Fatih Sultan Mehmet Liderlik Sözleri

Konusu 'Karışık Sözler' forumundadır ve GuNaHKaR tarafından 12 Kasım 2015 başlatılmıştır.

1. GuNaHKaR Well-Known Member

Allah beni bu şehrin halkının müttefiki olarak bu zamana kadar sakladı. Biz bu şehrin düşmanlarına galip geldik ve onların vatanlarını aldık. Burayı Makedonyalılar Taselyalılar ve Moralılar almışlardı. Biz bunların bizlere karşı kötü davranışlarının intikamını yıllar geçmesine rağmen torunlarından aldık.

Allah bu milleti elli yıldan fazla rahata koymasın, alıştırmasın.

Baykuştan pervâmız yok, biz şahinler sürüsüyüz.

Benim kudretimin ulaştığı yere onların hayalleri bile ulaşamaz.

Bir gece ansızın gelir krallığınızı imparatorluğuma katarım.

Biz toprakları değil gönülleri feth etmeye gidiyoruz.

Düşmandan yüz çevirmek korkaklıktır. Benim ikbalim yücedir. Talihsizlik ise düşmanın nasibidir.

Düşmanı tanımak, tehlikeyi bertaraf etmek demektir.

Eğer kanım ile yükselecekse Hz.Muhammed (s.a.v.)'in dini; durmayın kılıçlarla doğrayın beni.

Eğer padişah siz iseniz, devletimizin bu zor gününde ordumuzun başında olmamanız törelerimize uymaz.

Yok, eğer padişah ben isem, işte size emrediyorum, geliniz ve derhal ordularımın başına geçiniz.

Evet, padişah benim. Ancak siz yine de çiçekleri ona veriniz. Çünkü kendisi benim hocamdır.

Ey Konstantiniye! Ya sen beni alırsın, ya ben seni alırım.

Hekimler niçin bana kıydınız. Son Sözleri.

İmkanın sınırını görmek için imkansızı denemek lazım.

İstanbul'u niçin fethettiklerini sorduklarında önce o benim gönlümü fethettiği için

Ormanlarımdan bir dal kesenin başını keserim!

Sırrıma sakalımın bir tek telinin vakıf olduğunu bilsem, sakalımı kökünden keserim.

Şeyhim Akşemseddin Hazretleri İle Beraber Yaptığım Zikrin Lezzetine Dünyaları Bile Değişmem. Eğer

Şeyhim İzin Verseydi Zikir Yolunu Tercih Eder, Saltanatı Terk Ederdim.

Yerinde söz söylemesini bilen, özür dilemek zorunda kalmaz.

Sayfayı Paylaş