Fıstıklı & Karamelli Kurabiyeler

Konusu 'Mutfak Bölümü' forumundadır ve Pelin tarafından 11 Şubat 2009 başlatılmıştır.

1. Pelin Super Moderator

Fıstıklı & Karamelli Kurabiyeler

fıstıklı & karamelli kurabiyeler tarifini living'in mart sayısında okudum. oradaki adı "cashew-caramel cookies". tarifteki ana malzeme bizde kaju fıstığı-hint fıstığı gibi isimlerle anılan bir fıstık türü. yer fıstığından değişik ama lezzetli bir tadı var. yer fıstığından bir diğer farkı da fiyatı. nedense normal bir kuru yemişten daha pahalı. ben döviz gibi bunun da değeri artarsa diye biraz fazla aldım. belki kalanıyla teyzemler için kurabiye yaparım. ama merak etmeyin bu daim çikolatadan daha kolay bulunuyor. ben tarifteki orana göre şeker+krema karışımı eritince benim karamelin kıvamı koyu oldu. belki krema miktarını biraz daha arttırmakta fayda olabilir. malzemeler gözünüzü korkutmasın çok kısa sürede kolayca yapılıyor.

fıstıklı & karamelli kurabiyeler

malzemeler:
    • 1 + 2/3 su bardağı un
    • 1/2 tatlı kaşığı tuz
    • 2 + 1/2 su bardağı kaju fıstığı
    • 2 yemek kaşığı + 1 tatlı kaşığı sıvıyağ
    • 8 silme yemek kaşığı margarin/tereyağı, oda sıcaklığında
    • 3/4 su bardağı kahverengi şeker
    • 1/2 su bardağı toz şeker
    • 1 yumurta
    • 1 paket şekerli vanilin
    • 24 adet karamelli şeker
    • 1/4 su bardağı krema
    hazırlanması:
    1. fırını 175C'ye getirin. unu ve tuzu karıştırın. fıstıkların bir bardağını irice dövüp bir kenara alın. kalan bir buçuk su bardağı fıstığı mutfak robotunda un ufak hale getirin. sıvıyağı ekleyip krema kıvamına gelene kadar-yaklaşık 2 dakika- karıştırın.turkeyarena.com
    2. robottaki karışımı, katı yağı ve şekerleri bir kaba alıp mikser yardımıyla 2 dakika kadar karıştırın. yumurtayı ve vanilini ekleyip tekrar karıştırın. mikserin hızını azaltıp unlu karışımı yavaş yavaş ekleyin. kenara ayırdığınız fıstıkları spatulayla karışıma ekleyin.
    3. karışımdan ceviz büyüklüğünde parçalar alıp elinizle top haline getirin. topları -bastırmadan- yağlanmış 2 tepsiye dizin.birinci tepsiyi fırına koyup 6 dakika pişirin. fırının kapağını açıp her bir kurabiyeyi spatulayla bastırarak yassılaştırın. tekrar fırına vererek 6-7 dakika daha pişirin. pişince fırın telinin üzerine alarak içlerini çekmesini sağlayın. aynı işlemi ikinci tepsi için de tekrarlayın.
    4. şekerleri ve kremayı bir tavaya alıp kısık ateşte karıştırarak eritin. krema soğuyunca kaşıkla kurabiyelerin üzerine gezdirin.
    notlar: ben sıvıyağ olarak zeytinyağı kullandım. katıyağı da azalttım. elde ettiğiniz hamur çok yumuşak belki elinize yapışabilen bir hamur olacak. fırın tepsilerine isterseniz yağlı kağıt serebilirsiniz. iki tepsiyi aynı anda pişirebilirsiniz ama teker teker pişirince daha iyi oluyor. yağlı kağıt kullanırsanız kağıdı telin üzerine alıp kurabiyeleri öylece soğutun.

Sayfayı Paylaş