Ford Otosan, krizde ertelenen yeni Transit için düğmeye bastı

Konusu 'Ford' forumundadır ve OrKuN tarafından 26 Mart 2010 başlatılmıştır.

1. OrKuN Well-Known Member

BUGÜNE kadar 500 bin adetten fazla satan Ford Transit tepeden tırnağa yenileniyor. Ford Otosan, küresel ekonomik krizde ertelenen yatırıma bu yıl start verecek. Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay, bu yıl gerçekleştirecekleri 150 milyon dolarlık yatırımda aslan payını yenileyecekleri Transit modelinin alacağını açıkladı. OSD Genel Kurulu'nda konuştuğumuz Otay, “Üretim, ihracat ve iç pazarda lokomotif modelimiz Transit 2009’da yeni yatırımla yenilenecekti ancak araya ekonomik kriz girdi. Üretim ve ihracat rakamları da bu dönemde düştüğü için Transit yatırımı ertelemek zorunda kaldık” dedi.

Yatırım 3 yılı yayılacak
    Ancak 2010 yılına Türk otomotiv sektörünün çok iyi bir başlangıç yaptığını, Ford Otosan’ın da ilk 2 aylık verilerinin sağlıklı olduğunu kaydeden Nuri Otay, Transit'i yenilemek için yeniden kolları sıvadıklarını belirtti. Otay, sözlerini şöyle sürdürdü: “2010 yılında 150 milyon dolarlık yatırım yapacağız. Bunun büyük kısmını yenilenecek Ford Transit’e ayıracağız. Ancak yatırım 1 yıl sürmeyecek. Yatırım en az 3 yıllık bir süreç. Toplam yatırım miktarı da çok daha büyük olacak. Nihai yatırıma Ford Otosan Yönetim Kurulu karar verecek.” Yeni Transit, İngiliz ve Türk mühendislerin ortak çalışmasıyla tamamlanacak ve yeni versiyonlar da ürün gamına eklenecek. Böylece Ford Otosan, daha geniş kitlelere ulaşabilecek. Yenilenen Ford Transit modelinin 2012 sonu 2013 yılı başında yollara çıkması bekleniyor.

Dünyada Transit pazarı 750 bin adede koşuyor
    Kriz öncesinde yapılan projeksiyonlara göre 2015 yılında dünyada Transit pazarı 750 bin adetlik seviyeye ulaşacak. İngiltere`de sadece 35 bin adet Transit üretildiği düşünülürse, 330 bin araçlık üretim kapasitesine sahip olan Ford Otosan’ın Kocaeli fabrikasına önemli görev düşecek.

Potansiyel görmüyoruz, elektrikli Connect’i Türkiye satmayacağız
    Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay, Connect’in elektrikli versiyonunu bu yılın son çeyreğinde ABD’ye ihraç etmeye başlayacaklarını söyledi. Connect E.V. ihracatının sınırlı sayıda olabileceğini ifade eden Otay, “Krizde 10 milyon adede kadar gerileyen ABD pazarında bile elektrikli araçların potansiyeli sadece binli rakamlar. Yani koca Amerika’da bile 3-5 bin adetlerden bahsediyoruz” dedi. Elektrikli Connect’i Türkiye’de şimdilik satmayı düşünmediklerini kaydeden Nuri Otay, şöyle devam etti: “Açıkçası Türkiye’de elektrikli araçlarla ilgili potansiyel göremiyorum. Tüketicilerin ilgi göstermis için çok erken. Henüz bununla ilgili bir altyapı yok. Hükümet elektrikli araçlar teşvik için çalışıyor ama ne çıkacak bilmiyoruz.”

Kanada Posta İdaresi Gölcüklü Connect kullanacak
    Kanada Posta İdaresi de Kocaeli'nde üretilen Transit Connect modelini tercih etti. Kurum, Ford'a 1.175 ades Transit Connect ısmarladı. Kanada Post'un Genel Müdürü Bill Michalopulos, Türkiye'de üretilen Connect'i seçmelerinde çevreci ve fonksiyonel özelliklerinin rol oynadığını söyledi. Ford Otosan, 2009'da ABD pazarına 30 bin adet Transit Connect satmayı başarmıştı.

Sayfayı Paylaş