Fulbright Meslek Yüksekokulu Öğrenim Bursları

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 12 Eylül 2008 başlatılmıştır.

1. EjjeNNa Administrator

Fulbright Meslek Yüksekokulu Öğrenim Bursları

Fulbright Eğitim Komisyonu 2007-2008 ders yılında ABD’de eğitimlerine devam etmek isteyen Meslek Yüksekokulu öğrencilerine 6 ay ile 2 yıl arasında eğitim bursu sağlamaktadır.

Burslar; İşletme, Turizm ve Otel İşletmeciliği, Sağlık Hizmetleri, Medya, Bilgi Teknolojisi ve Yönetimi, Güvenlik Bilimleri ile Mühendislik Bilimleri dallarında verilmektedir.

Burslara ortaöğrenimi başarıyla tamamlamış ve bir Meslek Yüksekokulu’na kayıtlı, İngilizce bilgisi olan adaylar başvurabilmektedir.

Başvuru Şekli:
    Başvuru için adayların aşağıdaki belgeleri sunmaları gerekmektedir.
    • 1. Başvuru Formu
      2. Meslek Yüksekokulu’na kayıt belgesi
      3. Meslek Yüksekokulu not durumunu gösterir belge ve İngilizce tercümesi
      4. Lise diplomasının onaylı kopyası ve İngilizce tercümesi
      5. Lise notlarını gösterir belge ve İngilizce tercümesi
      6. Nüfus Kağıdı fotokopisi (Eğer nüfus kağıdında TC Kimlik Numarası yazılı değilse, fotokopi üzerine ayrıca yazılarak belirtilmelidir)
      7. Bir adet fotoğraf
    Burslar okul ve yaşam masraflarını, burs süresince sağlık sigortasını, kültürel faaliyetleri ve ABD’ye gidiş-dönüş bilet parasını kapsar.

Seçim Şekli:
    Fulbright Eğitim Komisyonu tarafından görevlendirilen bir Değerlendirme Kurulu, işleme konulan başvuru evrakını ve ilgili belgeleri inceledikten sonra uygun bulunan adayları, 20 Kasım 2006 Pazartesi günü Ankara’da İngilizce olarak yapılacak mülakata davet edecektir. Burslara başvuran adayların hepsinin mülakata çağrılma zorunluluğu yoktur.

Burs Kurulu tarafından seçilen adayların İngilizce bilgi düzeylerine göre, ABD’de programlarına başlamadan önce İngilizce Eğitim Programlarına katılmaları istenebilir.

Burslara başvuranların, mülakat için Ankara'ya geliş-dönüş harcamaları kendilerine aittir.

Burslara seçilen öğrencilerin ise ABD’ye Uyum Programları ve vize işlemleri için Ankara’ya geliş-dönüş harcamaları Komisyonu tarafından karşılanmaktadır.

Burslara seçilenler, pasaport ve vize işlemlerinden şahsen sorumludurlar. Pasaport ve vize alamayan öğrencilerin bursları iptal edilir.

Burslar 2007-2008 ders yılı için geçerli olup Ağustos 2007 tarihinde başlar ve bir sonraki ders yılına ertelenememektedir. Seçilen öğrencilerin ABD’de gidecekleri okullar Komisyon tarafından belirlenmektedir.

Bursların karşılığında zorunlu hizmet yoktur. Ancak; öğrencinin Amerika'daki öğrenimini tamamladıktan sonra, ABD J Vizesi (Exchange Visitor Visa) kuralı gereği, Türkiye'ye dönmesi zorunluluğu vardır. Bursiyerler ABD’de eğitimlerine devam edemezler, dört yıllık okullara dikey geçiş yapamazlar.
    Programını tamamlayarak Türkiye’ye dönen bursiyerler iki yıl süreyle Green Card veya Vatandaşlık alamazlar. Ancak turist vizesi için başvurabilirler.

"Fulbright Öğrenci Bursları Hakkında En Sık Sorulan Sorular ve Yanıtları"
    http://www.fulbright.org.tr/FAQ_TS.html

Daha ayrıntılı bilgi için Fulbright Eğitim Komisyonunca hazırlanmış olan Amerika'da Yüksek Öğrenim İçin El Kitabı'nı Ankara veya İstanbul ofislarinden alabilirsiniz. Sözkonusu kitap aşağıda belirtilen banka hesabına 5,000,000 TL. Yatırarak da temin edilebilir.

Türkiye İş Bankası/Ankara Çankaya Şubesi - Fulbright Kitap Fonu Hesap No: 14085 Bankamatikle para yatırmak isteyenler için hesap no: 4238-00-14085 Ayrıca, www.fulbright.org.tr sitesinden girebilir veya Ankara ya da İstanbul ofislerinden telefonla randevu alabilirsiniz.

fulbright@fulbright.org.tr

Kaynak: The Turkish Fulbright Commission

Sayfayı Paylaş