Frambuazlı Kurabiye Tarifleri

Konusu 'Mutfak Bölümü' forumundadır ve Pelin tarafından 20 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

1. Pelin Super Moderator

Frambuazlı Linzer Kurabiye
    Malzemeler:
    • 110 gr. toz badem
    • 260 gr. un
    • 1/2 çay kaşığı tarçın
    • 1/2 çay kaşığı tuz
    • 120 gr. tereyağı
    • 135 gr. pudra şekeri
    • 1 çay kaşığı vanilya
    • 2 adet yumurta sarısı
    • Limon kabuğu rendesi
    • 2 yemek kaşığı ahududu marmelatı
    Hazırlanışı:
    Toz badem, un, tarçın, tuz ve vanilyayı karıştırın. Margarin, pudra şekeri, tuz ve limon rendesini derin bir kasenin içerisinde biraraya getirin. Yumurta sarılarını ilave edip, yedirin. Un karışımını ekleyip 1-2 dakika kadar karıştırıp yoğurun. Streç filme sarıp buzdolabında 1 saat kadar dinlendirin. Hafif unlanmış tezgah üzerinde hamuru 1/2 santimetre kalınlığında açıp istediğiniz şekildeki kurabiye kalıplarını kullanarak kesin ve fırın tepsisine dizin. Hazırlanan miktarın yarısının ortalarını kalp şeklindeki kurabiye kalıpları ile keserek çıkarın. 160 dereceye ayarlanmış ve önceden ısıtılmış fırında 10-12 dakika kadar pişirin. Oda sıcaklığında soğuduktan sonra düz olanların üzerine 1/2 çay kaşığı kadar ahududu marmelatı koyup ortası kalp kalıpları ile kesilmiş olanları üzerlerine yerleştirin.

2. Pelin Super Moderator

Frambuazlı Sandviç Kurabiye

Malzemeler:
    • 150 gram yumuşak tereyağı
    • 1 çay bardağı fındık ya da badem unu
    • 1 çay bardağı pudra şekeri
    • 1 paket vanilya
    • 3-4 çay bardağı un
    Süslemek için:
    • Pudra şekeri ve dilediğiniz reçel ya da marmelat
    Hazırlanışı:
    Yağ ile pudra şekerini krema olana kadar karıştırdım. Fındık unu ve vanilyayı ekledim. Unu yavaş yavaş ekledim. Buzdolabında yarım saat dinlendirdim. Dinlenen hamurumu unladığım tezgahta merdaneyle yarım santim kalınlığında açtım. Çiçek şeklindeki kalıbımla 32 tane yuvarlak hamur çıkardım. Yarısının ortalarını küçük çiçek kalıbımla kesip çıkardım. 175 derecede ısıttığım fırında pişirdim. Çok çabuk pişiyorlar bazıları bayağı bronzlaştılar pişerken Kurabiyelerim soğuduktan sonra ortası açık olanların üzerine pudra şekeri eledim. Kapalı olanların tam ortasına bir tatlı kaşığı reçel koydum ve iki kurabiyeyi birbirine yapıştırdım.
    Alıntı

Sayfayı Paylaş