Elmalı Turta Tarifleri

Konusu 'Mutfak Bölümü' forumundadır ve Pelin tarafından 1 Haziran 2008 başlatılmıştır.

1. Pelin Super Moderator

Elmalı Turta
    Malzemeler:
    • 2 büyük boy elma
    • yarım limonun suyu
    • 3 yumurta
    • 1,5 su bardağı toz şeker
    • 8 yemek kaşığı tereyağı (eritilmiş, soğutulmuş veya yarım su bardağı z.yağı)
    • yarım su bardağı süt
    • 1 tatlı kaşığı vanilya
    • 1 su bardağı kekun
      (kekun yoksa 1 su bardağı un + 1 paket kabartma tozu)
    • 1 tatlı kaşığı kabartma tozu
    • 1/8 tatlı kaşığı tuz
    • 1 tatlı kaşığı limon kabuğu rendesi
    • 1/3 su bardağı kuru üzüm (30 dak. ılık suda bekletilmiş)
    • 1/4 su bardağı dolmalık fıstık
    Hazırlanması:
    Fırını 190C'ye getirin. 25cm çapındaki kek kalıbını yağlayıp unlayın. Artan unu silkeleyerek dökün.
    Elmaları ince ince dilimleyin. Geniş bir kasede limon suyu ile karıştırarak kararmalarını önleyin. Kaseyi bir kenara alın.
    Yumurta ve şekeri çırpın. Yağ, süt ve vanilyayı ekleyin.
    Ayrı bir kaba unu eleyin. Kabartma tozu, tuz ve limon kabuğu rendesini una ilave edin.
    Tahta bir kaşıkla unlu karışımı yumurtalı karışıma ekleyin. Kuru üzümlerin suyunu süzün ve fıstıklarla beraber karışıma ekleyin.
    Karışımı kalıba dökün. Elmaları daire şeklinde karışımın üzerine dizin. Fırında yaklaşık 45 dakika pişirin. (pişip pişmediğini anlamak için temiz bir kürdanı kekin ortasına batrın, kürdan kuru çıkarsa pişmiş demektir.)
    Keki soğutun, üzerine toz şeker serpip servis yapın.

Notlar: Bulunduğunuz yerin nem oranına ve kullandığınız unun çeşidine göre eklemeniz gereken un miktarı değişebilir. Ben yaklaşık 2 su bardağı un kullandım. ( Önemli olan hafif katı kıvamlı bir kek karışımını yakalayabilmek.) Ayrıca 1,5 su bardağı yerine 1 su bardağı şeker, dolmalık fıstık yerine antep fıstığı ekleyip 190C yerine 175C'de pişirdim.
    Üzümleri eklemeden önce hafif una bulamanızda fayda var, aksi taktirde hepsi dibe çöküyor.
    Keki kalıptan çıkarmak için kek tamamen soğuduktan sonra kelepçeyi çıkartın. Keki bir tabağa ters çevirin. Alt metal tabanı bıçak yardımıyla çıkartıp yine bir tabak yardımıyla düz çevirin. Toz şekeri de bu aşamadan sonra serpin.

2. Pelin Super Moderator

Elmalı Tart
    Malzemeler:
    • 3 yumurta​
    • 1 su b. tozşeker​
    • 1 p. margarin​
    • 1 limon kabuğu​
    • 1 p. kabartma tozu​
    • alabildiği kadar un​
    • 2 çorba kaşığı üzüm​
    • 2 çorba kaşığı file fındık​
    üzeri için:
    • 3 elma
    • 1 tatlı k. tarçın
    • 2 çorba k.tozşeker
    • pudra şekeri
    Hazırlanışı:
    Önce karıştırma kasesene yumurtaları kıralım.yumuşatılmış margarini ekleyip birkaç kaşık un ekleyerek karıştıralım. margarin iyice eriyince limon kabuğu rendesini,tozşekeri,kabartma tozu ve un ekleyerek tart hamuru kıvamına getirelim.hamurdan bir portakal büyüklüğünde ayırıp buzluğa atarak sertleştirelim. içine birkaç kaşık daha un ekleyerek kıvamını daha sert yapabilirsiniz. geri kalan hamura file fındığı ekleyerek fırın kabına yayalım. diğer tarafta rendelenmiş elmayı pişirip soğutalım.içine tarçın ,üzüm ve tozşekeri ekleyelim. hamurun üzerine yayalım. buzluktan çıkarttığımız hamuru rendeleyelim. 170 derecede üzeri ve altı kızarana kadar pişirip üzerine pudra şekeri eleyerek ılık servis yapalım.
    Not:Oktay Usta Tarifi

3. Pelin Super Moderator

Elmalı Cevizli Turtalar
    Turtanın hamuru için;

• 2 su bardağı un
    • 2 tatlı kaşığı ince toz şeker
    • 100 gram tereyağı
    • 1 tatlı kaşığı rendelenmiş limon kabuğu
    • 1 yumurta
    Üstü için,
    • 2 elma
    • Limon suyu
    • Bol ceviz
    • Tarçın
    • Esmer şeker
    Hazırlanışı:
    Un ve bir tutam tuzu bir kaba eledi, tereyağını ekleyip ovaladı. Şeker, limon kabuğu, yumurta ve 2-3 yemek kaşığı buzlu su ekleyip karıştırdı. Esmer şeker çok iri olduğu için önceden robotta ufaltmıştım. Hamurun içinde kullanılan tereyağının çok yumuşamamış olması gerekiyor. Tereyağ miktarını tariftekinden daha az kullandık. Hamurun gevşeyip yumuşamaması için hızla hazırlanması gerekiyor. Tarifte yumurtanın sadece sarısı kullanılıyordu ama biz tamamını kullandık. Malzemeler yoğurulunca bir folyoya sarıp buzdolabında 10 dakika beklettip dinlendirdik.

Bu arada fırını 180 dereceye ayarladım ve içini hazırladım. Elmaları rendeledim ve kararmaması için üzerine biraz limon sıktım. İçine elimle ufalttığım cevizleri ekledim. 1 tatlı kaşığı kadar tarçın ve 2 yemek kaşığı kadar da robotta pudra şekeri haline getirdiğim esmer şekerden ekledim.
    Hamuru buzdolabından çıkarıp 3 mm kalınlığında açtık. Turta kalıplarını kullanarak hamuru kestik. Kesilen yuvarlak hamurları turta kalıplarının içine yerleştirdik. Kalıplara yağ sürmedim çünkü hem hamur yağlıydı hem de kalıpların içi yapışmaz bir malzemeyle yapılmıştı.
    Hamurlar fırında hafif pembeleşinceye kadar piştikten sonra üzerine iç malzemesini koydum ve tekrar fırınladım. On dakikaya yakın bir süre sonra çıkarttım ve fotoğraflarını çektim.
    Şeker miktarı size az gelebilir, içi hazırlerken tadına bakıp kendiniz ayarlayabilirisiniz. Afiyet olsun...

4. Pelin Super Moderator

Kremalı Elmalı Turta
    Malzemeler:
    • 1 su bardağı şeker
    • 1 paket vanilya
    • 1 /2 su bardağı zeytinyağı
    • 3 yumurta
    • aldığı kadar un
    • 1 paket kabartma toz
    • 2/3 su bardağı süt
    • hindistancevizi ve tarçın
    Üzeri İçin:
    • 5-6 adet Amasya elması, iki kaşık şeker, tarçın
    Krema Malzemeleri:
    • 1lt süt
    • 2 yemek kaşığı buğday nişastası
    • 2 yemek kaşığı un
    • 2 yumurta beyazı
    • vanilya
    • 6 kaşık silme şeker
    Hazırlanışı:
    Hamur için verilen, un ve kabartma tozu hariç, tüm malzemeleri karıştırın. Unu ve kabartma tozunu, eleyerek ekleyin. Pürüzsüz yumuşak kıvamlı bir hamur elde edene kadar yoğurun. Hamurun 1/3 ünü ayırıp buzdolabına koyun.Diğer hamuru yaklaşık 30 cm çapında tart kalıbına yayın .Elmaları soyup , yarım ay şeklinde incecik dilimler halinde kesin.Şeker ve tarçınla karıştırın.turkeyarena.com
    Kalıba serdiğiniz hamurun üzerine elma harcını yayıp , buzdolabından çıkardığınız hamuru üzerine rendeleyin.200 derecede pişirin. Kremayı hazırlayın ve soğutun. Soğuyan turtadan çay tabağı büyüklüğünde yuvarlaklar kesin.Alt bisküvisi kalın olacağından , turtayı enlemesine , pasta keser gibi ikiye ayırın ve krema sürün. Kapatıp hem kenarını , hemde üzerini krema ile süsleyin. Fıstık ve kiraz şekerlemesi ilave etmeyi unutmayın.

Sayfayı Paylaş