Doktora İçin Asistanlık Türleri ve Sorumlulukları

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 12 Eylül 2008 başlatılmıştır.

1. EjjeNNa Administrator

Doktora İçin Asistanlık Türleri ve Sorumlulukları

Bir doktora programından alacağınız asistanlık 3 şekilde olabilir:
    1. Öğretim Asistanlığı (Teaching Assistantship)
    2. Araştırma Asistanlığı (Research Assistantship)
    3. Genel Asistanlık (Graduate Asistantship)
    Öğretim Asistanlığı (Teaching Assistantship-TA)

Okulun tüm masraflarınızı karşıladığı ve size maaş ödediği fakat bunun karşılığında lisans sınıflarına belli bir dersi anlatmanızı istediği bir asistanlık türüdür. Amaç bazı derslerin hocalarına yardımcı olmaktır. Genellikle sizden alanınızın en temel derslerinden birini okutmanız ya da bu derslerden birinin problem çözme veya tartışma sınıflarından sorumlu olmanız, ödevleri ve bazı küçük sınavları kontrol etmeniz istenir. Öğretim asistanlarının alması gereken ders miktarı her dönem genel olarak asistan olmayanlarla aynıdır. Kendilerine ödenen paralar okulun ya da bölümün genel kasasından gelir. Ögretim asistanları bölümler tarafından seçilir.

Bu asistanlığı alabilmek için önemli bir kriter İngilizce’nizin çok iyi olmasıdır. Şayet İngilizceniz yeterli görülmezse sizden yazın erken gelip İngilizce dersleri almanız istenebilir. Bazı okullar da İngilizcesi yeterli olmayan yabancı öğrencilere bu asistanlığı verip onları sonradan kağıt okuyucu (Grader) olarak kullanırlar. Böylece eğitimizin karşılığı olarak yaptığınız iş öğrencilerin sınav kağıtlarını notlandırmak olur. Öğretim Asistanlığı gerçekten çok iyi bir ödüldür. Her türlü masrafınızı okul karşıladığı gibi aynı zamanda size bir çalışma tecrübesi de kazandırmaktadır. Eğer doktorayı bitirdiğinizde akademik kariyer düşünüyorsanız (ki böyle bir şart yoktur) ders vermiş olmanız gerçekten çok güzel bir tecrübe olacaktır. Bazı okullar Karşılıksız Burs (Fellowship) vermeyip sadece bu tip ödüller verirler. Bazıları ise ilk seneler için Karşılıksız Burs verip sonraki senelerde sizi Öğretim veya Araştırma asistanlıkları ile desteklerler. İdeal olanı ilk seneler için "Karşılıksız Burs" alabilmektir.

Araştırma Asistanlığı (Research Assistantship-RA)

Okulun tüm masraflarınızı karşıladığı, size maaş ödediği ve bunun karşılığında bir hocanın yanında araştırma asistanı olarak çalışmanızı beklediği asistanlık türüdür. Genellikle ilk seneler için verilmez. Öncelikle sizin alanınızda birkaç ders alıp ondan sonra araştırma yapamanız beklenir. Bazı okullar ilk seneler Karşılıksız Burs verip daha sonraki senelerde bunu Araştırma Asistanlığı’na çevirirler.

Araştırma asistanı olarak çalışan öğrenciler genellikle danışman bir profesörün gözetiminde araştırma yaparlar. Profesörlerin, dolayısıyla araştırma asistanlarının gelirleri iki grupta toplanabilir. Birinci grup, okulun profesörlere araştırmalarda kullanmak için ayırdığı ödenektir. Ayrılan ödeneklerin bir kısmıyla araştırma asistanlarının eğitim masrafları ve maaşları ödenir. Ancak her profesöre böyle bir ödenek ayrılmaz. İkinci grup ise özel şirketlerden ya da devlet kuruluşlarından alınan projelerdir. Bu kuruluşlar, yapılan araştırma karşılığında okullara belli miktarlarda para öderler. Bu paranın bir kısmıyla projede çalışan öğrencilerin eğitim masrafları ve aylık maaşları karşılanır. Genel olarak her iki durumda da paranın hangi öğrencilere verileceği, diğer bir deyişle hangi öğrencilerin araştırma asistanı olacağına profesörler karar verir. Çoğu zaman araştırma asistanları, yaptıkları araştırmayı ders yükleriyle eşzamanlı götürme şansına sahiptir. Yani araştırmalarının bir kısmını full-time öğrenci olma koşulunu tamamlayacak şekilde ders yerine saydırabilirler. Böylece bir dönemde dört yerine daha az ders almak ve araştırmalara ders yükü bitmeden başlamak mümkün olabilir. Ama araştırmalar derslerin yerine tamamen geçmez; her koşulda aynı sayıda ders almak gereklidir.

Genel Asistanlık (Graduate Assistantship)

Bu asistanlık da okulun, her türlü masrafınızı karşıladığı, size maaş ödediği ve karşılığında bir hocaya öğretim ve araştırma konuları dışında yardımcı olmanızı beklediği bir asistanlık türüdür. Bazı okullar ilk sene öğrencilerine bu tür teklifler getirmektedirler.

Sayfayı Paylaş