Ev Grubu, Windows 7

Konusu 'Yazılım' forumundadır ve EmRe tarafından 4 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. EmRe Well-Known Member

Ev Grubu, bir ev ağındaki dosyaları ve yazıcıları paylaşmayı zahmetsiz hale getirir. Windows 7 çalıştıran iki veya daha fazla bilgisayarı bağladığınızda Ev Grubu müzik, resim, video ve belge kitaplıklarınızı evinizdeki diğer kişilerle otomatik olarak paylaşmaya başlamanızı kolaylaştırır.

Gizliliği önemsiyor musunuz? Biz de öyle. Bu nedenle Ev Grubu, parola korumalıdır ve denetim tamamen sizin elinizdedir. Neyin paylaşılıp neyin gizli kalacağına siz karar verirsiniz. Ayrıca, dosyalarınızı "salt okunur" yaparak, diğer kişilerin dosyalarınıza dokunmadan bakabilmesini sağlayabilirsiniz.

Windows 7'nin herhangi bir sürümünde bir ev grubuna katılabilir, ancak yalnızca Home Premium, Professional, Ultimate veya Enterprise sürümlerinde ev grubu oluşturabilirsiniz.

Ev grubu nedir?
    Ev grubu, bir ev ağı üzerinde dosya ve yazıcıları paylaşabilen bir bilgisayarlar grubudur. Ev grubu kullanımı paylaşımı kolaylaştırır. Resim, müzik, video, belge ve yazıcıları ev grubunuzdaki diğer kişilerle paylaşabilirsiniz. Diğer kişiler, siz izin vermediğiniz sürece paylaştığınız dosyaları değiştiremez. Ev grubunuzu istediğiniz zaman değiştirebileceğiniz bir parolayla koruyabilirsiniz.

Bir bilgisayarı Windows'un bu sürümüyle kurduğunuzda, bir ev grubu otomatik olarak oluşturulur. Ev ağınızda zaten bir ev grubu varsa, bu gruba katılabilirsiniz.

Bir ev grubu oluşturduktan veya bir gruba katıldıktan sonra, paylaşmak istediğiniz kitaplıkları seçersiniz. Belirli dosya veya klasörlerin paylaşımını engelleyebilir ve daha sonra başka kitaplıklar paylaşabilirsiniz.
    Ev grubuna katılabilmek için bilgisayarların Windows 7 çalıştırması gerekir. Ev Grubu Windows 7'nin tüm sürümlerinde mevcuttur.

Not
    Windows 7 Starter ve Windows 7 Home Basic sürümlerinde bir ev grubuna katılabilir, ancak yeni bir ev grubu oluşturamazsınız.

Adım 1. Ev grubu oluşturma
    1. Ev Grubu'nu açmak için Başlat düğmesini [​IMG], Denetim Masası'nı tıklatıp arama kutusuna ev grubu yazdıktan sonra Ev Grubu'nu tıklatın.
    2. Windows 7 çalıştıran diğer ev bilgisayarlarıyla paylaş sayfasında Ev grubu oluştur'u tıklatın ve yönergeleri izleyin.

Notlar
    - Ağınızda zaten bir ev grubu varsa, yeni bir grup oluşturmak yerine bu gruba katılmanız istenir.
    - Bilgisayarınız bir etki alanına aitse, bir ev grubuna katılabilir, ancak yeni bir ev grubu oluşturamazsınız. Ev grubu bilgisayarlarındaki dosya ve kaynaklara erişebilir, ancak kendi dosya ve kaynaklarınızı ev grubuyla paylaşamazsınız.

Bir ev grubu oluşturduktan sonra, ağınızdaki Windows 7 çalıştıran diğer bilgisayarlar bu gruba katılabilir.

Adım 2. Diğer bilgisayarlarınızı ev grubuna ekleme
    Ağınızdaki bir kişi bir ev grubu oluşturduktan sonraki adım bu gruba katılmaktır. Ev grubunu oluşturan kişiden edinebileceğiniz ev grubu parolasına ihtiyacınız vardır.

Ev grubuna katılmak için ev grubuna eklemek istediğiniz bilgisayarda şu adımları izleyin:
    1. Ev Grubu'nu açmak için Başlat düğmesini [​IMG], Denetim Masası'nı tıklatıp arama kutusuna ev grubu yazdıktan sonra Ev Grubu'nu tıklatın.
    2. Şimdi katıl'ı tıklatın ve sihirbazı tamamlayın.

Not Şimdi katıl düğmesini görmüyorsanız, bir ev grubu olmayabilir. Bir ev grubu oluşturulmuş olduğundan emin olun; oluşturulmamışsa, kendiniz bir ev grubu oluşturabilirsiniz.

Adım 3. Ev grubu dosyalarına erişme
    Ev grubunuza ait olan bilgisayarlar Windows Explorer'da görünür.

Diğer ev grubu bilgisayarlarında dosya veya klasörlere erişmek için
    1. Başlat düğmesini [​IMG] ve ardından kullanıcı adınızı tıklatın.
    2. Gezinti bölmesinde (sol bölme), Ev Grubu altında, dosyalarına erişmek istediğiniz kişinin kullanıcı hesabı adını tıklatın.
    3. Dosya listesinde erişmek istediğiniz kitaplığı çift tıklatın ve ardından istediğiniz dosya veya klasörü çift tıklatın.

Notlar
    - Kapalı, hazırda bekleme veya uyku modundaki bilgisayarlar gezinti bölmesinde görünmez.
    - Çevrimdışı kullanılabilen ev grubu dosya ve klasörleri oluşturduysanız ve ağla bağlantınızı kestiyseniz, dosya veya klasörler artık Kitaplıklar penceresinde görünmez. Bunları bulmak için Ağ klasörünü açın.

Adım 4. Hangi dosya veya klasörlerin ev grubunuzla paylaşılacağını denetleme
    Ev grubunuzu oluşturduğunuzda ya da gruba katıldığınızda, ev grubundaki diğer kişilerle paylaşmak istediğiniz kitaplıkları seçtiniz. Kitaplıklar başlangıçta Okuma erişimiyle paylaşılır; yani kitaplıktaki öğelere bakabilir ya da bunları dinleyebilirsiniz, ancak kitaplıktaki dosyaları değiştiremezsiniz. Daha sonra erişim düzeyini değiştirebilir ve belirli dosya veya klasörleri paylaşım dışında tutabilirsiniz.

Adım 5: Yazıcıları paylaşma
    USB kablosuyla bağlanan yazıcılar bir ev grubuyla paylaşılabilir. Yazıcı paylaşıldıktan sonra, tıpkı bilgisayarınıza doğrudan bağlı bir yazıcıda olduğu gibi, herhangi bir programdaki Yazdır iletişim kutusundan yazıcıya erişebilirsiniz.

Yazıcınızı ev grubuyla paylaşmak için
    2. Yazıcı yükle'yi tıklatın.
    3. Yazıcılar onay kutusunu seçin ve Değişiklikleri kaydet'i tıklatın.

Bir ev grubu yazıcısına otomatik olarak bağlanmak için
    Görüntülenen Windows bir ev grubu yazıcısı buldu iletisini tıklatın.

Bir ev grubu yazıcısına el ile bağlanmak için
    1. Yazıcının fiziksel olarak bağlı olduğu bilgisayarda Başlat düğmesini [​IMG] tıklatın, Denetim Masası'nı tıklatın, arama kutusuna ev grubu yazın ve Ev Grubu'nu tıklatın.
    2. Yazıcılar onay kutusunun seçili olduğundan emin olun.
    3. Yazdırma işlemi yapmak istediğiniz bilgisayara gidin.
    4. Ev Grubu'nu açmak için Başlat düğmesini [​IMG], Denetim Masası'nı tıklatıp arama kutusuna ev grubu yazdıktan sonra Ev Grubu'nu tıklatın.
    5. Yazıcı yükle'yi tıklatın.
    6. Henüz yazıcı için yüklenmiş bir sürücünüz yoksa, görüntülenen Sürücü yükle iletişim kutusunu tıklatın.

Sayfayı Paylaş