FujiFilm FinePix S100FS inceleme

Konusu 'Fotoğrafçılık' forumundadır ve pult tarafından 4 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. pult Well-Known Member

Sevgili arkadaşlar,2 aydır kafaya taktığım FujiFilm FinePix S100FS'i nihayet aldım:)bende bu manyaklık olduktan sonra her fotoğraf modelinden bir tane alacağım gibi,hanım bu makine bolluğunu görüp kafası bozulacak üstüne birde meşe odunuyla sopa yememde olası durumlar arasında.
    Gelelim FujiFilm FinePix S100FS'e,makine Slr-like bir makine olmasına rağmen neredeyse en büyük D-SLR makine kadar bir şey ve çok ağır,çok güzel bir ergonomisi ve yapısı olan makinenin en can alıcı tarafı fuji filmin geliştirmiş olduğu yeni zoom lensi,28-400 mm zoom aralığındaki lens,yüksek zoom çekimlerinde gerçektende mükkemmel sonuçlar çıkartıyor.

Bu gün çektiğim iki fotoğraf,fotoğrafın çekildiği yer ile baca arasında 600 metre bir mesafe var,zoom kalitesi fotoğraftada görüldüğü gibi gayet güzel.

Makineyi boyut olarak Canon 450D ile gövde yapısını kıyasladım S100FS iri yapısıyla her yönden 1 cm fark attı.

S100FS'in kutu içeriği gayet syandart fotoğraftada ğörüldüğü gibi

Artıları

Makine ergonomik yapısı ve ele oturuşuyla gayet güzel
    Açılır kapanır LCD ekranı ile kolayca,vizörü kullanmadan çekim yapılabilir
    Malzeme kalitesi ve işçilik süper
    Türkçe menü

Eksileri

Deneyimsiz kullanıcılar için menü biraz zor gelebilir
    Optik vizör olmayışı
    Lens motorunun sesli oluşu
    Video çekimi HD değil

Son karar

Piyasada alınacak en iyi slr-like makinelerden birisi
    makineye hakim olduktan sonra çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz
    Benim makineye puanım 10 üzerinden 8 diyorum:)

NOT:
    İleriki günlerde bu makine ile çektiğim fotoğrafları bu konu altında paylaşacağım.

Makine Türü Sayısal fotoğraf makinası FinePix S100FS
    Etkili Piksel Sayısı 11.1 milyon etkili piksel
    Işık Algılayıcı 2/3 inç Süper CCD HR
    Kaydedilen Piksel Sayısı 3264x2448 piksel, 3264x2176 (3:2 ebat), 2304x1728 piksel, 1600x1200 piksel, 640x480 piksel
    Kayıt Taşıyıcılar Dahili bellek (yakl. 5MB); xD-Picture kart (16MB – 2 GB);
    SD kart; SDHC kart
    Dosya Düzenlemesi JPEG, AVI, WAVE
    Objektif Fujinon objektif, 14 kat yakınlaştırma, F2,8 – F11
    28mm – 400mm eşdeğer (18 kat)
    Otomatik Netleştirme Sistemi Otomatik netleştirme; Yardımcı AF ışığı
    Otomatik Netleştirme Otomatik netleştirme (merkezî, çok alanlı) / izleyici otomatik netleştirme / el ile netleştirme
    Netleştirme Mesafesi Normal: 50cm – sonsuz; Makro: yakl. 1cm – 80cm
    Diyafram F2,8 – F11
    Enstantane 4 – 1/2000 saniye (pozlama düzenlemesine bağlı)
    Duyarlılık Otomatik / El ile I64/100/200/400/800/1600/3200/6400/10.000 ISO eşdeğer
    Ölçüm sistemi
    256 alan, objektif içinden ölçüm (TTL)
    Hazır İşlevler 14 Senaryo
    Pozlama Yöntemleri P: otomatik – çoklu düzenleme
    S: enstantane öncelikli otomatik
    A: diyafram öncelikli otomatik
    M: Manuel ( El ile ayar )
    Beyaz Dengelemesi Otomatik / İnce ayar / Gölge ( iyi hava) / Ampul ışığı / Florasan ışığı 3 seviye
    Bakaç 0,51cm çapında, yakl. 230.000 pikselden oluşan renkli sıvı
    LCD ekran, yakl. %100
    LCD Ekran 6,35 cm TFT ekran, 230.000 piksel
    Dahili Flaş Otomatik; yakl. 0,6m - 8,8m menzil (ISO800, Geniş açı))
    "Hazır" Işıkları Flaş, tam olarak dolduğunda yanar. Tam gücün verileceği ikazı olarak 3 san. yanıp söner.
    Kendi kendine çekim 10 sn.
    TV/Video Bağlantısı PAL, NTSC seçilebilir
    Sayısal Bağlantı Veri aktarımı için USB 2.0 (çok hızlı)
    Güç kaynağı NP140 tip pil ve şarj aleti dahil. Opsiyonel AC güç adaptörü (AC84V)
    Boyutlar 133,4mm (G) x 93,6mm (Y) x 150,4mm (D)
    Ağırlık yakl. 918gr. (boş)
    Gösterim İşlevi 4,8 kat sanal yakınlaştırma; Kendi kendine çekim; Ses kayıt; Resim gösterisi
    Dahili aksesuarlar

* USB kablo
    * Video kablo
    * Omuz askısı
    * Gövde kapağı
    * Kullanım kılavuzu
    * Yazılım yükleme rehberi
    * CD-ROM

Düzen Şartları Windows 98/ME/2000/XP/Vista, Mac OS 10.x
    Diğer İşlevler Otomatik netleştirmeye yardımcı ışık; Doğal ışık çekim kipi;
    Doğrudan baskı işlevi (PictBridge) Görüntü saitleme sistemi: CCD kaydırma yöntemi; Otomatik pozlama dizisi

2. ot-gu Genel Sorumlu

optik vizör yokmu emre resimde var gibi duruyor yoksa yanlışmı görüyorum, olmaması benim için kötü vizörden çekmeyi seviyorum ama yinede makine süperr tpx sende zaten 10 üzerinden 8 veriyorsunki gayet iyi olmasa vermezsin.

3. pult Well-Known Member

Oğuz,vizör var ama optik vizör değil elektronik bir vizör var kamera üzerinde,kötü değil gayet güzel iş görüyor,ben optik vizörü tercih ediyorum,D-SLR makinelerden kalan bir alışkanlık olabilir bu.
    Makine kesinlikle video çekimi dışında piyasadaki en gelişmiş slr-like bir makine,en yakın rakibi Panasonic Lumix DMC FZ50 bile S100FS'in yarısı özellikte.

Ayrıca bu makine bir çok ödül almıştır,bu ödüllerden en büyükleri TİPA ve DİWA ödülleridirki altın madalya'ya layık görülmüştür.

DIWA hakkında
    Digital Imaging Websites Association (DIWA), internet üzerinde dijital görüntüleme ile ilgili bağımsız olarak yayın yapan uzmanlardan oluşmuş hızla büyüyen bir oluşumdur. DIWA, üyelerinin yetenek ve uzmanlıklarını ortak bir potada eritmek suretiyle dijital sektörle ilgili ürünlere ödüller vermektedir. Bu ödüller hem kullanıcılar ve hem de dijital görüntüleme sektöründeki üreticiler açısından güven ve değer ifade etmektedir. DIWA Ödülleri farklı ürün kategorilerde altın, gümüş ve bronz madalya olarak verilmektedir

TİPA hakkında
    TIPA üyeleri, 1991'den bu yana, yılda bir kez Genel Kurul'da buluşup, projelerini tartışıyor, fikirlerini paylaşıyor, sektörel yenilikler ve eğilimler hakkında yorum yapıyor, tarihsel fotoğraf alanlarını, müzeleri ya da fabrikaları geziyorlar. Bu üç günlük toplantılarda ayrıca, TIPA editörleri, gizli oyla, Avrupa'nın en iyi fotoğraf ve görüntüleme ürünlerini seçiyorlar.

4. pult Well-Known Member

Yüksek ıso değerlerindde fotoğraflarda noise çok az oluşmakta gönül isterdiki 0 olsun:)

5. pult Well-Known Member

Patronun arabalarından birisi:cool:

6. ot-gu Genel Sorumlu

noise hakkında biraz bilgi versen olur herkes senin seviyende değil ;)

7. pult Well-Known Member

Hemen anlatmaya çalışayım

Noise Kabaca bahsedecek olursak fotoğraftaki kumlanma şeklindeki bozulmalardır,neden ve nasıl oluşur dersek,yüksek ISO ayarında ve az ışıklı ortamlarda çekilen fotoğraflarda ortaya çıkan bir durumdur,bu durum kullandığınız makinelerinin sensör yapısıyla ve kalitesiyle ilgilidir.

Noise (kumlanma) çok renki fotograflarda kendini daha çok belli eder,makine ve sensör üreticileri dijital algılayıcı olan bu hastalığı gelişen teknolojiyle beraber ne az seviyelere kadar düşürmüştür,ileriki tarihlerde sensörlerin gelişimiylede tamamen ortada kalkacağı kanısındayım.

8. pult Well-Known Member

Bu arada Sony H7 makine ile normal ve az ışıkta 3200 ISO değerinde 2 fotoğraf çektim.

Bu fotoğraf auto modda çekilmiştir.

Bu fotograf ise 3200 ıso gibi yüksek bir ıso değerinden karanlıkta çekilmiştir.

9. ot-gu Genel Sorumlu

bu açıklama iyi oldu tpx

10. pult Well-Known Member

Rica ederim,merak ettiğin ne olursa makineyle ilgili her zaman sorabilirsin.

Bu arada fiyatını yazmadım 520$ aldım.

11. EmRe Well-Known Member

Öncelikle hayırlı olsun pult, fiyat uygun Türkiyede hemen hemen 2 katı bu makine e-bay a bakmak lazım orda uygunmu fiyatlar

12. pult Well-Known Member

13. pult Well-Known Member

Makineyi bu gün biraz test ettim,3-5 fotoğraf çektim,makinenin performansı bir harika.

Akşam aceleyle çektiğim 2 fotoğraf,çerçeve ekledimki albenisi olsun:)

14. ot-gu Genel Sorumlu

evet makinenin performansıda, resimlerde bi harika tpx
    darısı bize :)

15. pult Well-Known Member

Sağol oğuz,inşallah en kısa zamanda alırsın,karşılıklı fotoğrafları yarıştırırız:)

16. pult Well-Known Member

17. OrKuN Well-Known Member

canon 450D gövde olarak daha güzel ve kibar duruyor S100FS ye göre, eee tabi biri çakma slr ne de olsa :) bu makinede benimde gözüm kaldı Slr-like piyasasında son zamanlarda çıkan en iyi makinelerden tpx​

18. pult Well-Known Member

Evet serkan dediğin doğru,450D daha kibar,ama üzerindeki 18-55 lens ile S100FS'in yanında bile geçemez:),tabi daha güzel lens ilede 450D tam bir canavara dönüşür;)

Bu gün cok uzakta yani gözle zor görülebilen iki atı otlanırken çektim çıkan sonuç beni şok etti diyebilirim,S100FS mükemmel bir zoom yeteneğine sahip.

Fotoğrafı raw formatında çektiğim için 24 mb gibi bir büyüklükteydi,gimp ile bir hayli küçülttüm yani kuşa çevirdim:) bu yüzden biraz kötü görünebilir.

19. pult Well-Known Member

Makinenin zoom olayı bir harika,sürekli bundan bahsediyorum ama:) makinenin en büyük özelliğide süper zoom bir makine oluşu.
    Ner ne kadar zoom yetenekli bir makine olsada geniş açı performansıda hiç fena değil doğrusu.

Bir zoom örneği daha.

20. BaRıŞ Well-Known Member

walla alt resimdeki gözükmeyen binayı üst resimdeki gibi yaklaştırıp binanın ince detaylarını dahi görünür hale getirebiliyorsa diyecek söz yok harika bir zum yeteneği tpx

yalnız en arkadaki yüksek bina ve önündeki binalarda bir bulanıklık var gibi ;)

Sayfayı Paylaş