Fotoğraf çekim teknikleri

Konusu 'Fotoğrafçılık' forumundadır ve pult tarafından 16 Eylül 2009 başlatılmıştır.

1. pult Well-Known Member

Evet konunun adı biraz iddalı oldu:)gibi.

Sevgili arkadaşlar herkes resim çizebilir,ama herkes ressam olamaz,herkes fotoğraf çekebilir ama herkes fotoğraf sanatçısı olamaz,ama en azında fotoğrafı nasıl çekeceğimizi bilirsek daha güzel kaliteli fotoğraflar çekebiliriz,onun için kullandığımız makineyi iyi tanımak lazım,makine üzerindeki değerleri bilmek lazımdır diye düşünüyorum,bu sebepten dolayı siz sevgili arkadaşlarıma bildiğim kadarıyla kullandığımız makinelerden haberdar etmeye çalişacağım,sevgiler saygılar.
    **********************************​

Öncelikle zoom olayıyla başlamak istiyorum genelde sık sorulan bir sorudur.

Genellikle makinelerde iki çeşit zoom vardır,optikal zoom ve dijital zoom.

Dijital zoom için yazılımsal zoom diyebiliriz,fotoğrafı çekilecek yere yazılımsal olarak daha fazla yaklaşarak dijital zoom yapmış oluruz,bu yazılımsal zoom'u yerinde kullandığımız zaman gayet güzel sonuçlar alabiliriz,ancak çok fazla dijital zoom yapılması halinde görüntü kalitesinin hissedilir bir şekilde bozulacağını bilmekta fayda var.

Optik zoom ise kullandığımız makinenin donanımsal olarak yakınlaştırma ve uzaklaştırma yapabilen objektif kısmına denir,dolayısıyla optik zoom yapan bir makine aldığınızda çektiğimiz fotoğraflarda en küçük bir bozulma olmayacaktır.

2. ot-gu Genel Sorumlu

haklısın pult çok yararlı konu olacagı inancındayım, değerli paylaşımların sayesinde, konunun sürekli takipçisiyim tpx

3. pult Well-Known Member

Sağol oğuz.

Önce makineler hakkında donanımsal ve yazılımsal bilgilerden sonra,ileriki günlerde çekim tekniklerinede el atacağız,ve bu konu hakkında her türlü sorular cevaplandırılacaktır,ilgilenen arkadaşlara duyrulur,ve siz sevgili arkadaşlarım herkes kendi bildiği foto bilgilerini buradan paylaşırsa memnun oluruz.

4. EmRe Well-Known Member

makinelerinde optik zumu olmayan arkadaşlar, zumlayacagım diye dijital zumu kullanmamalarını tavsiye ederim, cihazın lcd ekranında tam belli olmasa bile pcye aktarıldığında nekdar bozulduğunun farkına varacaksanız.

varsa optik zum yoksa hiç kullanmamak en iyi tercih ;)

5. pult Well-Known Member

Sagol emil,seninde katkilarini bekliyorum bu konudatpx

Ilk mesajimdada belirttigim gibi hic kullanmamak degilde yerinde kulanilirsa dijital zoom guzel sonuclar alinabilir,dijital zoom'u fazla zoom yapmadan kullanmak lazim.

6. pult Well-Known Member

Makinemizi fotoğraftaki gibi tutarsak hem destekli bir tutuş hemde gerekli ayarlamaları yapmak için rahat parmak hareketleri sağlamış oluruz,ve önemlisi fotoğraf makinemizi mutlaka iki elimizle tutmalıyız fazla sıkmadan.
    Bir fotoğrafı çekerken belli duruşlara dikkat etmek gerekir,yukarıdada belirttiğim gibi makinemizi iki elimizle tutmalıyız mümkün olduğu kadar kollarımızı vucudumuza yaklaştırmamız lazım,ve deklanşöre basmadan önce nefesimizi biraz tutarsak titrelemeleri önlemiş oluruz.

7. BaRıŞ Well-Known Member

okullarda herkese fotoğraf çekme dersleri küçük yaşlarda verilmesi lazım, çok güzel bir manzara buluyorsunuz resim çekinmek istiyorsunuz ve ordan geçen insanlardan resmi endoğru çekebilecek kişiyi seçmeye geliyor bulabilirseniz ne mutlu size bulamazsanız teşekkur edip adam gittikten sonra resmi silip tekrar başka birisini bulmaya çalışıyorsunuz :) bir iki denemeden sonra hala umutsuz vaka ise gönlünüze küsüp manzarayı içerisinde siz olmadan kendiniz çekiyorsunuz :(

8. mecay Well-Known Member

pult ekonumim çöktü:( 450 d yalan oldu son olarak 350d de karar kılmış vaziyetteyim başlangıç olarak onun içinde çok kötü demiyorlar hatta aldığın zaman satmazsın müşterisi olmadığından değil tutkunu olurmuşum dye işin geyiği buda benim asıl sormak istediğim

bu siyah beyaz karelerde bi cisme odaklanıp sadece onun renkli olmasını nasil sağliyorlar program la mı yoksa makinanın kendi özelliğimi

reklam gibi olacak ama bu foto gibi mesela

9. pult Well-Known Member

mecay,Canon,1000D,350D, Nikon D60,gibi makineler fiyat ve başlangıç olarak tam yerinde makinelerdir,bunların biraz üstü ise Canon 450D,500D,veya nikon D08,D90.

Fotoğraf içerisindeki bir objeyi yeri vs renkli veye siyah beyaz bırakmak için Picassa,GİMP,Photoshop veya Photoscape gibi programlar kullanabilirsin,makinelerde böyle bir özellik olmaz,bu programlar içerisinde bu özelliği en kolay olan Picassa'dır.

Picassa ile yapılmıştır.

10. pult Well-Known Member

BaRıŞ,haklısın en azında temel bazı şeylerin dersi verilmelidir gerisi yetenek ve çalışmaktır.

11. mecay Well-Known Member

sen hangi makineyi kullanıyorsun acaba

12. pult Well-Known Member

Canon 450D,Canon 50D,Canon a480,Nikon D90,Fujifilm S100FD,Sony H7.

Lens olarak,Sigma 50mm,Canon EF-S 18-200 mm,Canon EF-S 18-55mm ,Sigma 70-300,Nikkor 18-105mm

13. mecay Well-Known Member

bu nikon nasil iyi mi nikonlar hakkında hiç bir bilgim yok canon tmm da nikonlar işte

14. pult Well-Known Member

Tabiki iyi makineleri vardır Nikonun,D-SLR piyasasında Canon'un en dişli rakibidir,ben her zaman canon makineleri tercih etmişimdir,neden canon dersen Canon'da lens seçeneği nikona göre fazladır nisbeten gövde yapısıda nikona göre azıcık önde sayılır,tabi nikonunda canona göre artıları vardır nikonda renkler canona göre daha canlıdır,tabi bu farkı bu işle çok haşırneşir olanlar anlar,canonun kompakt makineleri nikona göre çok üstündür nikon kompakt makinelerde iyi değildir,bendeki nikon d90 patronun amerikada kendine aldığı ve kullanamayıp bana hediye etmesinden dolayı bendedir:),yaoksa ben nikon almam.

15. mecay Well-Known Member

way anasını hediyeye bak hayırlı olsun bende ondan sorma gereği duydun makinelerin canon bu nikon neden karışmış diye merakımdan ama iyi hediye imiş herkeze sendeki gibi patron lazım

16. pult Well-Known Member

patronla 10 yıldır beraberiz,artık kardeş gibiyiz,ayrıca mükemmel bir insandır.

Canonun yeni canavarı çıktı EOS 7D inşallah almak gibi bir niyetim var 2000$

17. mecay Well-Known Member

2000 den fazladır bu ama bilemiyorum şimdilik ben gözümü 350d ye dikmiş durumdayım onlara sadece bana göre yıldızlara ulaşmak gibi bişi

sen bu makineyi almak için dier makinelerden birini satmayı düşünmüyonmu yaw :D:D:D

18. pult Well-Known Member

Hayır satmam :rolleyes:,

İnşallah alırsın makineni,400D ile 350Darasında çok fiyat farkı yok 400D balk istersen.

19. OrKuN Well-Known Member

Konu fotoğraf çekim teknikleri sanırım ;) bende farklı bir bakış açısı getireyim.

Fotograf kalitesi icin 3 etken vardır arkadaşlar. Objektif+sensor+islemci. Bu uc unsur ideal ise fotograf kaliteside yuksek olur.

Malesef herkes ekipman daha iyi olsun, makinam soyle olsun, objektifim daha keskin olsun diye dahaçok donanım ve ekipmanın pesine düşüyorlar. Ama kimse fotograf sanatını ogrenmeye calısmıyor. Fotografcılık cok baska bir seydir ekipmana baglanmaz. Usta ellerde ve gozlerde basit bir kompakt bile harika isler cıkarabilir. Onemli olan iyi bir kompozisyon cıkarmak, farklı bakıs acısı bulmak, ısıgı dogru kullanmak, pozlamayı dogru yapmak, kompozisyon kriterlerini karsılamaktır. Ama cogu iyi makina alınca iyi fotograf cekecegini sanır. Fotografcılık cok genis ve teknik bir konudur. Ciddi bir birikim ve egitim ister. Tabiki bu sanatı bilenler iyi ekipmanlarla çok daha başarılı işler çıkarır.

20. pult Well-Known Member

By_X, kanuların dağılması konusunda haklısın, bundan sonra biraz daha dikkat edelim konular dağılmasın, ayrıca katkıların içinde sağol.

Sayfayı Paylaş