Hayırlı Cumalar

Konusu 'Yönetim Odası' forumundadır ve abdulkadir tarafından 11 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

1. abdulkadir Well-Known Member

hayırlı cumalar

Hazretleri Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem)’in şöyle buyurduğunu rivayet edilmektedir:

"Cuma namazına giderken ayakları tozlanan kimseye Cehennem ateşi haramdır."

[Tirmizi]

2. abdulkadir Well-Known Member

Hayırlı cumalar kardeşler...Allahım cuma günü hürmetine,onda saklı olan "biran"hürmetine kulluğumuzu dereceli,ibadetlerimizi makbul,dualarımızı kabul etsin.hakkıyla yaşayabilmeyi,nice cumalar görebilmeyi mevlam cümlemize nasib etsin

Bugün yapılan ibadetlere en az iki kat sevap verilir
    Bugün işlenen günahlar da, iki kat yazılır Bu konudaki hadis-i şeriflerden bazıları şöyledir:

(Sevaplar içinde Cuma günü ve gecesinde yapılandan daha kıymetlisi, günahlar içinde de, Cuma günü ve gecesinde işlenilenden daha kötüsü yoktur)
    [Ramuz]

(Cuma günü selametle geçerse, diğer günler de selametle geçer)
    [İ.Gazali]
    (Cuma günü, kuşlar, vahşi hayvanlar birbirine, “Selam size, bugün Cumadır” derler)
    [Deylemi]
    (Cuma diğer Cumaya kadar ve fazladan üç gün içinde işlenen günahlara kefaret olur. Çünkü iyi bir amel işleyene on kat sevap verilir)
    [Taberani]
    Cuma günü veya gecesi ölen, şehid olur, kabir azabından kurtulur)
    [Ebu Nuaym]
    (Büyük günah işlenmediği müddetçe, beş vakit namaz ile Cuma namazı, öteki Cumaya kadar aralarda işlenen günahlara kefarettir)
    [Müslim]
    (Ana-babanın kabrini, Cuma günleri ziyaret eden kimsenin günahları affolur, haklarını ödemiş olur)
    [Tirmizi]
    (Cuma günü gusleden kimsenin günahları affolur)
    [Taberani]
    (Cuma günü sabah namazından önce, “Estağfirullahelazim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh” okuyanın, deniz köpüğü kadar da olsa, bütün günahları affolur)
    [İbni Sünni]
    ALLAH, Hz Musa'ya "Hazinelerimde bulunmayan bir şey getir!" buyurdu.
    Elçi şaşırdı,
    "Ey Rabbim" dedi. "Görünen görünmeyen, bilinen bilinmeyen alemlerin Sahibisin, katında olmayan bir şey mi var ki?"
    ALLAH,
    "Katımda"buyurdu. "Büyüklük, güç ve celalden her şey bulunur Sen bana güçsüzlük, alçak gönüllülük ve boynu büküklük getir Çünkü ben, benim için boynu bükük ve mahzun olanlara yakınım Sen bana hüzün getir. Bundan daha ışıltılı bir yolla bana yaklaşman imkansızdır"

bu günde unutuldum anne ve bu günde cuma beni unuttu anne hala büyümediğimi düşünüyorsun anne ben büyüdüm anne besmele boyunu aşdım ama cumalara hala uzanamıyorum işte düşümdeki bir minareden düştüm yine ağlama diyorsun sanki yine işte bir bu sözünü tutamıyorum

cuma düşünceleri Cumaniz mübarek olsun

3. ot-gu Genel Sorumlu

geç oldu ama hayirli cumalar olsun

4. abdulkadir Well-Known Member

CUMANIZMÜBAREKOLSUN.
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    YA RABBİ! BU MÜBAREK GÜNDE BİZİ RIZANI KAZANMAYA, KİTABINLA AMEL ETMEYE VE PEYGAMBERİMİZ (S A V) SÜNNETİNE UYMAYA MUVAFFAK EYLE!!!(AMİN)

Allah’ı bilmemek demek, hiçbir şey bilmemek demektir.

5. abdulkadir Well-Known Member

Cum'a nız Mübarek Dua'larınız Kabul
    Yaşantınız ALLAH Yolunda Ve Hayırlar İle Dolu Olsun
    İNŞAALLAH....

Mal senin..mülk senin..buyuran sensin, Hükmünü, apaçık duyuran sensin, Yaratan.. yaşatan.. doyuran sensin, Yine de kulların, şeytana tâbî; Ne kadar da sabırlısın.. Yâ Rabbî...

Kur'ân'a cür'et var, göz göre göre, Ayaklar altında, örf, âdet, töre, ''islam'' türetmişiz, herkese göre; Olmuşuz... para, pul, putlara tâbî; Ne kadar da sabırlısın Yâ Rabbî...

Cezâ ve mükâfat, Kur'ân'da çok net, Kimsede ne korku.. ne de bir gayret. Sanki.. bize değil, cehennem cennet; Olmuşuz.. fal, büyü, cinlere tâbî; Ne kadar da sabırlısın.. Yâ Rabbî...

Dünyayı boğarken, zulmün tekeli, Terâziyi tutan, eller lekeli. çatıları basmış, cehâlet seli; Olmuşuz.. bir kara vicdâna tâbî; Ne kadar da sabırlısın.. Ya Rabbî...

O ''kâlû belâ'' yı unuttuk çoktan, işret soframızda, kuş sütü noksan. Kimin umûrunda; ''mâide doksan''; Olmuşuz.. ''hayyamcı'' fırkaya tâbî; Ne kadar da sabırlısın.. Yâ Rabbî...

Fakirdik.. ve lâkin, haddi bilirdik, Secdede hamd ile, vecde gelirdik. üç kuruş gördükçe, sanki delirdik; Kıldık.. her güzeli, çirkine tâbî; Ne kadar da sabırlısın.. Yâ Rabbî...

Delik deşik olmuş, âhlak yasası, Sülüklerle dolmuş, devrân kasası. Mahşermiş... mîzanmış... kimin tasası; Artık.. rüşvet bile, rüşvete tâbî; Ne kadar da sabırlısın.. Yâ Rabbî...

Yüz yüze ikrâmda, sahte bir yarış, Dostun arkasından, diller bir karış. Lâfta kalmış... sevgi, saygı ve barış; Olmuşuz.. selâmsız bir nesle tâbî; Ne kadar da sabırlısın.. Yâ Rabbî...

Bir yanda milyonlar, aç, sefil bekler, Bir deri bir kemik, üryân bebekler, Bir yanda el bebek, kaniş köpekler; Olmuşuz.. bencil bir nesle tâbî; Ne kadar da sabırlısın.. Yâ Rabbî...

Denizler kokuşmuş, dağlar yanmada, Bacalar, göklere zehir sunmada, Dünya can çekişir; son savunmada; Nîmete nâmertçe, açmışız harbi,Ne kadar da sabırlısın.. Yâ Rabbî...

Herşeyi uydurduk, hâşâ kitaba, Haram ve helâli, koyduk bir kaba; çorbamıza bile, karıştı ribâ, Sana ve Resûl'e, açmışız harbi, Ne kadar da sabırlısın.. Yâ Rabbî...

Alışmış dilimiz, fitne tadına, islâm zulmedermiş, güyâ kadına. Yalan söylüyoruz, Kur'ân adına; Yüce kelâmına, açmışız harbi Ne kadar da sabırlısın.. Yâ Rabbî....

Nasıl da bastırmış.. küfrân sisleri, Kaybolmuş.. Nebî'nin, nûrlu izleri. Bunca belâ.. uyarmıyor bizleri; Olmuşuz.. kör, sağır bir nesle tâbî; Ne kadar da sabırlısın.. Yâ Rabbî...

Anlatmaya, dilde lisan yetmiyor, Utancından, durdu kalem gitmiyor, Ne yapsak da, bizde kusur bitmiyor; Olmuşuz.. bir kere isyâna tâbî; Kurtar bizi.. kurtar bizi.. Yâ Rabbi...

AMİN...AMİN...AMİN...

6. abdulkadir Well-Known Member

7. EmRe Well-Known Member

cumanız mübarek olsun herkese hayırlı cumalar

8. abdulkadir Well-Known Member

19 Eylül 2008 CUMA

İNŞAALLAH....

"Kim Cuma günü bana salavat getirirse,

kıyamet gününde ona şefaatim hak olur"..(hadisi şerif)

Elhamdülillahi Rabbil alemin

Esselatu vesselamu aleyke Ya Resulullah

Esselatu vesselamu aleyke Ya Habiballah

Esselatu vesselamu aleyke Ya Seyyide evvelin vel ahirin

Ey bağışlaması bol olan, ey rahmeti gazabını geçen Allah'ım! Sen bizi affet!

Fecrin ışıkları henüz Gazze'yi aydınlatmadığı bir sırada siyonist düşmanın füze ve tank saldırısı sonucu kana bulanıp bedenleri parçalanan Filistinli bebeklerin kefenlere sarılıp ellerde tutulduğunu gördükten sonra, yediğimiz ekmek boğazımızdan geçtiği için sen bizi affet!

"Nerdesiniz ey Müslümanlar!" çığlıkları kulaklarımızda yankılandığı halde, bu mazlum kardeşlerimiz için sözden başka bir şey yapamadığımız için sen bizi affet!

Kan içici Siyonist düşmanın karşısına bedenini bomba yaparak çıkan gencecik Filistinli kızların istişhadına tanık olduktan sonra, küçücük dünya cefasını göze alamadığımız için sen bizi affet!

Dünya sevgisi, benlik, bağnazlık ve gaflet bataklığına düşüp senin düşmanlarından el çektiğimiz için sen bizi affet!

Sözlerine sadık kalıp kendini senin yoluna kurban sunan aziz şehidlerimizin kanlarının hürmetini unuttuğumuz, bayraklarını yere bıraktığımız için sen bizi affet!

Utancımızdan başımızı doğrultacak mecalimiz, "müslümanız!" demeye yüzümüz kalmadı; "Müslüman olma"nın anlamını zayi ettiğimiz için sen bizi affet!

Allah'ım!

İçine düştüğümüz bunca gaflet ve masiyetten sonra, bizi sana bağışlattıracak salih amelleri işlemeyi bizlere nasip et!

AMİN...AMİN...AMİN...[​IMG]

Ellerini aç, gözlerini kapat, değiştir boyutunu.
    İsrail'e bir taş, Bağdat'a bir dua gönder.
    Maskeli baloların gösterişli hayat sahnesinde kalbinden kanlar damlayan insanların ellerinden tut.
    Allah'ım ellerimden tut.

Gözyaşlarını sev.
    Tamda unutmuşken merhameti,
    Hatırlamıyorken peygamberlerin bildirgelerini,
    Hissedemiyorken aşka, ayrılığa, hüzne, tebessüme, terkedilmişliğe dair paramparça düşünceleri,
    Gözyaşlarını sev.

Her gece sabırsızlıkla uyuyup görmek istediğin barış dolu bir dünyanın hayallerini kur.

Düşün...
    Bağdat'ın, Filistin'in, gülen çocukların ve sevginin sancılarını...
    Hayallerini,
    Hayatı,
    Bir yılan gibi koynuna sokulan gecelerin koyu karanlığını ve geceyi orta yerinden bölen ölümü. Kaçmak gibi, kaçsan da kurtulamamak gibi, istemesen de ölmek gibi.
    Damarlarından zamanı pompalayan kalbinin göğsünden fırlayıp, Bağdat'lı bir çocukla çöle düşmesi gibi. Gözyaşlarını kanlı avuçlarında biriktirmek gibi...

Günbegün yeni çaresizlikler doğuran hayatın kollarından kurtul.
    Çaresizliğinden,
    Vurdumduymazlığından...
    Bozkırlara terk edilmiş duyguların koynunda umut yetiştir.
    Ölümün soğuk nefesini ensesinde hissedip, hayatını dağlara sürgün eden Bağdatlı çocukların ağırlaşan hayatlarını, çaresizliğini düşün.
    Kalbini...

Masum çocuklara,
    Şefkatli analara,
    Çaresiz babalara,
    Gözyaşlarına,
    Kalbine... Kalbime... Sessizliğimize... Parçalanmışlığımıza

9. serseri_aşık Well-Known Member

hayırlı cumalkar arkadaşlar

10. abdulkadir Well-Known Member

03 Ekim 2008 CUMA

İNŞAALLAH....

"Kim Cuma günü bana salavat getirirse,

kıyamet gününde ona şefaatim hak olur"..(hadisi şerif)

Elhamdülillahi Rabbil alemin

Esselatu vesselamu aleyke Ya Resulullah

Esselatu vesselamu aleyke Ya Habiballah

Esselatu vesselamu aleyke Ya Seyyide evvelin vel ahirin

Ey bağışlaması bol olan, ey rahmeti gazabını geçen Allah'ım! Sen bizi affet!

Fecrin ışıkları henüz Gazze'yi aydınlatmadığı bir sırada siyonist düşmanın füze ve tank saldırısı sonucu kana bulanıp bedenleri parçalanan Filistinli bebeklerin kefenlere sarılıp ellerde tutulduğunu gördükten sonra, yediğimiz ekmek boğazımızdan geçtiği için sen bizi affet!

"Nerdesiniz ey Müslümanlar!" çığlıkları kulaklarımızda yankılandığı halde, bu mazlum kardeşlerimiz için sözden başka bir şey yapamadığımız için sen bizi affet!

Kan içici Siyonist düşmanın karşısına bedenini bomba yaparak çıkan gencecik Filistinli kızların istişhadına tanık olduktan sonra, küçücük dünya cefasını göze alamadığımız için sen bizi affet!

Dünya sevgisi, benlik, bağnazlık ve gaflet bataklığına düşüp senin düşmanlarından el çektiğimiz için sen bizi affet!

Sözlerine sadık kalıp kendini senin yoluna kurban sunan aziz şehidlerimizin kanlarının hürmetini unuttuğumuz, bayraklarını yere bıraktığımız için sen bizi affet!

Utancımızdan başımızı doğrultacak mecalimiz, "müslümanız!" demeye yüzümüz kalmadı; "Müslüman olma"nın anlamını zayi ettiğimiz için sen bizi affet!

Allah'ım!

İçine düştüğümüz bunca gaflet ve masiyetten sonra, bizi sana bağışlattıracak salih amelleri işlemeyi bizlere nasip et!

AMİN...AMİN...AMİN...[​IMG]

Maskeli baloların gösterişli hayat sahnesinde kalbinden kanlar damlayan insanların ellerinden tut.
    Allah'ım ellerimden tut.

Gözyaşlarını sev.
    Tamda unutmuşken merhameti,
    Hatırlamıyorken peygamberlerin bildirgelerini,
    Hissedemiyorken aşka, ayrılığa, hüzne, tebessüme, terkedilmişliğe dair paramparça düşünceleri,
    Gözyaşlarını sev.

Her gece sabırsızlıkla uyuyup görmek istediğin barış dolu bir dünyanın hayallerini kur.

Düşün...
    Bağdat'ın, Filistin'in, gülen çocukların ve sevginin sancılarını...
    Hayallerini,
    Hayatı,
    Bir yılan gibi koynuna sokulan gecelerin koyu karanlığını ve geceyi orta yerinden bölen ölümü. Kaçmak gibi, kaçsan da kurtulamamak gibi, istemesen de ölmek gibi.
    Damarlarından zamanı pompalayan kalbinin göğsünden fırlayıp, Bağdat'lı bir çocukla çöle düşmesi gibi. Gözyaşlarını kanlı avuçlarında biriktirmek gibi...

Günbegün yeni çaresizlikler doğuran hayatın kollarından kurtul.
    Çaresizliğinden,
    Vurdumduymazlığından...
    Bozkırlara terk edilmiş duyguların koynunda umut yetiştir.
    Ölümün soğuk nefesini ensesinde hissedip, hayatını dağlara sürgün eden Bağdatlı çocukların ağırlaşan hayatlarını, çaresizliğini düşün.
    Kalbini...

Masum çocuklara,
    Şefkatli analara,
    Çaresiz babalara,
    Gözyaşlarına,
    Kalbine... Kalbime... Sessizliğimize... Parçalanmışlığımıza

11. abdulkadir Well-Known Member

Cumanız Mübarek Olsun...

12. abdulkadir Well-Known Member

CUM'A SÛRESİ

Bismillahirrahmânirrahîm

Medine döneminde inmiştir.11 âyettir.Sûre,adını 9.âyette geçen "el-Cumu'a" kelimesinden alır.Sûrede başlıca,Hz. Muhammed'in peygamber olarak gönderilişi,Yahudilerin ALLAH'ın dininden yan çizmeleri ve Cuma namazı ile ilgili bazı hükümler konu edilmektedir.

1.Göklerdeki ve yerdeki her şey,mülkün sahibi,mukaddes,mutlak güç sahibi,hüküm ve hikmet sahibi olan ALLAH'ı tespih eder.

2.O,ümmîlere,içlerinden,kendilerine âyetlerini okuyan,onları temizleyen,onlara kitabı ve hikmeti öğreten bir peygamber gönderendir.Halbuki onlar,bundan önce apaçık bir sapıklık içinde idiler.

3.(ALLAH o peygamberi) onlardan henüz kendilerine katılmayan başkalarına da göndermiştir. O mutlak güç sahibidir,hüküm ve hikmet sahibidir.

4.İşte bu,ALLAH'ın lütfudur.Onu dilediğine verir.ALLAH büyük lütuf sahibidir.

5.Tevrat'la yükümlü tutulup da onunla amel etmeyenlerin durumu, ciltlerle kitap taşıyan eşeğin durumu gibidir.ALLAH'ın âyetlerini inkar eden topluluğun hali ne kötüdür!ALLAH,zalimler topluluğunu hidayete erdirmez.

6.De ki:"Ey Yahudi akidesini benimseyenler!Bütün insanlar değil de, yalnız kendinizin ALLAH'ın dostları olduğunu iddia ediyorsanız,(bunda da) samimi iseniz haydi ölümü isteyin!"

7.Ama onlar,daha evvel yaptıklarından dolayı asla ölümü istemezler. ALLAH zalimleri hakkıyla bilir.

8.De ki:"Sizin kendisinden kaçıp durduğunuz ölüm var ya,o mutlaka size ulaşacaktır.Sonra gaybı da, görünen âlemi de bilen ALLAH'a döndürüleceksiniz de,o size yapmakta olduklarınızı haber verecektir."

9.Ey iman edenler!Cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman, hemen ALLAH'ın zikrine koşun ve alışverişi bırakın.Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır.

10.Namaz kılınınca artık yeryüzüne dağılın ve ALLAH'ın lütfundan nasibinizi arayın.ALLAH'ı çok zikredin ki kurtuluşa eresiniz.

11.(Durum böyle iken) onlar bir ticaret veya bir oyun eğlence gördükleri zaman hemen dağılıp ona koştular ve seni ayakta bıraktılar. De ki: "ALLAH'ın yanında bulunan, eğlence ve ticaretten daha hayırlıdır. ALLAH, rızık verenlerin en hayırlısıdır."

ALLAH(c.c)'ım salatü selamlarımız efendimiz Hz.Muhammed(s.a.v) ve onun ve eshabın’a olsun…
    Ya Rab!Ona getirilen salatlar hürmetine bizi bağışla …
    Seni her türlü noksanlıktan tenzih ederiz..
    Senden başka ibadete layık kimse yoktur..
    Namazlarımızı,tevbelerimizi cuma hürmetine kabul eyle ..
    Amin..

13. abdulkadir Well-Known Member

Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin
    ve ala âli seyyidinâ Muhammedin vesellim

Bu Cuma…

Yalvaralım O mühür sahibine…
    Ve O’ndan yardım isteyelim…
    Bir selam verelim…Bir salâvat getirelim…
    Bir gönül rızası alalım…Bir cümle yazalım…
    Ve ne yaparsak, Allah için yapalım…

Bir gül yetiştirelim…Bir gece olalım …
    Bir gündüz çağıralım…Bir kandil yakalım…
    Bir mum ışığı olalım…Bir düş kuralım…
    Bir mecnun çağıralım Bir Bilal olalım…
    Ve göğsümüzde taş yeşertelim…
    Bir Sümeyye olalım…
    Ve kalbimizde ağırlayalım ,acımasız mızrakları…
    Bir Filistin”li olalım…Bir tankın altına yatalım…
    Bir Çeçen olalım…Sevdamıza koşalım…
    Ve ölümü sevelim…
    Ve biz,
    Müslüman olduğumuzu UNUTMAYALIM !!!
    Evet Dostum…
    Artık sıra sende…
    Ne yaparsan yap;
    Bu Cuman Allah için olsun
    Allah için…
    Cumanız Mübarek Dualarınız Kabul Olsun İnşAllah[​IMG].

14. ot-gu Genel Sorumlu

cumanız mubarek olsun, hayırlı cumalar herkese

15. OrKuN Well-Known Member

hayırlı cumalar

16. abdulkadir Well-Known Member

17. abdulkadir Well-Known Member

18. abdulkadir Well-Known Member

19. ot-gu Genel Sorumlu

Hayırlı cumalar arkadaşlar,,,

20. abdulkadir Well-Known Member

Yolda karşılaştığımızda ezan okunuyordu.

-Gel seni camiye götüreyim, dedim. Bugün Cuma biliyorsun.

-Sen de benim camiye gitmediğimi biliyorsun, dedi

-Biliyorum ama, sebebini gerçekten merak ediyorum.

-Ne bileyim olmuyor işte, dedi.Hem pantolonumun ütüsü bozulup, dizleri çıkar diye endişe ediyorum.

Gayri ihtiyari gülmeye başladım.

-Herhalde şaka yapıyorsun, dedim. Bunun için cami terk edilir mi?

-Ciddi söylüyorum, dedi. Giyimime ve özellikle yeşile düşkün olduğumu bilirsin.

Gerçekten öyleydi. Giydiği birbirinden güzel elbiseleri mutlaka yeşilin bir başka tonundan seçer ve her zaman ütülü tutardı.

-Peki, dedim.Hayatında hiç camiye gitmedin mi?

-Çocukken dedemle birkaç kere gitmiştim, dedi. Hem o yaşlarda dizlerim aşınacak diye herhalde endişe etmiyordum. Fakat artık camiye gidebileceğimi zannetmiyorum.

Söyledikleri beni son derece şaşırtmış ve bu konuyu açtığıma pişman etmişti. Daha sonra el sıkışıp ayrıldık.

Onunla konuşmamızdan 2 ay sonra, kendisinin camide olduğunu söylediler. Hemen gittim. Bahçedeki namaz saflarının en önünde duruyordu ve üzerinde yine yeşiller vardı.

Yavaşça yanına yaklaştım ve kısık bir sesle:

-Hani, dedim. Camiye gelmeyecektin?

Hiç sesini çıkarmadı. Çünkü musalla taşının üzerinde, yeşil örtülü bir tabut içinde yatıyordu.

CUMANIZ MÜBAREK OLSUN…

Sayfayı Paylaş