Ekmek Martının Ağzında Yazı Yaşam Hikayeleri

Konusu 'Masal ve Hikayeler' forumundadır ve CAN tarafından 2 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

1. CAN Well-Known Member

Ekmek Martının Ağzında

Belirli belirsiz anlarda zamanın durduğunu hissederim.Böyle anlarda hangi vapura binsem,şehirler arası yolculuk kokusu çalınır yüzüme.Her vapur limanından şehri terk edesiye uzaklaşır bindiğim vapurlar.Şairleşip,taklitçi yazarlar gibi devrik cümleler kurmak isterim,kurarım da..Susmak isterim,susarım.Dolma kalemle hırpalarım kağıtları..

Ne yapsam olmayacakHep griye çalar bizim boğazSanki vapurun seyrindeki her martı,”gitme” diye çığlık atarAttığımız simidi havada kapan bu martılar,bize müthiş bir hayat dersi verirlerEskiler, “Ekmek aslanın ağzında!” derlerdiArtık iklim İstanbulu gösteriyorEkmek en çok martılara yakışıyor: Ekmek martının ağzında Dedimse boşuna demedim ey benim sayın okuyanım!Dinle hikayenin gerisini..

20’li yaşlarda kare gözlüklü,İbrahim Sadri tavırlı ve kesinlikle boğazlı kazağa bürünmüş bu gencin adı Muharrem idiVapurun kıç demirine yaslanmış bir yandan gri İstanbul boğazını seyrediyor arada da çayından şık yudumlar alıyorduBuraya kadar gayet olası profil çizimini,koltuk altındaki Trabzon ekmeği sendeletiyorduOna başka bir boyut katıyor,bana sınır ötesi hareket yapma arzusu veriyorduKoltuk altındaki kocaman Trabzon ekmeğinden koparıyor,gözüne kestirdiği martıya fırlatıyorduMartı ekmeği kapar kapmaz irtifa kaybediyor,dalgaların üstünde horon tepmek istiyor,tepemiyorduBir martı arkadaşlarından ayrı vapurun tepesinden kuş bakışı süzüyordu ekmek vakasınıİstanbul limanlarında sürten,Sait Faik’i görmüş yaşı 70’e yakın bir martıydı…

Atma be! dedi Muharrem yazaraÇayından şık bir yudum daha aldıDenizin griliğine daldıMartı da ele avuca sığmaz bir hınzırlık vardıHer gülüşmede o da gözleriyle gülüyor,kısık naralar atıyorduBoğaz sessizdi,boğaz sensizdiSen sade okumayı seçtin çünküSade okuyorsun şuandaOysa hayatta daha yapmadığın onlarca şey varYatmadığın insanlar,sevmediğin tatlı adlarını art arda söylemek,düşünmediğin kuş türlerini saymak.

Nasıl ki konu kaygısı çekmeden yazıyorsam yazımı,insanda yaşam sıkıntısı çekmeden yaşamalı artıkGayri ekmek martının ağzında!

Baran Güler

Sayfayı Paylaş