satın alan Mercedes-Benz Türk, Bosch'un bu parçaları Malezya’da ürettirdiği için sıkıntı yaşadı. Çünkü geçen haftalarda kül bulutu nedeniyle Almanya'ya uçaklar uçamadığı için bu parçalar Bosch’a ve dolayısıyla Mercedes-Benz Türk’e ulaşamadı. Radyosuz olarak üretilen araçlar şu anda parkta bekliyor. Radyolar gelince otobüsler müşterilere teslim edilecek.
    26.04.2010, Pazartesi

Sayfayı Paylaş