Efendimiz (s.a.v.)'in Hayatından…

Konusu 'Peygamber Efendimiz(SAV)' forumundadır ve abdulkadir tarafından 22 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

1. abdulkadir Well-Known Member

Efendimiz(s.a.v)’in Hayatından…

Günün birinde Peygamberimiz Hz Aise validemize,
    “Ben senin bana kirgin olup olmadigini anlarim buyurdurlar”.
    Hz Aise validemiz “Bunu nasil anlarsin”. diye sordu.
    Peygamber efendimiz (s.a.s ) nasil anladigini soyle ifade buyurdular.”Kirgin olmadigin zaman Muhammedin Rabbi Hakki icin, kirgin oldugun zamanda Ibrahimin Rabbi Hakki icin dersin”.
    Hazreti Aise validemiz soyle dediler:
    “Dogru soyluyorsun. ancak ben senin adini dilimden anmasamda kalbimde anarim”.
    Efendimiz(s.a.v.)in Hayatından…

Enes bin Malik’in küçük kardeşi Ebu Umayr’ın bir kuşu vardı.Onu sever onunla oynardı.Bir gün çok sevdiği kuşu ölünce çocuk üzülür.Durumdan haberdar olan şefkat peygamberi (s.a.v.), Ebu Umayr’ın evine gider ve ona:
    - Başın sağ olsun, kuşun ölmüş, üzülme, diyerek onun başını okşayarak onu teselli eder.

Efendimiz(s.a.v.)in Hayatından…

Bir yolculuktadırlar…Yemek için mola verilir.Arkadaşlarının her biri bir görev üstlenir.Hz.Muhammed (s.a.v.) de :
    - Ben de ateş için odun toplayayım, der
    Arkadaşları önüne geçmek isterler.
    - Ey Allah’ın Elçisi! Siz dinlenin biz o işi de görürüz.
    Efendimiz (s.a.v.) bütün ciddiyetiyle cevaplar:
    - Gerçekten bunu isteyerek yapacağınızı biliyorum.Ancak ben bir topluluk içinde ayrıcalıklı bir durumda bulunmaktan hoşlanmam.Bunu Allah da sevmez, der ve odunları toplamaya koyulur.

Dişi Devenin Yavrusu

Enes bin Mâlik anlatıyor:
    Bir gün bir adam gelip Resulullah’tan devesine bindirmesini istedi.

Resulullah ise:
    “Seni dişi devenin yavrusuna bindireceğim.”deyince,

Adam şaşkınlıkla, “Ya resulullah ben devenin yavrusuna nasıl bineyim?” dedi.

Peygamberimiz de:
    Bütün develeri dişi deve doğurmamış mıdır? diye karşılık verdi.

Yaşlı Kadınlar Cennet’e Girmeyecekler
    Hz. Hasan rivayet ediyor:Bir Gün Resûlallâha yalı bir kadı geldi ve:
    “Ya resulallah, beni cennete koyması için Allah’a dua et” dedi. Peygamberimiz de :
    “Ey falanın annesi, yaşlı kadınlar Cennete girmeyecek” buyurunca kadın ağlayarak oradan ayrıldı. Resulullah (a.s.m.) sözündeki inceliği şu açıklamasıyla daha da anlaşılır yaptılar:
    “Ona haber verin, yaşlı kadınlar böyle yaşlı olarak Cennete girmeyecek, genç olarak otuz üç yaşında girecekler”

Sayfayı Paylaş