Hemichromis Bimaculatus-Mavi Jewel, Mücevher Cichlid, Diğer Cihlidler Tatlı Su Balığı

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve EmRe tarafından 20 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. EmRe Well-Known Member

Akvaryum/Tatlı Su Balıkları/Diğer Cihlidler
    Balıklar, Bitkiler, Akvaryumlar, Ekipmanlar, Dış filtre, İç filtre, Balık yemleri, Aksesuarlar, Akvaryum resimleri, turkeyarena.net, Akvaryum fiyatları, Akvaryum bakımı, Balık bakımı, Su kaplumbağası, Cichlid, Yunus ciklet...

Ortak İsim: Mavi Jewel, Mücevher Cichlid
    Bilimsel Adı: Hemichromis Bimaculatus
    Dağıtım: Afrika, Zaire
    Beslenme: Omnivor(Etçil ve Otçul)
    Mizaç: Agresif
    PH: 6.5-7.5
    Sıcaklık: 21C - 25C
    Maksimum Boy: 13 cm
    Ana renkler: Pembe, Mavi
    Cinsiyet: Erkek dişi ayrımı çok zordur.Erkekler genelde daha koyu renktedir.
    Bakım: Bakımı kolaydır.Her türlü yemi kolayca yer.Genelde dondurulmuş canlı gıdalar, salamura karides, kankurduyla beslenebilir.Vegatable yemlerle sebze diyeti eksik edilmemelidir. turkeyarena.net
    Akvaryum bol kayalarla mağaralar oluşturulmalı, bitki olarak Vallisneria ve Anubias tarzı sağlam yapraklı bitkiler kullanılmalıdır.Kum kazıcı bir balık olduğundan bitki kökleri, kayalara misina ile bağlanabilir.Akvaryumda oksijen iyi tutulmalı, yüksek filtrasyon sağlanmalıdır.
    Özellikle çiftleşme döneminde çok agresif bir balıktır.Genelde üreme için bir çift balık beslenmelidir.Ancak çift uygun değilse, eş, zayıf olan diğerini öldürebilir.Diğer türlere yaralayıcı saldırılar yapabilir.
    Üretim: Üretimi orta derecede zordur.Zorluğun sebebi ise uygun çift seçiminden kaynaklanmaktadır.Türkiye'de bu balıktan yavru alan bir çok akvarist genelde bu balıkları koloniler halinde satın almakta, bu koloniler içinde uygun çiftlerden bir çok yavru almaktadır.
    Üretim tankı için Sıcaklık 27 ° C'den daha yüksek tutulmalı, PH ise 7.0 olmalıdır.Genellikle yumurtalar düz bir kaya veya bitkilerin geniş yapraklarına bırakılır.Erkek tarafından yumurtalar döllendikten sonra, 3-5 gün içersinde daha güvenli bir yere yumurtalar taşınır.Erkek ve dişi yumurtaların korunması için nöbet tutar.500 adete kadar yumurta dökerler..Yavrular artemia ile beslenmelidir.

Sayfayı Paylaş