Gönüldekine Hürmet

Konusu 'Dini Sohbet' forumundadır ve abdulkadir tarafından 11 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

1. abdulkadir Well-Known Member

Gönüldekine Hürmet

Hikayeyi bilirsiniz, Mecnun bir gün bir arkadaşı ile sohbet halindeyken Leylasının bulunduğu topraklardan bir kedinin geldiğini farkedince hemen ayağa kalkar. Arkadaşı şaşırır ve der ki; Ey Mecnun n'yapıyorsun, bir kediye ayağa kalkılır mı? İşte tam bu anda Mecnunun gönlündeki verdiği değer anlaşılmaktadır. Mecnun cevap verir;

-Doğru bir kediye ayağa kalkılmaz; ama ihtimal ki o kedinin Leylamın semtinden geçme ihtimali vardır. İşte ben bu yüzden ayağa kalktım...

Ya Mevlana Hazretlerine ne demeli, gerçi O'nun gönlüde kalbide birdi; ama yaptığı hepimize örnek olacak cinsten. Talebeleri ile otururken yanlarına gelen çok küçük yaşlarda bir hafızın karşısında ayağa kalkan Mevlana'ya talebeleri sorar,

-Hocam niçin bu küçük çocuk gelince ayağa kalktınız, O'nun sizin elinizi öpmesi gerekmez miydi?

Koca Mevlana cevap verir,

-Siz yerde Kuran ayetlerinin yazılı olduğu bir kağıt parçası bulunca hemen alıp başınızın üzerine koyuyorsunuz, ya da en tepeye bir yerlere asıyorsunuz. İşte sizin bu bulduğunuz şey, bu çocuğun hafızasında ezberde. Ben tabi ki O'na hürmet ederim...

Sayfayı Paylaş