Hadislerle Oruç...

Konusu 'Dini Sohbet' forumundadır ve abdulkadir tarafından 7 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

1. abdulkadir Well-Known Member

HADİSLERLE ORUÇ

*Sahura kalkın,zira sahur yemeğinde bereket vardır.

*''Allah (c.c) çöyle buyurdu :''Ademoğlunun her ameli kendi içindir.Yalnız oruç müstesna.Onun mükafatını ben veririm.Zira yemesini ve nefsani arzularını ,sırf benim için terk ediyor.Oruçlu için iki sevinç anı vardır:Biri iftar ettiği,diğeride Allah'a kavuştuğu vakittir.Oruçlunun ağzının kokusu,Allah katında misk kokusundan daha hoştur.

* ''Herşeyin zekatı vardır .Cesedin zekatı da oruç tutmaktır.Oruç tutmak sabrın yarısıdır''

*Ebu Umame (ra) şöyle diyor:''Resulullah'a yabmam gerekli bir amel söylemesini istedim O'da Oruç tut.Zira onun dengi yoktur.'dedi.Ben yine tekrar ederek aynı şeyi sordum O,'Oruç tut ,zira onun dengi yoktur.Ben üçüncü kez yine sordum. O aynen şöyle buyurdu 'Oruç tut zira onun dengi yoktur.

*''Allah (c.c) katında oruç kadar sevablı bir ibadet yoktur.

*''Cennette Reyyan denilen bir kapı vardır ki oradan sadece oruç tutanlar girebilir.''

* ''Oruç tutan helalinden rızkını temin ettiği zaman ahirette hesaba çekilmez''

*''Oruç tutanın uykusu ibadet susması ise tesbih sayılır.İyilik ve ibadetlerine kat kat ecir verilir.Duası Allah(c.c) tarafından kabul edilib günahları affedilir.''

*''Oruç sabrın temizlik de imanın yarısıdır.''

*''Her kim Ramazan orucunu tutar da buna Şevval ayından altı gün eklerse ,bütün yılı oruçlu geçirmiş gibi olur.''

*''İftarı acele yapıb ,sahuru te'hir ettikleri müddedçe ümmetim hayır üzerindedir.''

*''Resulullah (sas) namaz kılmadan önce bir kaç tane yaş hurma ile iftar ederdi.Eğer yaş hurma bulunmazsa kuru hurma ile iftar ederdi.Eğer kuru hurmada yoksa bir kaç yudum su içerdi.''

*Efendimiz'in iftar vaktinde okuduğu dualardan biri şöyledir:''Allah'ım ;senin rızan için oruç tuttum,senin rızkınla orucumu açtım.Susuzluk gitti,damarlar ıslandı.İnşa [​IMG] ecir ve sevabta sabit oldu.''

Sayfayı Paylaş