Dil ve Anlatım 9.Sınıf Karizma Yayınları 18-25

Konusu 'Dil ve Anlatım 9. Sınıf' forumundadır ve EmRe tarafından 3 Ekim 2011 başlatılmıştır.

1. EmRe Well-Known Member

1.aşağıdaki resimlenen iletişim süreçlerinde ortaya çıkan temel farklılık nedir? bu temel farklılıkiletişim sürecindealıcıvevericiye ne gibi ayrıcalıklarkazandırmıştır?

-gel pisi pisi,acıkmışsındırsevimlikedicik ! -galiba tok,kokladıgitti. kedi : miyaaaav!

-yavrucuğum,sabahtan beri açsın,bari şunu atıştır. çocuk:sağol baba,şimdi yemeyeceğim. -Büyüyünce hepsi böyle oluyor!

2.İnsanların farklı coğrafyalardayaşayabilmekiçino coğrafyanın iklim şartlarına göre barınaklar yaptıklarını,iklim şartlarını dengeleyecek aletler icat ettikleri görülür.Hayvanlar için böyle bir durumdan söz edilemez.Sözgelimi leylekler aralarındabiranlaşma varmışçasına her yıl aynı zamanda,aynı yolu izleyerek binlerce kilometre yol alırlar ve uygun yaşam alanlarınayaşanabilir hale getirme isteğinin olmamasınasılizah edilebilir?

3.Konfiçyus'a sorulur:''Bir ülkeyi yönetmeye çağrılsaydınız,yapacağınızilk işneolurdu? Konfiçyus cevaplar:''Hiç kuşkusuz dili gözden geçirmekle işe başlardım.Dilkusurlu olursa sözcükler düşünceyi iyi anlatmaz.Düşünceyi iyi anlatılmazsa yapılması gereken şeylerdoğru yapılamaz.Ödevlergereğigibi yapılmasa kültür bozulur.Kültür bozulursa adalet yanlış yola sapar.Adaletyoldan çıkarsaşaşkınlık içine düşen halkne yapacağını,işin nereye varacağını bilmez.İşte bunun içindir ki hiçbir şey dil kadar önemli değildir.'' Konfiçyus'un sözlerinden hareketle dilin önemi hakkındaneler söylenebilir?

Sayfayı Paylaş