F1 Öğrenci Vizesi Hakkında Resmi Bilgi

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 13 Haziran 2007 başlatılmıştır.

1. EjjeNNa Administrator

F1 Öğrenci Vizesi alabilmek için kişinin yabancı bir ülkenin vatandaşı olması, o ülkede devamlı bir ikametgahı (residence) bulunması, bu ikametgahı hiç bir şekilde temelli terketme niyeti olmaması, ve A.B.D.'ye sadece eğitim amaçlı gelmiş olması gerekmektedir. Bu özelliklere uyan adaylar F1 Öğrenci Vizesi alabilmek için öncelikle Göçmen Bürosu (Immigration and Naturalization Service, INS) tarafindan I-20 Formu (Form I-20) hazırlama yetkisi verilmiş eğitim kurumları ile iletişime geçerek kayıt işlemlerini takip ederler.

I-20 Formu, bir yabancı ülke vatandaşına kendi ülkesindeki veya üçüncü bir ülkedeki Amerikan Konsolosluğunda F1 vizesine başvurabilme yetkisi veren bir belgedir. Bir eğitim kurumunun bu belgeyi hazırlama yetkisi alabilmesi için birtakım resmi işlemleri tamamlaması ve birçok kritere uyması şarttır. Bu yetkiyi alan eğitim kurumları, kendi bünyelerinde sadece yabancı öğrencilerle ilgilenecek bir bölüm veya kişi yetkilendirmek ile yükümlüdürler (Designated School Official, DSO).

INS yetki verdiği her kurumdan, her dönem sözkonusu kurumda F1 vizesi ile bulunan öğrencilerle ilgili ayrıntılı bilgiler içeren raporlar alır. DSO'lar eğitim kurumlarında aynı zamanda I-20 Formunu hazırlayan birimlerdir. I-20 Formu, alınmak istenen eğitimin tipi, süresi, ve öngörülen sona eriş tarihinin yanısıra eğitim ve yaşam masrafları gibi bilgiler içerir. Bu form F1 vizesine başvurulurken Amerikan Konsolosluğu'na iletilir ve Konsolosluk yetkilileri sözkonusu eğitim kurumu ile iletişime geçerek formu onaylar. Form bu andan itibaren geçerlilik kazanır ve öğrencinin sorumluluğu altına girer.

F1 vizesi ile A.B.D.'ye giriş yapan öğrenciler I-20 Formunda belirtilen eğitim süresince ülkede bulunma hakkı kazanmış sayılırlar. I-20 formunda belirtilen bu süre Statü Süresi'dir (Duration of Status, D/S). D/S, F1 vizeli bir öğrencinin onaylı bir eğitim kurumunda eğitimini tamamlaması ve eğitimini tamamlamasını takriben hakkı olan çalışma iznini kullanması için gereken zamandır. Bu sürenin dolmasından sonra ülkeden ayrılma hazırlıkları için 60 gün daha ülkede kalınabilir. Eğitimini tamamlamak için I-20 Formunda belirtilen süreden daha uzun zamana ihtiyacı olan öğrenciler ek süre için başvuruda bulunmalıdır. F1 Öğrenci Vizesi için başvuruda bulunan yabancı ülke vatandaşı, kendi ülkesinde devamlı bir ikametgahı (residence) bulunduğunu ve bu ikametgahı hiçbir şekilde terketme niyeti olmadığını ispat etmek zorundadır. Eğitim süresi sonunda geri dönüleceğine dair ekonomik, sosyal, ailevi bağlar gibi göstergeler ispat için yeterlidir.

Başvuruda bulunan kişi aynı zamanda tüm eğitim ve yaşam masraflarını karşılayacak mali kaynağa sahip olduğunu ispatlamakla yükümlüdür. Birkaç yıl kalması gereken öğrenciler sadece ilk yılları için gerekli mali kaynağı gösterip, normal şartlar altında aynı kaynağın her yıl için yeterli olacağını belirtebilirler. Bunlara ek olarak başvuruda bulunan kişi İngilizce'ye başvuruda bulunduğu kurumun öngördüğü derecede hakim olmalıdır.

Sayfayı Paylaş