Google'ın girişimi Samsung'u Şüphelendiriyor

Konusu 'Samsung' forumundadır ve OrKuN tarafından 31 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

1. OrKuN Well-Known Member

Her ne kadar Google, Motorola Mobility'nin satın alımıyla iş ortaklarını daha güçlü savunacaklarını söylemiş olsa da Android'in büyük bir popülerlik kazanmasının arkasındaki isimlerin başında gelen Samsung, kapalı kapılar arkasında, iş ortağı Google'ın bu girişiminden sonra yazılım cephesindeki planlarını gözden geçirmeye başladı.

Güney Kore'nin haber ajanslarından Yonhap'ın haberine göre, Samsung Electronics'in başındaki isim olan Lee Kun-hee, Google'ın Motorola'yı satın almasının hemen arkasından kurum içinde düzenlediği acil toplantıda firma olarak yazılım alanında rekabet güçlerini kaybetmemek için harcadıkları enerjiyi arttırmaları gerektiğini, ve bu doğrultuda birleşme ya da satın alımların araştırılarak yapılabileceğini belirtti.

"(Samsung) bilgi teknolojilerinde rekabet gücünü arttırmalı." diyen Lee Kun-hee, bilgi teknolojilerinde gücün donanım firmalarından yazılım firmalarına kaymaya başladığını dile getirerek, Samsung olarak bu doğrultuda çalışmaları gerektiğini, düzenlediği firma içi acil toplantıda ifade etti.

Özellikle son yıllarda başarılı bir iş ortaklığı yürütüyor olmasına rağmen, Motorola Mobility'nin Google tarafından 12,5 milyar dolara alınacak olması, Google'ı ister istemez Samsung'un Android cephesindeki en güçlü rakibi haline getirecek.

2. CAN Well-Known Member

Yazılım devleri Android karşısında çaresiz Samsung ne yapabilir? Yalnız işletim sistemi yapmakla iş bitmiyor artık, yazılımcıların da o platformda uygulama geliştirmesinin önünü açabilmelisiniz. Yoksa fiyasko ile sonuçlanıyor. Şu anda rüzgar Android'den yana esmekte. Samsung'un marketini düşünemiyor...

3. EmRe Well-Known Member

Telefon üreticilerinin Google'ın böyle yapacağını önceden görmemesi büyük aptallıktır. Önce ortaya koydu işletim sistemini kapış kapış satıldı, meşhur oldu, yazılım geliştiricilerinden büyük destek aldı. Şimdi google alıp işletip sistemini en iyi şekilde kendi telefonlarında kullanıcak. Samsungun badaya çok fazla yatırım yapması gerek diye düşünüyorum ama ipin ucuda kaçmadı değil. Galiba android kullanan telefon üreticileri ilerde google'a lisans ücreti ödemek zorunda kalacaklar.

4. EmRe Well-Known Member

uzun vadede hem android hemde bada'nın boş olduğunu düşünüyorum, Apple'a bakarsanız göreceksiniz her geçen gün mac os ile iOS'ı entegre hale getiriyor, microsoft windows 8 ile aynı şekilde mobil ve windows os i entegre edecek bu yüzden Samsungun windows phone a ağırlık vermesinin uzun vadede çok faydalı olacağını düşünüyorum kendisine.

Sayfayı Paylaş