Ford Focus 1.6 16V Ti-VCT Ghia genel izlenim

Konusu 'Ford' forumundadır ve OrKuN tarafından 20 Ocak 2008 başlatılmıştır.

1. OrKuN Well-Known Member

turkeyarena.com

Ford Focus 1.6 16V Ti-VCT Ghia (2006) Genel izlenim

[​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
    Karoser, iç mekan

İlk nesilde boyu 4450 mm olan Focus Sedan, yeni nesilde 38 mm uzayarak 4488 mm'ye ulaştı. Otomobilin HB versiyon gibi 2640 mm olan aks mesafesi ilk nesilden 25 mm uzun. Focus ürün ailesinin iç mekanda verdiği boyutlar hemen hemen korunduğuna göre genişleme hissinin bagajdan çalınan hacimle oluşturulduğu düşünülebilir. Kanıtımız da hazır, ilk Focus Sedan'ın 490 litrelik hacmi, yeni Focus'ta 465 litreye düşmüş. Bagaj hacmini asimetrik olarak katlanabilen arka koltuk sırtlıklarının yatırılmasıyla 525 litreye kadar arttırmak mümkün.

Motor, performans

Firmanın yıllardır kullandığı 1.6 litre 100 HP'lik motora alternatif olarak, yine bu motorun geliştirilmesiyle üretilmiş 115 HP'lik versiyon kullanıcı için daha çok güç ve tork sunuyor. 100 HP'lik Duratec motora çift bağımsız değişken eksantrik zamanlama sistemi eklenip işletim sistemi yazılımı yenilenerek geliştirilen motor Duratec Ti-VCT adını taşıyor. Yeniden tasarlanan eksantrik kapağında yer alan vana tipi değişken eksantrik sistemi, yağ basıncının bütün devirlerde mümkün olan en üst düzeye çıkarılmasını sağlıyor. Emme tarafında 50 ve egzoz tarafında da 45 derecelik bir kayma açısına sahip olan motor düşük devirlerdeyken işletim sistemi eksantriklerini normal konumunda bırakıyor.Kağıt üzerindeki artışlarla oluşan, selefine göre daha yüksek performans beklentilerini kullanım sırasında karşılamakta zorlanıyor. Her ne kadar canlanmış görünse de kalkışlarda 4000 d/d'ye kadar çok da atak olmayan Focus, üst devirlerde kendisini daha iyi hissettiriyor.

Kullanım, konfor

Focus yol tutuş ve sürüş dinamikleriyle büyük güven ve zevk veriyor. Çok kollu arka süspansiyonu sayesinde virajlarda yola iyi tutunan otomobil, net ve keskin tepkiler veren direksiyonuyla da riskli durumlarda bile kolayca kontrol altında tutulabiliyor. Yol tutuşta standartlar, eskiden olduğu gibi yüksek tutulurken yolculuk konforu da çok göz ardı edilmemiş. Otomobilde yer alan 205/55 R16 ebatlı lastiklere rağmen hissedilen sertlik başlıca rakiplerden Astra'dan yumuşak, Golf'tense biraz sert. Focus'un vites değişimleri de 1970'lerin başındaki Taunus günlerinden beri olduğu gibi, yumuşak ve sorunsuz.Focus'un oturma pozisyonu hem sürüş, hem de görüş için oldukça başarılı. C sütunundaki kelebek camı arka çaprazda kör nokta bırakmıyor. Ancak tamamen yeni geliştirilmiş bir otomobilde en azından sürücü aynasının tek açılı olması şaşırtıcı eksiklerden biri. Araçta hıza duyarlı merkezi kilit sistemi de yer almıyor.

Sonuç

Sınıfında ilk yola çıktığından bu yana diğer tüm avantajlarına karşın en fazla olgun sürüş özellikleriyle beğeni toplayan Focus, yeni jenerasyonda sürüş karakterini korurken eksiklerini gidermeye çalışmış. Düşük tüketim avantajı sürdürülen daha güçlü ve canlı bir motor, ferahlaştırılan kabinde daha fazla kullanım alanı sunan Focus'un albenisini sürdürecek özellikler.

Baz donanım

Sürücü, yolcu ve yan havayastıkları, ABS+EBD, çift bölgeli otomatik klima, derinlik ve yükseklik ayarlı hidrolik direksiyon, yükseklik ayarlı sürücü koltuğu, elektrik kumandalı camlar, elektrikli ve ısıtmalı aynalar, far yükseklik ayarı, yol bilgisayarı, bardaklıklar, direksiyondan kumandalı radyo/CD çalar, asimetrik katlanan arka koltuk sırtlığı, ISOFIX çocuk koltuğu montaj noktaları, uzaktan kumandalı merkezi kilit ve immobilizer, sis farları, deri kaplı direksiyon simidi, elektrikli yükseklik ayarlı sürücü, manuel yükseklik ayarlı ön yolcu koltuğu, hız sabitleme sistemi, güneş gözlüğü kabı, yol bilgisayarı, yağmur sensörü, far sensörü, otomatik kararan iç ayna, ön kol dayanağı ve kapaklı eşya gözü, soğutmalı torpido gözü, direksiyondan kumandalı radyo/CD/MP3 çalar, ön koltuklarda bel desteği, arka kapıya entegre güneşlikler, çift kilitleme sistemi ve alarm.

2. OrKuN Well-Known Member

Ford Focus 1.6 16V Ti-VCT Ghia (2006) Teknik veriler
    • Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4
    • Yerleşim Önde enlemesine
    • Supap/eksantrik sayısı 16/2
    • Motor hacmi 1596 cc
    • Maksimum güç 115 HP-6000 d/d
    • Maksimum tork 155 Nm-4150 d/d
    • Son hız 190 km/s
    • Şanzıman 5 ileri manuel
    • Şanzıman oranları 1-3.58, 2-2.04, 3-1.41, 4-1.11, 5-0.88, geri: 3.62
    • Son dişli oranı 4.06:1
    • Aktarma Önden çekiş
    • Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk
    • Lastikler 205/55 R16
    • Tüketim (fab. ver.) 5.1/6.4/8.7 lt/100 km
    • Depo kapasitesi 55 lt
    • Dönüş çapı 11.2 m
    • Boş ağırlık 1150 kg
    • Bagaj hacmi 465 lt
    Hızlanma
    • 0-50 km/s 3.9 sn
    • 0-100 km/s 11.4 sn
    • 0-130 km/s 18.2 sn
    • 0-400 m 18.9 sn
    Ara hızlanma
    • 60-100 km/s (4. viteste) 12.0 sn
    • 80-120 km/s (5. viteste) 18.6 sn
    Tüketim
    • Tüketim (lt/100 km) / Menzil 7.9/696
    İç gürültü (dB(A))
    • 50 km/s 61
    • 100 km/s 66
    • 130 km/s 70
    • Fren mesafesi 37 m
    Ölçüler
    • Uzunluk 4488
    • Genişlik 1840
    • Yükseklik 1454
    • Aks mesafesi 2640
    Artı Özellikler
    • + Yol tutuş, direksiyon tepkileri, makul tüketim, fren performansı
    Eksi Özellikler
    • - Kapı içi kaplamaları, işçilik, küçük fren pedalı, iç mekanda ergonomik hatalar, tek açılı dış ayna

Sayfayı Paylaş