EGR Valf hakkında

Konusu 'Oto Yardım' forumundadır ve OrKuN tarafından 14 Aralık 2008 başlatılmıştır.

1. OrKuN Well-Known Member

EGR Valf Hakkında

Arkadaşlar bildiğiniz üzere EGR valfi egzos sistemindeki sıcak havanın bir kısmını silindirlere geri döndüren bir sistemdir... Amacı motor hararetini optimum düzeye min. zamanda çıkartmaktır... Ama bu valfin dezavantajı ülkemiz gibi yakıtları kalitesiz yerlerde bu valfler faydadan çok sorun çıkartmaktadır... Ve tamamen avrupa norm'ları için yapılan bir parçadır...
    Kötü yakıt yüzünden bu valf kurum bağlayabiliyor ve araca fazla yakıt tüketimi,siyah duman,çekişten düşme gibi zararlar sağlayabiliyor... Bu yüzden özellikle şu anda Ford ve BMW firmaları Türkiye'de satışa sunduğu araçlarda EGR valflerini kendisi iptal ediyor...

Size önerim aracınızı servise götürüp EGR valfini iptal edilip edilemeyeceğini öğrenip iptal ettirmenizdir... Ben dün yaptım bu işlemi ve araçta hissedilir bir etki gördüm... Araba artık alt devirlerde özellikle hiç zorlanmıyor daha rahat çalışıyor...

Bu uygulamanın tek eksisi kışın aracınız optimum hararete biraz daha geç varıyor ama o da o kadar önemli değil...

Ayrıca bazı araçlarda iptal etmek mümkün olmayabiliyor fakat BMW,Ford,Opel,Citroen,Peugeot gibi araçlara sahipseniz imkanı mümkün...

Bu uygulama özellikle Turbo-Dizel araçlarda daha hissedilir etikler yaratıyor ama yukarda anlattıklarım BENZİNLİ araçlar için de geçerli...

İstanbulda yaşanmış bir örnek vermek gerekirs,
    Bir VW grubu araca sahip arkadaşımız 140km/s ile seyir halindeyken EGR valfinin kurum bağlamasından dolayı sensörlerin O2(oksijen) azlığı algılıyor ve araç kendini SAFE MODE'a(koruma modu) alarak aracı stop ediyor... Araç 140km/s ile giderken stop edince tabiki ne power direksiyon ne fren kalıyor... Arkadaş zar zor aracını durdurduktan sonra bu valfi hemen iptal ettiriyor...

Dediğim gibi araçların ÇOĞUNDA bu valf iptal edilerek aracın sağlığı biraz daha artabiliyor ama her araçta olup olmadığını bilmediğim için kendi aracınız için servisinizle konuşup,araştırmanızı tavsiye ediyorum...

Bu yüzden de anlattıklarımdan dolayı hiçbir sorumluluk kabul etmiyorum... Sonuçta ben de bu bilgiyi bir arkadaşımdan öğrendim ve riski tamamen bende olmak üzere denedim, sonuçtan memnunum... Ama BMW ve FORD gibi firmalar bunu daha araç satılmadan kendileri iptal ediyorsa vardır bir bildikleri dimi ? Wink

Sayfayı Paylaş