Eski fotokameralar

Konusu 'Fotoğrafçılık' forumundadır ve pult tarafından 15 Haziran 2009 başlatılmıştır.

1. pult Well-Known Member

Eski Fotokameralar
    Hep yeni hep dijital anlatıp duruyoruz, eskiyi unutmamak lazım, şimdiki kullandığımız makinelerin atası olan bu unutulmuş ve çoğu müzelik olmuş makineleri yad etmek adına bu başlığı açayım dedim:)

İlk olarak rusya menşeyli bir firma olan lomo optik ve mercek firmasının lubitel marka makinesini analım.

1914 yılında faliyete başlayan Lomo sovyetler birliği döneminde en önemli optik ve lens mercek üretimi yapan fabrikalarının başında geliyordu,ve günümüzde hala üretim yapan bu fabrika st.petersburg şehrinde bulunmaktadır

Lubitel lomo'nun ilk fotokamerasıdır,daha sonra lubitel 2 diye devam etti.

Lubitel çift lensli half refleks denilen bir fotokameradır,üst vizörlü ve bu vizörü kapatan 4 adet kapakcık vardır hafif bir dokunuşla açılan bu vizöre 1.mercekte düşen görüntüyü izlemeye 2. mercek ise pozlamaya yarar.

2. oguzturk Administrator Staff Member

1914 yılına göre güzel tasarım.

3. pult Well-Known Member

Üretim tarihini yazmamışım makinenin 1914 fabrika kurulmuştur bunuda bu vesileyle düzeltmiş olalım.
    Lubitel,lomo fabrikasının 1928 ürettiği bir makinedir,lomo bu tarihe kadar sadece mercek üretmiştir.

4. OrKuN Well-Known Member

zaten makina mercekten ibaret, kasa bildiğimiz kutu :D

şaka biyana, 14-28 pek bi fark yok ozamanki teknolojiye göre güzel ve şıkda denilebilinir, ozamanın insanları vaybe bunun üzerine yapılmaz demişlermidir acaba :)

5. pult Well-Known Member

Gelelim ikinci makinemize,fotoğrafçılık dünyasının temel taşlarından bir olan"Kodak"a 1888'de george eastman tarafından üretilen Kodak Junior 620,bu körüklü objektife sahip olan makine üretilen ilk taşınabilir foto kameradır.

Sayfayı Paylaş