Fatıma R.a. ve Çobanın Karısı

Konusu 'Dini Sohbet' forumundadır ve CAN tarafından 6 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. CAN Well-Known Member

Fatıma R.a.ve Çobanın Karısı Dini Hikaye

Bir gün Fatma r.a babasına gelerek. Babacığım acaba benim gibi bir tane hanım daha varmı beyinin emrini tutup yerine getiren?

Resulullah var kızım dedi. Fatma r.a çok merak etti, söylermisin bu kim, görmek isterim.

Resulullah falan çobanın hanımı dedi. Ertesi günü Fatma r.a kalkıp doğruca çobanın evine gitti ve kapıyı çalınca. İçerden bir ses. Kimo diye seslendi. Ben Fatümatü Zehra. Resulullahın kızı Hz.Alinin zevcesi.. Çobanın hanımı, sizi kabul etmem için beyimden müsade almam lazım yarın buyurun.

Ertesi günü Fatma r.a Hüseyini de yanına alarak tekrar gitti ve kapıyı çaldı. Yine içerden bir ses kimo. Fatmayım deyince. Yanında kim var sorusuyla karşılanan Fatma r.a. küçük oğlum Hüseyin. Çobanın hanımı kabul edemiyeceğim sizin için müsade aldım fakat oğlunuz için müsade istemediğimde mazur görün. Yarın teşrif edersiniz.

Daha ertesi sabah Hasan ve Hüseyini de yanına alarak tekrar gitti. Yine kabul görmedi. Onun içinde izin almam lazım dedi ve özür diledi. Daha sonra tekrar iki çocuğuyla gitti bu sefer izin alınmıştı. İçeri girdi. Gördüklerine bir türlu inanması gelmiyordu. Böyle kullar damı var ya Allahı içinden diyordu.

Gördüğü manzara aynen şöyle idi. Eskiden pencereler damın üstünde olurdu. Işık ordan içeriye sızan güneşin önüne ekmek ve bir de odun ve üzerine oturduğu bir taş gördü ve Fatma r.a sordu. Bunun hikmeti nedir söylermisiniz?

Çobanın hanımı: Beyim çobanlık yapar hep güneşin önünde ve istrihatı ise bir taşın üzerinde oturmak ve ekmeğide güneşin önünde kuru olduğu için bende aynısını yapıyorum dedi.

Bu sefer Fatma r.a.: Bu yanına bıraktığın odunun ne işe yaradığını sorabilirmiyim deyince;

Çobanın hanımı akşama kadar sürünün önünde gezinip sağa sola koşuşturduğun da canı sıkılmış olabilir, Onunla beni döğsün diye hazır bırakıyorum...

Sayfayı Paylaş