Erken Menopoz Engellenebilirmi

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 8 Haziran 2012 başlatılmıştır.

1. elif Moderator

Erken Menopoz Engellenebilirmi
    erken menopoz nasıl engellenir, erken menopoz ertelenebiliyor mu

Erken teşhis önemli yani erken menopozu önlemek için sigaradan, alkolden uzakta kalmamız gerekiyor, daha çok egzersiz yapmamız gerekiyor. Hormonal dengeleri zamanında tespit etmemiz gerekiyor. Yani ben bir kadın olsam senede bir veya iki kez reglimin 19. veya 20. günü bir hormonsal dengeme bakardım. Ayrıca yine reglimin 2. veya 3. günü senede bir iki defa yumurtalık rezervlerimi ölçtürürdüm. Yani yapılacak olan hormonal testlerde sizin ne kadar sıklıkta veya ne kadar hızda menopoza yaklaşmış olduğunuzu anlayabilirsiniz. Menopoza girmenin bir kliniksel boyutu var bir de laboratuarsal boyutu var. Kliniksel boyutu eğer regliniz kesildi, aradn 1 yıl geçti, 1 yıl hiç adet görmüyorsanız ozaman buna biz kliniksel olarak menopoz diyoruz. Maalesef geç kalıyoruz çünkü kemik erimesini %30-35'i bu ilk 1 yıl içerisinde meydana geliyor yaşlanma. Diğeri laboratuarsal olarak teşhis eğer adetleriniz düzensizleşmeye veya sekteye uğramaya veya atlamaya başladı. O dönemde laboratuarda yaptıracağınız birkaç tane basit testle sizin yumurtalık rezervlerinizin ne kadar devamlılık olduğu veya ne kadar hızlı menopoza doğru gidip gitmediğinizi tespit etmek mümkün.

Sayfayı Paylaş