Gömülü Yirmilik Diş Ameliyatı

Konusu 'Diş Sağlığı' forumundadır ve elif tarafından 28 Ekim 2008 başlatılmıştır.

1. elif

elif Moderator

Gömülü Yirmilik Diş Ameliyatı
    Gömülü dişin üzerindeki dişeti dokusu açıldıktan sonra kemik ve diş üzerindeki bağlayıcı dokular uzaklaştırılır. Ardından diş çekilir ve açılmış olan dişeti dikilir.

Bu operasyondan sonra hastanın dişhekimi tarafından önerilecek bazı ilaçları (antibiyotik, ağrı kesici v.b) alması gerekebilir. Genellikle 5. Günden sonra dikişler alınır.

Çekim ne zaman gereklidir ?
    Üçüncü azı dişlerinin çekilmesi için mutlaka problem yaratmalarını beklemek yanlıştır. Dişhekiminizin de önermesi koşuluyla erken dönemde yapılacak üçüncü azı çekimlerinin ileride doğabilecek pek çok problemi önleyeceğini unutmayınız. Örneğin, gömülü üçüncü azılar, ikinci azı dişlerine zarar verebilirler. 16 yaşından önce yapılan çekimlerde iyileşme son derece hızlı olmaktadır. Daimi ikinci büyük azılar sürdükten sonra üçüncü büyük azıların alınması mümkündür. Bu da 11-12 yaş civarında gerçekleşir. Dişhekiminiz, bu dönemde alacağı röntgenler ile üçüncü azı dişlerinin sürmesi için yeterli yer olup olmayacağını tayin ederek çekim için gerekli öneride bulunacaktır.

Eğer şikayetim yoksa ne yapmalıyım?
    Ağrı, şişme ve enfeksiyon şikayeti olan kişiler, üçüncü azılarını en kısa sürede çektirmelidirler.turkeyarena.com
    Ancak hiçbir şikayet söz konusu değilse, ileride oluşabilecek sorunları önlemek veya olası bir çapraşıklık riskini ortadan kaldırmak için bu dişlerin alınması yararlı olacaktır. Bunun yanı sıra, şikayete yol açmayan gömülü üçüncü azıların erken dönemde alınması ile; nedeni tespit edilemeyen çene ağrıları, hareketli protezlerin doku uyumsuzlukarı, dişeti hastalıkları ve tümör gelişimi gibi bazı riskler de ortadan kalkacaktır.

2. EmRe

EmRe Well-Known Member

öncelikle bilgiler için teşekkürler...

bu 20 lik diş sorununu bende yaşıyorum ama ameliyat olmaya bitürlü cesaret edemiyorum :) eğer böyle bir ameliyat geçiren arkadaşlar bilgi verirse çok sevinirim

3. sedef

sedef New Member

slm arkadasım bende yeni ameliyat oldum çok kötü bir durum ameliyat sırasında hiç hissetmedim üç tane iğne ile anestezi oldu dişim. fakat iki gündür hiç bişey yiyemiyorum içemiyorum ve şiddetli ağrılarım var belki ileride rahat edecem ama su an çok canım yanıyo.üç dikiş vardı bende su an yüzüm tamamen şişti ve çok ağrıyorr..sana söyleyeceğim senin verebileceğin bir karar ama iyi düşün derim çok rahatsız etmiyosa ameliyatı düşünme derim çünki iki gündür ne çektiğimi bir ben bilirim birde yirmilik diş ameliyatı olanlar çok geçmiş olsun: bawling:D

4. EmRe

EmRe Well-Known Member

sedef beni vazgeçirdin ben yine ilaçlarla geçiştirmeye devam tabi kalması zarar vermiyosa

5. GAMZE88

GAMZE88 Member

Arkadaşlar yaklaşık 1,5 ay yirmilik dişimi nasıl aldırcam ameliyat oluyormuş bittim ben asla aldıramam demekle geçti.Tabiki bu süreiçinde 4 kilo verdim ve uyku nedir unuttum tek sebep korku.Randevu için gittiğimde doktor hazırlan alalım dedi.çok korktum yok böyle bir heyecan.ama yaşım sebebi ile daha fazla korkmak tuhafolacak diye çekindim ve tamam dedim.Canım acıyacak korkusu bırakmıyordu beni.İğne yapıldı onda birşey yok zaten.10 dk da ağzımın o kısmı felçoldu sanki.birşey hissetmiyordum.Veişlem başladı gerçekten birşey hissetmedim.gözüm açıktı herşeyi gördüm ip iğne makas ama hiçbiri acıtmadı inanın.iğne ve iplikle doktor yaklaşırken eyvah dedim gözlerimi kapattım sonra birşey hissetmeyince dikiş olmadı galiba diye açtım gözlerimi 3.dikiiş atılıyordu.5 dikişle kalktım.şaşırdım yani uykusuz gecelerim aklıma geldi ve kızdım kendime herkesin dediğini duymamak gerekiyor.insanlar senaryo yazmayı çok seviyor.ve ben antibiyotik almadan iyileştim perşembe günü dikişler alınacak.antibiyotik alerjim sebebi ile kullanmadım.yüzüm şişmedi ben çok büyük şişlik ve durmak bilmeyen bir kanama bekliyordum anlatılanlardan dolayı.ama hiçbiri olmadı.benim dişim yamuk geliyordu ve gömülüydü 15 dk da hastaneden çıkmıştım düşünün artık.Kimseyi dinlemeden gidin aldırın ağrı acı çekmeyin artık.geçmiş olsun arkadaşlar

6. GAMZE88

GAMZE88 Member

Sedef ameliyatı düşünme demiş ama o diş her şekilde zarar veriyormuş arkadaşım.diğer dişlerinde şekil bozukluğuna yol açıyormuş.yaşadım ben bunu diğer dişlerde şekil bozukluğu oluştuktan sonra aldırsan ne fayda sonra tel taktırcaksın düzelsin diye.kulak sinirlerini de etkiliyor bu dişler.Benim kulak baş boyun ağrılarım bitmek bilmedi.Şimdi bir yirmilik daha var alınacak o da gömülü.2 ay sonrada onu aldırcam.Sedef 3 iğne ile uyuştu diyor bana 1 iğne yetti.Bu işler kişinin bünyesi ile alakalı.Evet 3-4 gün ağzımı açmak için zorlamadım konuşmadım çorba falan içtim ama bu olay büyütülecek kadar değilmiş.

7. BaRıŞ

BaRıŞ Well-Known Member

arkadaşlar hepinize geçmiş olsun diş ağrısı zor dişçi fobiside çabası

8. GAMZE88

GAMZE88 Member

?????????????????????

9. GAMZE88

GAMZE88 Member

Diş ağrısı kabir azabı diyorlar ya..felaket bişey yaa

10. OrKuN

OrKuN Well-Known Member

benim 20 lik dişin biriside çürük şekilde duruyor 1 yıldır ağrısıda yok ama dişçiye gitmektende kokuyorum umarım ağrımadan çürüyüp gider :)

11. GAMZE88

GAMZE88 Member

Ağrımadan çürür gider bekle:)çürüyecek verdiği ağrıyı göreceksin koşarak gideceksin doktora..kafanı parçalamak isteyeceksin ağrıdan.ama öyle bir durumda dolorex iç:)

12. GAMZE88

GAMZE88 Member

Bekle çürür gider..git çektir de kurtul arkadaşım.çürürse parçalar o dişin çevresini çürük dişi çıkarmak kolay olmaz.kırılır parça parça çıkarabilirse:))

13. EmRe

EmRe Well-Known Member

sedef beni korkutmuştu bu konuda ama sen o kadarda zor olmadığını söylemişin kişiden kişiye değişiyormu acaba? gamze bide dikişler kaç gün sonra alındı.

14. GAMZE88

GAMZE88 Member

Gerçekten Korkacak birşey yokmuş ben günlerce uyumadım korkudan.Birde ilk kez diş çektirdim o da yirmilik diş ameliyatı oldu:) ben antibiyotik kullanamadım alerjim var ciddi boyutta.O yüzden 12.gün aldırdım dikişleri normalde haftaya aldır demişti doktor.gerçekten kişinin bünyesine göre değişiyor.İğne yapılacakken 1 tane iğne yetermi uyuşurmu tamamen bana 2-3 iğne ile uyuştu diyenler oldu dedim doktora.Uyuşur merak etme herkeste aynı etkiyi göstermez dedi.Rahat ol git tedavini yaptır.Ben daha diğerini de aldıracam:)

15. GAMZE88

GAMZE88 Member

Ama önemli bir konu var.Bu işlemi çene cerrahı ile diş hekiminin yapması farklıymış.Doktorunda çok önemli çene cerrahına git.

16. Ggg

Ggg New Member

slm bende 5 yıl tel tedavisi gördüm üst çenem dar olduğu için dişlerim üst üste idi. tedavi sonrası 8 yıl gecti ve şimdi üst cenemde 20lik dişlerim oluşmaya başlamış ama kökleri henüz oluşmamış sizde hemen cektirmeli miyim. yoksa bekleyeyim mi tekrar ağzımda carpıklık olursa die korkuyorum ama ameliyattan da cok korkuyorum. ameliyatı üniversite hastanelerinde mi olmamı tavsiye edersiniz yoksa özelde mi???

17. fatih006

fatih006 New Member

merhaba arkadaslar...
    bırcok kısı farklı seyler anlatmıs ben bu operasyonu gecırelı suan ıtıbarıyle 14 saat oldu yasadıklarımı acık bır sekılde anlatayım..
    oncelıkle gomulu 20 lık dıs cekımı cok basit bir olay degil bu operasyonda en onemli sey doktor secimi ılk olarak doktorunuzu ıyı arastırın oyle gidin...
    operasyon sırasında yasadıklarıma gelırsem hıcbır agrı sızı acı hıssetmıyorsunuz zaten doktorunuzada guvenınız varsa gayet rahat bi psikolojıde oluyorsunuz.
    sure olarak 30dakika surdu benım bırde kemıge denk gelıyordu kemıktende ufak bır parca kazındı..dedıgım gıbı o esnada herhangı bır sıkıntınız olmuyor..
    antibiyotik ve agrı kesıcı cok onemlı ben antibiyotıge 1 gun oncesınden basladım agrı kesıcı ıse 4-5 saatte 1 alıyorum,ıslem bıttıkten sonra zaten yanadıgınızın ve dudagınızın bır kısmı uyusuk halde herhangı bırsey hıssetmıyorsunuz aradan 1-2 saat gecınce tabı normal olarak bıraz agrınız olacak ama dedıgım gıbı agrı kesıcı cok onemlı ben apranax fort kullanyrm ve bu agrı sorunum bekledıgımden daha az oldu.buz tatbikide cok onemlı ozellıkle ılk 24 saat yanagınıza buz tutun ılk gunden sonra zaten sıcak havlu v.s tatbik edeceksınız ben o asamaya henuz gecmedım...genel anlamda soyleyeceklerım bunlar ıkı alt dıslerımde problemım vardı 1nden kurtuldum dıgerındende 15-20 gun sonra kurtulcm ınsallah..son olarak soyleyecegım doktor secımı cok onemlı en fazla dıkkat edecegınız husus bu olmalı sonrasında az agrı sızı yasamak ıcın.. herkese saglıklı gunler dılerım....

18. pult

pult Well-Known Member

Fatih geçmiş olsun.

19. GAMZE88

GAMZE88 Member

Arkadaşlar ben bittim ben mahvoldum yirmilik dişimi çene cerrahı aldı hiçbirşey hissetmedim çok rahat geçti çabuk iyileştim antibiyotik bile kullanmadım diye sevinirkennnn...
    Kök kalmış içinde bir tanesini kendisi attı diğeri içinde
    tekrar gidecem 2 gün sonra aldıracam aynı işlemler uygulanacak:(( bunu yaşayan oldu mu acaba ??

20. deniznazim

deniznazim New Member

Selam kader dostlarım, 10 yıldır çektiğim 20 lik dişlerimle vedalaşmak için senelik izne ayrıldım, kendimi internetteki yazı ve çekimlerle ameliyata hazırlamaya çalıştım, neyse girdik doktor cerrah abim dişin çevresini yarmam lazım dedi. diş gömük ve yan çıkma gayretindeydi. Sonrasında dişman Allah ne verdiyse dişimin altına bir şey soktu yaklaşık beş dakika sonra parça parça dişimi çıkartıp dikti. Bu gün kurtulmanın sevinci acımı hafifletiyor. korkulacak bi şey yok gram bişey hissetmedim ben. Çektirmeyi düşünen arkadaşlarıma acil şifalar biraz cesaret gerisi saadet.

Sayfayı Paylaş