F1 Vizesi

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 13 Haziran 2007 başlatılmıştır.

1. EjjeNNa Administrator

F1 Vizesi, öğrenci vizeleri arasında en yaygın olarak kullanılan vize türüdür. Amerika'daki bir okulda "full-time" öğrencilik yapacak olan kişiler için düzenlenmiştir. "Full-time" eğitim, okuldan okula farklılık göstermekle beraber, genel olarak üniversite eğitimi sırasında her dönem en az 4, master eğitimi sırasında en az 3 ders alınmasını gerektirir. Okulların, dil eğitimi ve sertifika programları hakkında da bu gibi kuralları vardır. İletişime geçtiğiniz okullar, ilgilendiğiniz programa sizi hangi tip öğrenci vizesi ile kabul edeceklerini bildirirler.

2. EjjeNNa Administrator

F1 Çalışma Koşulları

F1 vizesi ile Amerika'da bulunan öğrenciler belirli kısıtlamalar dahilinde çalışma iznine sahiptirler. F1 statüsündeki öğrenciler 4 şekilde çalışabilirler:

• Okul içinde çalışma
    • Ekonomik nedenlerden dolayı çalışma
    • Eğitim esnasında pratik kazanma amaçlı çalışma (Curricular Practical Training)
    • Eğitim görülen dalda pratik kazanma amaçlı çalışma (Optional Practical Training)
    Anlaşılacağı üzere, bunlardan sadece ilki okul içinde çalışmayı kapsar. Diğer üç seçenek okul dışı çalışmayı gerektirir.

3. EjjeNNa Administrator

F1 vizesi taşıyan kişi, kayıtlı bulunduğu eğitim kurumunun sınırları içerisinde, dışında bulunduğu hallerde de kuruma eğitsel açıdan bağlı yerlerde çalışma hakkına sahiptir. I-20 formunu aldığı sözkonusu eğitim kurumunda "full-time" eğitim gören kişinin bu çalışma hakkını kullanabilmesi için Göçmen Bürosu'ndan ayrıca izin ya da onay alınması gerekli değildir. Derslerin devam ettiği süre boyunca haftada en fazla 20 saat (part-time), yaz aylarında ve tatil dönemlerinde ise "full-time" çalışılabilir. Asistanlıklar, okuldaki çeşitli departman veya klüplerdeki iş olanakları bu sınıflandırmaya girer.

4. EjjeNNa Administrator

F1 vizeli öğrencilerin karşılaşabileceği ciddi ve beklenmeyen ekonomik zorluklar sonucu tanınan bir çalışma hakkıdır. Bu şekilde çalışma hakkı kazanabilmek için karşılaşılan ekonomik zorluğun boyutları büyük olmalı ve sebepleri belgelenmelidir. Finansal destek sağlayan kişinin ölümü veya işini kaybetmesi, bursun öğrencinin suçu olmaksızın kesilmesi, maddi zorluk yaratan sağlık sorunları ve diğer ülke para birimi değerindeki ani düşüşler okul dışında çalışma hakkını doğuracak nitelikte sebeplerdir.

Bu tip zorluklar sonucu çalışmak isteyen öğrencilerin aynı zamanda en az bir senedir F1 vizeli öğrenci konumunda olmaları ve son dokuz ay içerisinde akademik açıdan başarılı bir durumda bulunmaları gerekmektedir. Tüm bu şartlara uyan öğrenciler için sözkonusu eğitim kurumu Göçmen Bürosu'na (INS) başvuruda bulunur.

5. EjjeNNa Administrator

F2 Vizesi

F2 vizesi, F1 vizesi taşıyanların eş ve 18 yaşından küçük çocukları için düzenlenmiştir. Eş ve çocuklar, F1 vizesi ile Amerika'da bulunanlara eşlik etmek amacıyla F2 vizesine başvurabilirler. F1 vizesi taşıyan kişinin halihazırda "full-time" okula devam ediyor olması veya en fazla 60 gün içinde okula başlaması şarttır. F2 vizesine başvurmak için, F1 vizeli öğrencinin I-20 formu ile Amerikan konsolosluklarına müracaat edilir. Başka bir vize kategorisi altına geçmedikçe F2 vizesi taşıyan kişiler Amerika'da hiçbir şekilde çalışamazlar.

Sayfayı Paylaş