GM daha temiz geleceğe doğru yol almaya devam ediyor

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve ot-gu tarafından 18 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

1. ot-gu Genel Sorumlu

GM, Avrupa'da çevresel ilkleri sunma bakımından sağlam bir geleneğe sahip. Emisyonları azaltan ve enerji çeşitliliğini geliştiren bir dizi teknoloji ile çevreye katkı sağlayan GM, bu çözümlerin müşteri tarafından kullanılabilir olması konusunda da büyük özen gösteriyor..

İlk adım iyi olanı daha iyi yapmaktan geçiyor. GM, benzinli ve dizel motorları daha temiz bir geleceğe taşımak üzere, son beş yıllık süre içinde sadece klasik itme sistemlerinin geliştirilmesi konusuna 700 milyon Avro’nun üzerinde yatırım yaptı. Bunun sonucunda daha düşük yakıt tüketimi ve emisyon elde edilmekte aynı zamanda motor verimi de artmaktadır.
    Gazda atılan ilk adım CNG ve LPG. GM, CNG (Sıkıştırılmış Doğalgaz) ile çalışan araçların yanında LPG (sıvılaştırılmış petrol gazı) modellerini de sunmaktadır. Chevrolet modellerinin çoğu, LPG sistemiyle donatılabilmektedir. Chevrolet Aveo LPG %10 daha düşük CO2 emisyonu sağlamaktadır. Opel Zafira CNG’de ise bu oran %20’dir.

Bir sonraki adım ise Çevre Dostu Biyo-yakıtlar olmuştur. GM, yenilebilir kaynaklardan elde edilen yakıtlar konusunda da öncüdür. Biyo-etanol hızla yayılan alternatif bir yakıttır. Saab Avrupa’da 9-3 Biopower ve 9-5 Biopower modellerini flex-fuel motorlar birlikte sunmaktadır. Biyo-etanol özellikle Hibrit ile birleştiğinde CO2 azaltma potansiyeli bakımından daha da geniş olanaklar sunmaktadır. Saab 9-X Biyo-hibrit konsepti ilk kez 2008 Cenevre Motor Show’da sunulmuştur.

Ultra –düşük CO2 emisyonları için GM Plug-in Elektrikli Araçları. E-Flex, GM’in esnek geliştirilmiş elektrikli otomobil mimarisidir. E-Flex teknolojisi üç konsept otomobilde teşhir edilmiştir: Chevrolet Volt, Opel Flextreme ve Cadillac Provoq.

Adım adım devam eden çalışmaların en yenisi ise enerji taşıyıcısı olarak hidrojen kullanımıdır. GM, sadece su buharı çıkaran otomobiller üzerinde çalışmaktadır. GM halen yakıt hücresi faaliyetlerine bir milyar ABD dolarını aşkın bir yatırım yapmış bulunmakta olup yüzlerce GM mühendisi yakıt hücresini olgunlaştırmaya çalışmaktadır. Bunun yanı sıra, bütün dünyada hidrojeni verimli ve güneş,rüzgar ya da hidroelektrik enerjiler gibi çevre dostu yollarla elde etme konusundaki araştırmalarına devam etmektedir. Küresel pilot test çalışması Almanya’da kurulu “Temiz Enerji Ortaklığı (CEP)” girişimine ait 10 adet HydroGen4 de dahil olmak üzere 100 yakıt hücreli otomobil günlük yaşam etkinliklerine uyguluklarını kanıtlamaya çalışmaktadır..

18.08.2008, Pazartesi

Sayfayı Paylaş