Fotoğraf Makinesi Çeşitleri ve Seçimi

Konusu 'Fotoğrafçılık' forumundadır ve RüzGaR tarafından 3 Eylül 2008 başlatılmıştır.

1. RüzGaR Super Moderator

Fotoğraf Makinesi Çeşitleri ve Seçimi

Her fotoğraf makinesi temel olarak ışık geçirmez bir kutudur. Bir fotoğraf makinesinin ön kısmında, resmi çekilen konudan yansıyan ışığın içeri girmesine olanak sağlayan ve genellikle açıklığı değişebilir bir diyaframı olan objektif; arkasında ise, görüntünün kalıcı bir kaydını yapabilen, ışığa duyarlı bir film vardır.
    En basitinden en gelişmişine dek bütün fotoğraf makinelerinin dört temel ortak parçası vardır: objektif, diyafram, obtüratör ve vizör.

Konudan gelen ışık önce objektifte toplanır ve odaklanır. Sonra, diyaframdan, yani objektifin içindeki bir diskin ortasından geçerek obtüratöre ulaşır. Fotoğraf makinelerinin çoğunda obtüratör filmin tam önüne yerleştirilmiştir. Obtüratör fotoğraf çekerken belli bir süre açık kalarak objektiften gelen ışığın film üzerine düşmesini sağlar. Vizör makineyi konuya odaklamaya yönelik bir düzenektir.

Fotoğraf makinesi çeşitleri

• Kompakt
    • 35mm SLR (Single Lens Reflex)
    • Anında Görüntü Veren (Polaroid)
    • Roll Film Kullanan SLR Makinalar
    • 120 TLR (Twin Lens Reflex) Makinalar
    • Plan (Sheet) Film Kullanan Makinalar
    • Sayısal (Digital) Fotoğraf Makinaları

Fotoğraf makinesi seçimi
    Kompakt ve SLR arasında bir seçim yapmadan önce çekeceğiniz resim türüne karar vermeniz iyi olur. Eğer yalnız genel amaçlı çekim yapacaksanız (manzara, aile fotoğrafları gibi) en iyi seçim bir kompakt makine olacaktır. Ancak çok özel bir görüntü yakalamak için (yakın plan, uzaktaki bir nesne gibi) çeşitli objektif ve aksesuar kullanılacaksa SLR'ler daha doğru seçimdir. SLR'nin başka üstünlüğü de görüntüyü çerçevelemekteki hassaslığıdır - vizördeki görüntü, objektifin gördüğünün aynısıdır. Kompakt makinelerde paralaks hatası vardır.

2. pult Well-Known Member

D-SLR fotoğrafçılık özveri ve zaman isteyen bir uğraştır,para kazanmayı değilde bu işi sadece zevk için yapacak arkadaşlara tavsiyrm D-SLR alırkrn 2 kere düşünmeleri,bir kere çok pahalı bir zevk olduğunu belirteyim ortalama bir D-SLR 1500 lira olsa ve üzerindeki kit lens ile genelde bu lens 18-55 kısıtlı lenslerdir,bir müddet sonra geliştikçe daha gelişmiş lenslere ihtiyaç duyulur,ve bu lensler ucuz değildir,makro,geniş açı,telefoto,gibi bu liste uzar gider,bularlada kalmayıp filtreler tripod (üç ayak) taşıma çantası vs,bu işe hevesle başlayıp 2 ay sonra ben makinemi satıyorum diyenleri çok gördüm,yeni başlayacak olan arkadaşlara tavsiyem manuel ayarlara izin veren kompakt veya slr-like bir makineyle başlayıp geliştirdikçe ileride D-SLR almayı düşünebilirler.

3. EmRe Well-Known Member

bu işe bende iice merak sardım şimdiye kadar cep telefonumla çekiyordum ama artık fotoğraf makinesi almak istiyorum genelde manzara resimleri çekiyorum.nasıl bir makine almam konusunda yardımcı olursanız sevinirim.önerilerinizi bekliyorum

4. pult Well-Known Member

Manzara fotoğrafları çekiyorsanız size önerim SLR-LİKE bir makine olur,SLR-LİKE makineler geniş açılı ve yüksek zoom kapasitesine sahiptirler,kompak bir makinede işinizi görebilir ama biraz kendini geliştirince yeterli gelmeyebilir.

Size önerececeğim makine sony h5 ve üstü h7,h9,h10 tabi bütçenize göre bu modellerden birini alabilirsiniz,neden direk olarak sony dedim,aslında sony markasının h serisinden başka makinesini önermem,h serisi iyidir,bendede h7 var.
    tabi bunun dışında başka marka SLR-LİKE vardır ama genelde fiyatları yüksek oluyor.

[FONT=arial,sans-serif][SIZE=-1]canon powershot sx1[/SIZE][/FONT],canon powershot SX100,fuji s6000fd,fuji s6500fd bunlarıda bir incelemeni tavsiye ederim

Sony h serisi genel görünüşü

5. pult Well-Known Member

6. EmRe Well-Known Member

Sony H5 hakkında bazı olumsuzluklar duydum bu yüzden kararsız kaldım peki Canon S3 Is, sony h5 e eşdeğer bi makinemi sence hangisi üzerinde durmalıyım...ilgin için teşekkürler

7. pult Well-Known Member

H5 kullandım süper bir şey değil ama o fiyat aralığında alınacak bir makine,canon S3 Is'e gelince gövde olarak h5'e göre birazdaha taşınabilirlik açısında iyi 6mp türkçe dil desteği ve hemen kendi menüsünde fotoğraflar üzerinde oynama yapabilme ve çok güzel video kalitesi h5'e göre iyi bir makinedir.

8. EmRe Well-Known Member

canon S3 Is tavsiyen üzerine aldım gerçekten muhteşem bi makine türkçe dil desteği olmasıda süper olmuş...

tavsiyen için çok teşekkürler

9. pult Well-Known Member

Hayırlı olsun güzel bir makine aldın,takıldığıb bir şey olursa yardımcı olurum,güle güle kullan,ışığın güneşin bol olsuntpx

10. BaRıŞ Well-Known Member

arkadaşlar bu bahsettiğiniz makine çok pahalı. ben genel amaçlı çekim yapıcam bunun için fiyatı daha uygun marka yada model konusunda yardımcı olursanız....

11. pult Well-Known Member

Sana önerereceğim en iyi makine bu fiyat aralığında,ayırdığın bütçeyi bilmiyorum ama(250-300 tl) Olympus-FE 290 hiç pişman olmayacağın bir makinedir.

12. BaRıŞ Well-Known Member

fiyat uyarda, kalitesi ve özellikleri nasıl acaba

13. pult Well-Known Member

Şu an ihtiyacım olsa bir kompakt makineye para vereceğim tek makine diyebilirim.
    Herşeyden önce çok sağlam bir gövde yapısı var ve sınıfındaki en geniş lcd ekrana sahip 7.1mp çözünürlüğü olan makine yüksek ISO ayarlarında mükemmel sonuçlar veriyor,türkçe dil desteğide olan bu makineyi kesinlikle tavsiye ediyorum,daha öncede 1-2 defa fotoğraf çektim bu makineyle deneme amaçlı olarak çok beğendiğimi söyleyebilirim.

14. OrKuN Well-Known Member

Eski makinem bozuldu, tavsiyeniz üzerine bende incelemeye aldım, ilk fırsatta alacagım bir tane, teşekkurler

15. pult Well-Known Member

SeRKaN

Kompakt sınıftaki bu makine aynı özelliklerdeki başka kompakt makinelerden daha iyi hem gövde yapısı hem çok rahat kullanımı var sadece bu makinede olan tek tuş kombinasyonu makineyi kullanırken çok kolaylık sağlıyor,nedir bu tek tuş kombinasyonu dersek,çkim yapma, tekrar oynatma ve LCD ekranda gösterme, ve silme gibi birçok özellik tek düğme ile rahatlıkla yapılabiliyor.

Sayfayı Paylaş