Diğer Öğrenci Vizeleri

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 13 Haziran 2007 başlatılmıştır.

1. EjjeNNa Administrator

Amerika'da 'öğrenci vizesi' denildigi zaman akla ilk gelen 'F1 öğrenci vizesi'dir. Bu vize master, üniversite ve dil eğitimi gibi amaçlarla yapılan giriş-çıkışları düzenler. Meslek kursları veya değişim programlarına katılmak isteyen kişiler ise F1 vizesine tabi değildirler. Bu tip farklı durumları düzenleyen iki vize kategorisi vardır:

J1 Vizesi

M1 Vizesi

2. EjjeNNa Administrator

J1 vize kategorisi Amerika'ya değişim programlarıyla gelmek isteyen kişiler için düzenlenmiştir. Amerika'nın uluslararası ilişkilerini güçlendirdiği ve yabancı kültürleri daha yakından tanıttığı için devletin de desteğini alan karşılıklı değişim programları (exchange programs) çeşitli meslek dallarına açıktır. Bu tip programlara katılmak isteyen öğrenciler, öğretmenler, au-pair'ler, araştırma görevlileri ve stajyerler J1 vizesine tabidirler.

J1 vizesi genellikle devlet, üniversite veya vakıflar tarafından Amerika'ya eğitim veya araştırma amaçlı gönderilen öğrenciler için düzenlenmektedir. J1 vizesine başvurabilmek için sözkonusu değişim programını organize eden kuruluş tarafından düzenlenebilen IAP-66 formuna ihtiyaç vardır. F1 vizesine başvurabilmek için gereken I-20 formuna benzer bir form olan IAP-66 formu olmadan J1 vizesine başvurulamaz.

J1 vizeli öğrencilerin eğitim gördükleri okula devam zorunluluğu vardır ve kampüs içi veya, eğitim görülen konuyla ilgili olmak koşuluyla, kampüs dışı bir işte haftada 20 saat çalışabilirler. Eğitim süresi bittikten sonra eğitim süresi bir yıldan az ise eğitim süresi kadar, fazla ise 18 aya kadar çalışılabilir. Bu çalışmanın eğitim yapılan alanda olması şarttır.

J1 vizesi ile katılınan program sona erdiğinde öğrencinin kendi ülkesine dönerek iki yıl kalma zorunluluğu vardır. Bu kural kültürlerin karşılıklı aktarımını güçlendirme fikrine dayanır ve sponsor olan kuruluşlarla yapılabilen anlaşmalarla değiştirilebilir.
    J1 vizesi ile Amerika'da bulunan kişilerin eş ve çocukları çalışma izni veren J2 vizesi alabilirler.

3. EjjeNNa Administrator

M1 vizesi, Amerika'da mesleki ve teknik konularda eğitim veren programlara katılmak isteyen kişilere yönelik düzenlenmiştir. Başvuru şekli F1 vizesi ile tamamen aynıdır, sadece I-20 formu yerine I-20M-N formu gereklidir. M1 vizeli öğrenciler okula haftada en az 12 saat devam etmek mecburiyetindedirler ve eğitimleri sona ermeden hiçbir şekilde çalışamazlar. Ancak devam edilen program sona erdikten sonra eğitim alınan her dört ay için bir ay (toplam altı ayı geçmemek şartıyla) çalışma izni verilmiştir. M1 vizeli kişilerin eş ve çocukları M2 vizesine tabidirler. Bu vize ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için konsolosluklarla irtibata geçebilirsiniz.

4. YaRaLi CoCuQ Well-Known Member

tesekkur ederım saol

5. illegal_18 Well-Known Member

paylaşım için tşk...

Sayfayı Paylaş