Dürre Bint-i Ebî Leheb

Konusu 'Sahabeler' forumundadır ve OrKuN tarafından 18 Şubat 2008 başlatılmıştır.

1. OrKuN Well-Known Member

Dürre Bint-i Ebî Leheb

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Dürr. Babası Resulullah (s.a.v.) üvey amcası Ebu Leheb İbn-i Muttalib. Haris ibn-i Navfel ibn-i Haris ibn-i Abdulmuttalib ile evlendi. Müslüman olup Medine'ye hicret etti. [/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Medfine'ye geldiklerinde Zerik kabilesi kendisini görmeğe gelir ve derler:
    - Sen şu meşhur ebu Leheb'in kızısın değil mi? Hani Kur'an-ı Kerim'de onun hakkında "Tebbet yedâ" sureyi şerifesi nazil olmuştu. Sen şimdi Ebu Leheb'in kızı olarak bu hicretten sevap mı elde edeceksin.[/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Hz.Dürre (r.a.) cevap vermeyerek Resulullah'ın huzuruna gelerek durumu arz etti. Allah resulu onu teselli etti. Biraz sonra öğle namazı geldi. Namaza üzüntüleri dolayısıyla biraz geç teşrif ettiler. Kürsüye çıkrak buyurdular:
    [/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]- Ey Halk! Bazıları, beni ailem hakkında incitmişlerdir. Halbuki yemin ederimki, aile efradım içinde benim şefaatim biiznillah ulaşır. Hatta Sad, Hakem ve Selheb bile de bundan faydalanabilinir.
    [/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Kendisinden birkaç hadis rivayet edilmiştir. Utbe, Velid ve Ubu Muslim isimli üç oğlu vardı. Vefatı ve hayatı hakkında fazla bir malumat yoktur.[/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Dürre Bint-i Ebî Leheb (r.a) anlatıyor: [/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]"[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Bir gün Allah Resûlü (s.a.s) hutbe irad ediyordu. Mescide bir adam girdi ve Allah Resûlü'ne, [/FONT][/FONT][/FONT][/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]"İnsanların en hayırlısı kimdir?" diye sordu. [/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Allah Resûlü bu soruya şu şekilde cevap verdi:[/FONT]
    [/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]"İnsanların en hayırlısı emr-i bi'l-maruf nehy-i ani'l-münker yapan, çok okuyan, Allah'tan çok korkan ve sıla-ı rahimde [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]bulunandır."[/FONT][/FONT][/FONT][/FONT]

Sayfayı Paylaş