Dünya...

Konusu 'Dini Sohbet' forumundadır ve abdulkadir tarafından 26 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

1. abdulkadir Well-Known Member

Hazreti İsa Aleyhisselâm bir gün seyehat ederken,dağda bir ihtiyara tesâdüf eder ki,ihtiyar güneşin sıcağında ibâdet ve taât ediyor.Hz.İsa Aleyhisselâm:
    -Ey ihtiyar,güneşden,kardan ve yağmurdan korunacak derecede bir ev yapı da içinde ibâdet etsen olmaz mı?
    -Ya Nebiyyallah,Peygamberlerden duydum ki,dünyada 700 yıldan fazla ömür sürülmezmiş.O sebeple bu kadar ömrü dünya tamirine sarf etmeyi uygun görmediğim için,bu hâli seçtim.
    -Ey ihtiyar,sana bundan daha acîb bir şey haber vereyim:Âhir zamanda bir kavim gelecek ve ekserisinin ömürleri 100 yıla varmayacak.Böyle olduğu halde 1000 yıllık ömür tedariki ederek,çok yüksek binalar,köşkler,bağ ve bahçeler ve nice mülkler bina edecekler.
    -Ya İsa, eğer o zamanda olsaydım,Allahu Teala hakkı için o kadar ömrü bir secdede,geçirirdim,der yanında bulunan bir mağaradaki acâib şeyleri göstermek üzere Hz İsa Aleyhisselamı oraya davet eder.Beraberce mağaraya giderler ki,yüksek bir taht üzerinde bir meyyit ve başı ucunda bir mermer direk vardır.Direğin üzerinde ise şunlar yazılıdır:
    -Ben fülan padişahım. 1000 yıl ömür sürdüm.1000 şehir bina ettim ve 1000 tane bakire kız aldım.1000 tane padişah ile muharebe edip,askerlerini helak ederek,memleketlerini ellerinden aldım.Fakat neticede bu hale geldim.Ey akıllı ve âlim olanlar benden ibret alın....
    Hz İsa Aleyhisselam bunu görünce hayrette kalır ve yoluna devam eder....

Sayfayı Paylaş