Duvarci Ustası

Konusu 'Sohbet' forumundadır ve KaRaHaN tarafından 28 Mart 2008 başlatılmıştır.

1. KaRaHaN Well-Known Member

Bu olay gerçek hayatta olmuş ve basına yansımış bir olaymış. Büyükşehir Belediyesi Kuruluşlarından KIPTAS'in Genel Müdür Yardımcısı Emin Batur, şantiyelerden birinde meydana gelen bir kaza sonunda kazaya maruz kalan duvarcı ustasının yazdığı tutanak.

"İş kazası tutanağına planlama hatası diye yazmıştım. Bunu yeterli görmeyerek, ayrıntılı anlatmamı istemişsiniz. Şu anda hastanede yatmama neden olaylar aynen aşağıda anlattığım gibi olmuştur.
    Bildiginiz gibi ben bir duvarcı ustasıyım. inşaatın 6. katındaki işimi bitirdiğim zaman biraz tuğla artmıştı, yaklaşık 250 kg. kadar oldugunu tahmin ettigim bu tuğlaları aşağıya indirmek gerekiyordu.
    Aşağıya indim bir varil buldum, ona sağlam bir ip bağladım, 6. kata çıktım ipi bir çıkrıktan geçirip ucunu asağıya salladım.
    Tekrar aşağıya indim ve ipi çekerek varili 6.kata çıkardım. ipin ucunu sağlam bir yere bağlayıp tekrar yukarı çıktım. Bütün tuğlaları varile doldurdum.
    Aşağı indim, bağladığım ipin ucunu çözdüm. İpi çözmemle birlikte birden kendimi havada buldum.
    Nasıl bulmuyayım ben yaklaşık 70 kiloyum. 250kg lık varil süratle aşağıya düşerken beni yukarı çekti. Heyecan ve şaşkınlıktan ipi bırakmayı akıl edemedim.
    Yolun yarısında dolu varille çarpıştık. Sağ iki kaburgamın burada kırıldığını sanıyorum. Tam yukarı çıkınca 2 parmağım iple beraber çıkrığa sıkıştı.
    Parmaklarımda bu sırada kırıldı. Bu esnada yere çarpan varilin dibi çıktı ve tuğlalar etrefa saçıldı. Varil hafifleyince bu sefer ben aşağıya inmeye varil yukarı çıkmaya başladı ve yolun yarısında yine varille çarpıştık. Sol bacağımın kaval kemiğide bu sırada kırıldı.
    Can havli ile ipi bırakmayı akıl ettim. Başımı yukarı kaldırdığımda boş varilin süratle üzerime geldiğini gördüm. Kafatasımın da böyle çatladığını sanıyorum. Bayılmışım, gözümü hastanede açtım. Cenab-ı Hak'tan tüm kullarını böyle görünmez kazalardan korumasını diler, hürmetle ellerinizden öperim."
    DUVARCI USTASINIZ

2. EmRe Well-Known Member

bide görünmez kaza demezmi laugh

3. seckinyd Well-Known Member

Çok mükemmel yaa :D:D ellerine sağlık bende size başka iki tane gerçek olay anlatayım.

Bir gün inşaattaydım. Hamalın birini çağırdım yanıma geldi, yaklaşık 5 metre uzunluğundaki duvarın orta kısmında kırılması gereken bir yer vardı, ustayı oraya götürdüm. Elimde can kemeri vardı ve bu kemer eğer aşşağıya düşme gibi bir olay olursa işçileri aşşağıya düşmekten koruyordu. Hamala dedimki: "Ustam şu kemeri al bak ordaki çıkıntıyı görüyorsun, bu can kemerini kendine bağla, diğer ucunuda şurdaki çıkıntıya bağla.". Oda tamam efendim dedi ve gitti. Aradan bir yarım saat filan geçti adamı kontrole gittim. Gülmemek için kendimi zor tuttum, adam kemeri kendine bağlamış ama ucunu eline almış. Yani bir eliyle kazma sallıyor diğer eliyle kendine bağlı olan can kemerini tutuyor. Tabi hemen bu olayı görünce yanına gittim ve olayı düzelttim. Daha sonraki konuşma çok daha garipti. Sağolun efendim dedi bir elimde kazma bir elimde o çok zorlanıyordum dedi. Beni bir yükten kurtardınız dedi.

Bir diğeri ise şöyle. Başka bir inşaatta yukarıya elektrik malzemeleri taşınacak, adam çırağını yolluyor en alt kata, şu malzemeleri yükle bizde burdan çekelim diye. Sonra çırak aşşağıya iniyor ve dolduruyor malzemeyi, başka bir çırağa sesleniyor malzemeler tamam çek diye, oda çekmeye başlarken alttaki çırak: "Dur! Çok yoruldum bende bineyim benide çek." diye sesleniyor öteki çırağa, oda tamam diyor. Adam biniyor malzemelerin yanına yukardaki adamda çekmeye başlıyor ama ne çekiş zorlanıyorlar çekerken. Bu sırada inşaatın sahibi geliyor ve olayı görünce ikisinide işten çıkarıyor.

4. EmRe Well-Known Member

ayy öldüm gülmekten yaff laugh 2.acı son ama ilki çok komikti

5. ZodiaC Well-Known Member

bunu duymuştum önceden:) ama yazık adama yaa :(:(

Sayfayı Paylaş