Fonksiyonların Günlük Hayatta Kullanımı

Konusu 'Matematik' forumundadır ve RüzGaR tarafından 9 Ocak 2011 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR

  RüzGaR Super Moderator  Fonksiyonların Günlük Hayatta Kullanımı
  Mimarlık mühendislik gibi iş kolların içinde sürekli kullanılan ve mesleğin ana araçlarındandır diyebiliriz.. Bunun yanında ekonomi ve borsalar için de yadsınamaz bir önemi vardır.
    2. Misafir

  Misafir Guest

  abicim şu fonksiyonların günlik hayattaki kullanım alanları neresi biraz açıklarsanız çok iyi olur :))
   
 3. BaRıŞ

  BaRıŞ Well-Known Member

  Yukarda yazılmış yeterli olmuyormuki ama birazdaha açalım istersen çok geniş kullanım alanı vardır. Kısacası x,y koordinat ekseninin, grafiğin olduğu her alanda fonksiyonda vardır.

  Borsa grafikleri, paranın, dövizin, altının, petrolün değişim değerlerinin gösterildiği ve her grafik gösteriminde fonksiyonlardan yararlanılır. Seçim sonuçlarının yüzdeli gösterimi, herhangi birşeyin yüzdelik dağılımını gösterirken fonksiyonlar kullanılır. Bu örnekleri sayısız çoğaltabiliriz.
   
 4. Misafir

  Misafir Guest

  Fonksiyon nedir?
  Bir cümlenin (kümenin) her elemanını ikinci bir cümlenin yalnız bir elemanıyla eşleyen bir bağıntı. Birinci cümleye tarif cümlesi, ikinci cümleye değer cümlesi denir. Genellikle bu elemanlar sayılardan ibarettir. Pek çok fonksiyon, çeşitli bilim konularında ortaya çıkar.

  *Fonksiyonların kullanım alanları
  fonksiyonların Günlük hayatta kullanımı birebir alışverişlerinizde açık olarak kullandığınız bir araç değildir. ancak çok geniş kullanım alanı vardır. Kısacası x,y koordinat ekseninin, grafiğin olduğu her alanda fonksiyonda vardır.

  fonksiyonlar mimarlık mühendislik gibi iş kolların içinde sürekli kullanılan ve mesleğin ana araçlarındandır. Borsa grafikleri, paranın, dövizin, altının, petrolün değişim değerlerinin gösterildiği ve her grafik gösteriminde fonksiyonlardan yararlanılır. Seçim sonuçlarının yüzdeli gösterimi, herhangi birşeyin yüzdelik dağılımını gösterirken fonksiyonlar kullanılır.

  Fonksiyonlar pratik hayatta bir girdiye bağlı olarak çıktıdaki değişkenliği göstermede kullanılır.

  Örneğin;
  1. Araçlarda; Titreşim için, yoldaki tümseklere bağlı olarak yolcu koltuğundaki aşağı yukarı hareket fonsiyonla ifade edilir. Böylece tekrar deneme yapmaksızın, kurulan bu fonksiyon ile, kullanılan amortisöre bağlı olarak 10 cm derinliğindeki bir çukur için koltuktaki titreşim ve dolayısı ile araç konforu hesaplanabilir.

  2. Yine araçlarda aracın şekli ve hızı bir fonksiyon olarak ifade edilir. Bu sayede pratik testler yapmaksızın aracın aerodinamik şekline bağlı olarak, hızdaki değişime göre yakıt tüketimi hesap edilebilir.
  3. Ekonomide, maliyetlerdeki değişim ile kar fonsiyon olarak ifade edilebilir ve bu fonks
  yon üzerinde, yeni bir ürün pazara çıkmadan kar-zarar analizleri yapılabilir.

  bu kadar bilgi bulabildim.
   

Sayfayı Paylaş