Halid bin Velid (r.a)..

Konusu 'Sahabeler' forumundadır ve abdulkadir tarafından 4 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

1. abdulkadir Well-Known Member

Hâlid bin Velid (r.a) câhiliye devrinde Kureyş'in eşrâfından idi.Hudeybiye umresine kadar bütün muhârebelerde müşrikler safında yer almıştır.Hicretin 7.senesinde Hayber'in fethinden sonra -yahut Mekke'nin fethinden sonra Müslüma olmuş,islâm'a pek çok hizmetler etmiştir.
    Hz.Ebû Bekir (r.a) zamanında Yemâme'nin fethi ve yalancı peygamber Müseyleme'nin öldürülmesi,mürtedlerin ve zekat vermek istemeyenlerin te'dibi (itaat ettirilmesi) için ordunun başında gönderilmiştir.Hz Ömer'in(r.a) hilâfeti zamanın da Yermük'te ve İran cephesinde pek çok muhârebelerde bulunmuştur.
    Yermük muhârebesinde kaybolan takkesini ısrarla aratıp buldurmasının sebebini şöyle îzah eder:"Peygamber Efendimiz(s.a.v) vedâ haccından sonra saçlarını traş ettirdiğinde bütün insanlar saçlarından bir tutam alabilmek için yarışıyorlardı.Ben onları,Resulullah Efendimizin mübârek alnındaki saçından alarak geçtim ve bu saçı takkemin içine koydum.bununla girdiğim hiç bir muh3arebe yoktur ki Allâh-u Teâlânın nusreti ile gâlip gelmiş olmayayım."
    Hicretin 21.senesi,Hz Ömer'in hilâfeti devrinde,Humusta vefâtı esnasında söylediği şu sözleri ibret vericidir.:
    "Yüz küsür savaşa katıldım.Vücudumda bir kılıç darbesi veya bir ok yarası yahut bir mızrak yarası olmayan bir karış yer yoktur.Şimdi döşeğimde ölüyorum.Şu halim,korkaklara ibret olsun da ölüm korkusu ile harp meydanından kaçmasınlar."
    Peygamber Efendimiz(s.a.v),Mûte harbindeki muvaffakiyeti sebebiyle şânında"Hâlid bin Velid Allâhü Teâlânın kâfirler üzerine çektiği kılıçtan bir kılıçtır."buyurmuşlardır.
    Hz Hâlid (r.a) şehit olsaydı Allah'ın kılıcı kırılmış olacaktır.Bu mümkün olmadığı için çok arzuladığı şehâdete kavuşamamıştır......

(ALLAH RÂZI VE MEMNUN OLSUN)

Sayfayı Paylaş