Eğitim Bilimlerine Nasıl Çalışmalıyız

Konusu 'Kpss Eğitim Bilimleri' forumundadır ve RüzGaR tarafından 22 Ekim 2010 başlatılmıştır.

1. RüzGaR Super Moderator

Eğitim Bilimlerine Nasıl Çalışmalıyız?
    Öncelikle 120 sorudan oluşan Eğitim Bilimleri testini yıllara göre ele almak gerekiyor. 2006'dan hatta 2007'den önceki sınavlarda soruların büyük çoğunluğu birçok kaynakta verilen örneklerle benzerdi. Ancak 2008 ile birlikte sınav soruları yeni yaklaşımlar ekseninde yorum ağırlıklı olmaya başladı. Bu durum şu sonuçları ortaya koymaktadır.

A) Konularla ilgili kavramların bilgisine tam hakimiyet, gerektiren beceriler: " Kavramları ve benzer kavramları birbirinden ayırabilmek örnek ezberlemektense konunun özünü kavrayabilme "

B) Farklı örnekler üzerinden düşünebilme gerektiren beceriler: " Kavramlarla ilgili olarak kalıp örnekleri ezberlemektense farklı örnekler üzerinde de çalışabilme."

C) Kavramları uygulama - yorumlama - analiz etme - karşılaştırma gerektiren beceriler: " Kavramların sadece bilinmesi sınav için yeterli değil bu kavramlar üzerinde yaratılacak örnek olay - durumları yorumlayabilme"

120 tane sorudan oluşan eğitim bilimleri testini 3'e bölersek :
    1. KISIM ortalama 70 sorunun yer aldığı ve piyasadaki kaynakların soru bankalarını, testlerini, deneme sınavlarını çözen konuya ortalama düzeyde hakimiyeti olan öğrencilerin yapabileceği kolay soruların yer aldığı kısım. Bu 70 soru için bol bol soru çözmeniz, çıkmış soruları bitirmeniz faydalı olacaktır.

2. KISIM ortalama 25 sorunun çıktığı görece zor soruların yer aldığı bölümdür. Bu bölümdeki sorular konu olarak bilinen fakat farklı örnekler ve soru kalıpları ile karşılaşıldığından yapılamayan kısımdır. Tabiri yerinde ise bildiğimiz halde soru farklı soru kalıpları geldiği için yapamadığımız ( özünde yorumlama ve bilgi eksiğimizin olmasından) sorulardır. Farklı soruların yer aldığı diğer yayınları da mutlaka çözmelisiniz.

3. KISIM ortalama 25 sorunun sorulduğu ve önceki yıllarda sorulan sorulara benzemeyen ve birçok kaynakta sorulmamış anlatılmamış konuların ya da soru kalıplarının yer aldığı ve sınavın asıl belirleyicisi olan kısımdır. Türkiye çapında belli bir ağırlığı olan ve ön plana çıkmış KPSS yayınlarını da takip etmeniz yararınıza olacaktır. 2010 baskısı ve yeni yaklaşımlara yönelik hazırlanmış kitapları kesinlikle takip edin.

Sayfayı Paylaş