Elmalı Cevizli Turtalar-Nasıl Yapılır

Konusu 'Mutfak Bölümü' forumundadır ve Pelin tarafından 1 Haziran 2008 başlatılmıştır.

1. Pelin Super Moderator

Elmalı Cevizli Turtalar

• Turtanın hamuru için;
    • 2 su bardağı un
    • 2 tatlı kaşığı ince toz şeker
    • 100 gram tereyağı
    • 1 tatlı kaşığı rendelenmiş limon kabuğu
    • 1 yumurta
    • Üstü için,
    • 2 elma
    • Limon suyu
    • Bol ceviz
    • Tarçın
    • Esmer şeker
    Un ve bir tutam tuzu bir kaba eledi, tereyağını ekleyip ovaladı. Şeker, limon kabuğu, yumurta ve 2-3 yemek kaşığı buzlu su ekleyip karıştırdı. Esmer şeker çok iri olduğu için önceden robotta ufaltmıştım. Hamurun içinde kullanılan tereyağının çok yumuşamamış olması gerekiyor. Tereyağ miktarını tariftekinden daha az kullandık. Hamurun gevşeyip yumuşamaması için hızla hazırlanması gerekiyor. Tarifte yumurtanın sadece sarısı kullanılıyordu ama biz tamamını kullandık. Malzemeler yoğurulunca bir folyoya sarıp buzdolabında 10 dakika beklettip dinlendirdik.

Bu arada fırını 180 dereceye ayarladım ve içini hazırladım. Elmaları rendeledim ve kararmaması için üzerine biraz limon sıktım. İçine elimle ufalttığım cevizleri ekledim. 1 tatlı kaşığı kadar tarçın ve 2 yemek kaşığı kadar da robotta pudra şekeri haline getirdiğim esmer şekerden ekledim.
    Hamuru buzdolabından çıkarıp 3 mm kalınlığında açtık. Turta kalıplarını kullanarak hamuru kestik. Kesilen yuvarlak hamurları turta kalıplarının içine yerleştirdik. Kalıplara yağ sürmedim çünkü hem hamur yağlıydı hem de kalıpların içi yapışmaz bir malzemeyle yapılmıştı.
    Hamurlar fırında hafif pembeleşinceye kadar piştikten sonra üzerine iç malzemesini koydum ve tekrar fırınladım. On dakikaya yakın bir süre sonra çıkarttım ve fotoğraflarını çektim.
    Şeker miktarı size az gelebilir, içi hazırlerken tadına bakıp kendiniz ayarlayabilirisiniz. Afiyet olsun...

2. elcin8718 Member

Nefis gözüküyor.en kısa zamanda deneyeceğim.turtaya bayılıyorumm

Sayfayı Paylaş