D-SLR fotoğraf makineleri

Konusu 'Fotoğrafçılık' forumundadır ve pult tarafından 8 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

1. mecay Well-Known Member

yaklaşık 2000 e kadar açılabilirim aslında dslr makine almak istiyordum ama en azından bi 5-6 sene problem yaşamadan kullanabileceğim bir makine olması lazım benim aklımda olan kanon400d veya 350 d de olabilir ama pek nicon hakkında fazla bir bilgim yok sizce hangisi olabilir

2. pult Well-Known Member

Selam mecay,D-SLR alacaksanız başlangıç olarak tavsiyem 450D bu makineyi tr'de 1.750 TL gibi bir fiyata bulabilirsiniz garantili olarak,spot piyasada garantisiz dahada ucuza alabilirsiniz.

Bu makineyi bende kullanıyorum,450D giriş seviyesi D-SLR'lar içerisinde bir efsanedir ve bu makineyi uzun bir zaman kullanabilirsiniz ben bir yıl önce almıştım,canon 7D,canon 50D makinelerim olmasına rağmen pratik hafif ve çok yetenekli bir makine olduğu için hep bu makineyle çekimlere çıkıyorum,son günlerde fujifilmin SLR-LİKE makinesi olab f100FS' kullanıyorum,fotoğrafçılık bölümünde F100FS ile ilgili fotoğraflar ve küçük bir inceleme mevcut bunuda bir incele derim.

3. mecay Well-Known Member

örnek foğraf çekimleini ekleye bilirmisin buraya

4. pult Well-Known Member

5. mecay Well-Known Member

yani 450 d diyorsun sonuç olarak alınabilecek makinalar arasında..

peki nikon nasil bir makine

6. pult Well-Known Member

Kesinlikle 450D diyorum,hiç pişman olmayacağın bir makinedir,tabiki alınacak çok daha güzel makineler var ama bütçenize göre alınacak en güzel makinedir,Canon 7D ve Canon EF 28-135 lens ile beraber bana 3700$ geldi ve bu makineyi bu kombinasyon ile alınacak en iyi fiyatı buldum ve öyle aldım,D-SLR makineler fotoğrafçılığın en üzt seviyesidir ekipman olarak,ve bir makineyle bir lens'ile yetinmezsin sürekli yenilersin,mesela diyelimki 450D'yi aldın muhtemelen kit lens ile beraber gelir bu makine (18-55) bir süre saonra bu lens sana yeterli gelmemeye başlar yeni lensler yeni harcamalar bu uzayıp gider.

Bir alternatif sunayım sana,D-SLR'a göre çok ucuza alabileceğin ve uzun zaman kullanabileceğin bir makine.
    http://www.turkeyarena.com/turkeyarena/fotografcilik/30695-fujifilm-finepix-s100fs-inceleme.html

7. pult Well-Known Member

Sony en yeni D-SLR makinesi'ni duyurdu.
    Sony A450 zengin yaratıcı çekim özellikleri sunuyor. Güçlü fonksiyonlarının yanında kolay kullanım yapısına da sahip olan Sony DSLR A450 dijital SLR fotoğraf makinesi her türlü çekim ihtiyacına cevap veren zengin çekim karakteristiği ile kullanıcıların harika fotoğrafları gelişmiş kullanım özellikleri ile çekmelerini sağlıyor. Dijital SLR fotoğrafçılığa başlayan aktif kullanıcılar için ideal bir model olan Sony A450 portre fotoğraflardan hareketli nesnelerin çekimlerine kadar geniş bir kullanım alanı sunuyor. 14.2 megapiksel çözünürlüğe ve Exmor CMOS sensöre sahip olan Sony Alpha 450 dijital SLR kameranın BIONZ işlemcisi bulunuyor.
    Sony A450 2.7 inç LCD ekran
    Sony A450 fotoğraf makinesi ISO 12,800 değerine ulaşan ışık hassasiyeti ile loş ışıklı ortamlarda da son derece kaliteli görüntüler elde ediyor. Kameranın kompozisyonu % 95 oranında yansıtan parlak optik vizörü çerçeveleme ve kompozisyon oluşturma işlemlerini keyifli hale getiriyor. Bu tür işlemlerde ayrıca Sony A450 fotoğraf makinesinin 2.7 büyüklüğündeki Clear Photo LCD ekranı da kullanılabiliyor ve manuel netleme canlı ön izlemede net ve parlak, ful çözünürlüklü bir görüntü elde ediliyor.
    Sony DSLR-A450 BIONZ görüntü işlemci
    Sony A450 DSLR fotoğraf makinesinin güçlü BIONZ görüntü işlemcisi saniyede maksimum 5 kareye ulaşan bir seri çekim olanağı sunuyor. Speed Priority (Hız Öncelikli Çekim) modunda (AF otomatik netleme ve AE modları seri çekime ayarlanarak) makinenin seri çekim hızı saniyede 7 kare gibi şaşırtıcı bir seviyeye çıkabiliyor. Bu hız da spor karşılaşmaları gibi hızlı çekim gereken ortamlarda fazlasıyla yeterli oluyor.
    Sony A450 SLR kamera özellikleri
    • 14.2 megapiksel efektif çözünürlüklü Exmor CMOS sensör
    • Saniyede 7 kareye varan seri çekim hızı
    • Manual Focus Check Live View
    • Auto HDR
    • 1,050 adet fotoğraf çekimi sağlayan uzun batarya ömrü
    • SteadyShot INSIDE

8. pult Well-Known Member

Samsung NX10

Samsung Electronics, fotoğrafseverlere kompakt bir gövde yapısı içerisinde optimum görüntü kalitesi sunan yeni nesil dijital fotoğraf makinesi Samsung NX10 modelini duyurdu. Samsung'un yeni fotoğraf makinesi sayesinde fotoğrafseverler mükemmel görüntü kalitesinden ödün vermeden kaliteli fotoğrafları ve yaratıcı çekimleri kolaylıkla gerçekleştirebiliyorlar
    Hızlı ve etkin bir AF otomatik netleme sistemine ve 14.6 megapiksel APS-C tip CMOS görüntü sensörüne sahip olan Samsung NX10 dijital kamera 3.0 inç büyüklüğündeki kendine özgü AMOLED ekranı ile fotoğrafseverlerin parlak güneş ışığı altında dahi kolaylıkla çekim yapmalarını sağlıyor. Kullanıcılar Samsung NX10 ile sadece fotoğraf değil aynı zamanda HD kalitesinde video kayıt da yapabiliyorlar. Siyah ve gümüş renk seçeneklerine sahip olan Samsung NX10 ergonomik, hafif ve kompakt yapısı ile dikkat çekiyor.

AMOLED ekran
    Samsung, AMOLED ekranları pek çok ürününde kullanarak yaygınlaştırıyor. Samsung NX10 fotoğraf makinesinde de 3 inç büyüklüğünde bir AMOLED ekran kullanılmış. AMOLED ekrana sahip kameralar parlak güneş ışığı altında da netlikle görülebilir bir görüntü sunduklarından kullanıcıların fotoğraf çekim işlemlerini daha rahat ve daha kolay bir hale getiriyor.
    Yeni nesil fotoğraf makineleri
    Mevcut en hızlı otomatik netleme sistemlerinden birine sahip olan Samsung NX10 yeni nesil dijital fotoğraf makinesi fotoğrafseverlerin hiçbir özel anı kaçırmamalarını sağlıyor. Samsung'un yenilikçi DRIMe II Pro motoru ve gelişmiş AF otomatik netleme algoritması yüksek hızda otomatik odaklama yapılmasını sağlıyor. Fotoğrafseverler gelişmiş özelliklere sahip Samsung NX10 ile sadece fotoğraf değil HD kalitesinde (H.264 codec) video kayıt da gerçekleştirebiliyorlar.

Samsung NX10 yeni nesil kompakt fotoğraf makinesi
    Geniş manuel çekim özelliklerine sahip olan yeni nesil Samsung NX10 fotoğraf makinesi Smart Auto otomatik çekim fonksiyonu sayesinde mevcut çekim ortamını analiz ederek duruma en uygun çekim modunun otomatik olarak belirlenmesini sağlıyor. Kameranın Süpersonik Toz Temizleme sistemi de görüntü sensörüne bulaşması olası toz ve kir taneciklerini otomatik olarak temizliyor.

9. pult Well-Known Member

Sigma fotoğraf dünyasının çok bilindik bir markası olmasına rağmen lenslerinden başka fotoğraf makinelerine ülkemizde pek rağbet yoktur,ama dünyada söz sahibidir bu konuda,konica-minoltanın sony tarafında satın alımasından sonra rakipleri azalan canon ve nikon pazarın kendilerine kalmadığını sony alfa serisi ve sigmanın başarılı ürünleriyle piyasaya çıktıklarında anlamış oldular.
    Gelelim SD15'e,Sigma SD15 fotoğraf makinesi SIGMA SD serisinin en son model olup, 14 Megapiksellik FOVEON X3 doğrudan görüntü algılayıcısı ile çalışmakta. Algılayıcı, her bir renk (RGB) için düzenlenmiş üç farklı katmanlı yapı üzerinde çekim yapmaktadır. Yeni Sigma SD15 fotoğraf makinesi “TRUE II” görüntü işleme motoru yardımıyla 14 megapiksel doğrudan görüntü algılayıcısından gelen yüksek miktarda veriyi işlemekte. Aynı zamanda etkileyici üç boyutlu detaylar içinde zengin renk (gradasyon) geçişli, yüksek çözünürlüklü görüntüler oluşturuyor.
    SD kart kullanmakta olan Sigma SD15 fotoğraf makinesi büyük 3.0 inç LCD monitöre, 77 parçalı Otomatik Poz (AE) algılayıcısı, AFE (Analog Front End), kullanıcı dostu tasarım ve bu özelliklerin sağladığı yüksek görüntü kalitesine sahiptir. Dayanıklı deklanşör mekanizması 100 bin kare üzerinde çekim ömrü ile dijital fotoğrafçılık için ideal.
    Sigma, Ekim 2002’de beri üç dijital SLR (SD9,SD10 ve SD14) fotoğraf makinesi tanıtmıştır. Mart 2008’de ise aynı ebatta görüntü algılayıcısı kullanmakta olan DP1’i tanıttı. DP ve SD serisi fotoğraf makineleri amatör ve profesyonel olmak üzere çok farklı kategoriden fotoğrafçıların kuvvetli ilgisi ile karşılaşmıştır. Yeni SD15 gelişmiş işlem hızı, kullanım ve performansı ön planda tutarak doğrudan görüntü algılayıcı prensipleri doğrultusunda geliştirilmiş, üstün görüntü kalitesine sahiptir.

10. pult Well-Known Member

Dijital SLR fotoğraf makinelerinde video kayıt fonksiyonu her geçen gün yaygınlaşmaya devam ediyor. Kompakt fotoğraf makinelerinde video kayıt özelliğine bir süredir zaten aşinaydık ancak üst seviye dijital SLR modellerinde video kaydetme olanağı oldukça yeni bir özellik. Canon'un kısa süre önce tanıttığı video kayıt özellikli Canon EOS 550D gelişmiş bir amatör seviye dijital SLR fotoğraf makinesi olmasına rağmen cihazda yarı profesyonel EOS 7D modelinde tercih edilen video kayıt fonksiyonunun kullanılmış olması dikkat çekiyor. Canon EOS 550D fotoğraf makinesi ile 1080p 24 bps (veya 25 ya da 30 bps) video kayıt gerçekleştirilebiliyor. Video kayıtta 720p kalitesinde 50 ya da 60 bps seçenekleri de mevcut.

Özellikleri
    18 Megapiksel APS-C CMOS sensör
    ISO 100-6400 (12.800 kadar Genişleme ile DIGIC 4 işlemci)
    3.7fps Sürekli çekim
    manuel kontrol ve seçilebilir kare hızları ile Full HD film kaydı
    7.7cm (3.0 ") 03:02 Clear View LCD 1040 k noktalarla
    iFCL ölçümleme sistemi 63 bölgeli Çift katmanlı Ölçüm Sensörü ile
    Hızlı Kontrol ekran ayarlarını çekim değiştirmek için
    Pozlama telafisi + / -5 durak
    Auto ISO seçin maksimum değeri
    Harici Mikrofon soketi
    Film kırpma fonksiyonu
    Eye-Fi fonksiyonları

11. pult Well-Known Member

Sony DSLR-A290 özellikleri
    • 14 megapiksel çözünürlüklü görüntü sensörü
    • APS-C sensör
    • 9 AF-stop
    • ISO 3200'e varan ışık hassasiyeti
    • SteadyShot dahili görüntü sabitleyici
    • 2.7 inç büyüklüğünde LCD ekran
    • SD / SDHC ve Memory Stick Duo/PRO Duo hafız kartı yuvası
    • HDMI çıkışı ve and new yeni dahili HELP (Yardım) fonksiyonu

12. ot-gu Genel Sorumlu

çok fazla özellik yok gibi, giriş seviyesimi oluyor Emre bu.

13. pult Well-Known Member

Evet hocam,giriş seviyesi güzel sayılacak bir makine.

14. pult Well-Known Member

50D nin devamı niteliğinde olan 60D,duyurusunun ardından hemen piyasaya sürüldü, kendini geliştirmek isteyen amatör fotoğrafçılara aynı zamanda full HD video çekme olanağıda veriyor,şahsen ben 50D'den daha çok gelişmiş bir makine beklerken pekte öyle umduğumu bulamadım diyebilirim,50D kullanmaya devam edeceğim:).
    Makinemi ileride güncellemek istersem 7D veya 5D mark II olabilir.

Canon EOS 60D ABD fiyatı sadece gövde olarak 1100$ civarında satılacağı belirtildi.

ÖZELLİKLERİ
    18 MP APS-C CMOS sensor
    Gelişmiş yaratıcı özellikler
    Değişken açılı 7,7cm (3,0 inç) 3:2 oranlı LCD
    Full HD filmler
    DIGIC 4
    ISO 100-6400, H:12800
    58 JPEG'e kadar 5,3fps çekim yapabilme
    9 noktalı çapraz tip AF Sistemi
    63 alanlı, Çift katmanlı Sensör ile iFCL ölçümü

15. pult Well-Known Member

hahaha kendime gülüyorum,kullanmaya devam edeceğim dediğim 50D makinemi satıp 60D almış bulunmaktayım.

Alalı daha 4 gün oldu detaylı inceleyip fikirlerimi paylaşacağımtpx.

16. ot-gu Genel Sorumlu

Hayırlı olsun, incelemeyi bekliyoruz bakalım.

17. pult Well-Known Member

Eyvallah oğuz sağol,biraz fotoğraf çekip koyacağım foruma,ama ilk izlenimlerim makine hakkında olumlu,sanki seveceğim makineyi:)

18. pult Well-Known Member

Pentax K-5 D-SLR makinesini sınırlı sayıda makyajlayarak piyasaya çıkardı,gümüş renk ağırlıklı makine eski K-5'e göre birazda donanım özelliği artırılmışve yeni makyajlı makinesinin yanına 3 adet yine sırnırlı sayıda üretilen lenside ilave etmiş.
    Bu lensler sırasıyla şöyle.
    smc DA 40mm f/2.8 Limited gümüş renk
    smc DA 21mm f/3.2 AL Limited gümüş renk
    smc DA 70mm f/2.4 Limited gümüş renk

19. pult Well-Known Member

Sevgili arkadaşlar,DSLR üreticisi olan firmalar hızla çoğalmaya başladı, bu üreticilerden en büyüğü ve büyümeye aday gibi görünenide SONY çok başarılı makinelere imza atmakta, en kısa zamanda yeni incelemelerle karşınızda olacağım.

Makineleri yerinde görüp test ettikten sonra inceleme yazılarım olacaktır.

20. ot-gu Genel Sorumlu

Bekliyoruz Emre bu ara bir DSLR almayı düşünüyorum daha doğrusu hanım zorluyor :) Yoksa galaxy s2 bana yetiyor.

Sayfayı Paylaş