çikolatalı kek

Konusu 'Mutfak Bölümü' forumundadır ve yaren38_20 tarafından 2 Kasım 2007 başlatılmıştır.

1. yaren38_20 Well-Known Member

ÇİKOLATALI KEK (CHOCOLATE MUFFINS)
    10-11 adet standart büyüklükte kek
    1 cup=1 su bardağı
    Malzemeler:• 255 g.un - 2 bardak
    • 2 çay kaşığı kabartma tozu
    • 1/2 çay kaşığı karbonat
    • 1/2 çay kaşığı tuz
    • 110-170g.arasında toz şeker (ben 130g.kullanıyorum.)-1/2 yada 3/4 bardak arası
    • 3-5 yemek kaşığı arasında kakao (ben dolu dolu 3 kaşık kullanıyorum.)
    • 1 yumurta
    • 240-260 ml. arasında süt (ben 250 ml. kullanıyorum) -1 bardak yada 1 bardak+2 yemek kaşığı
    • 1 çay kaşığı vanilya esansı ya da tozu
    • 90 ml. bitkisel yağ ya da 85 gr. eritilmiş, katı yağ - 1/3 bardak
    • 85 g. küçük çikolata parçacıkları (ben nestle bitter çikolata'nın dikdörtgen tabletini kullanıyorum)- 1/2 bardak
    • İsterseniz üstü için ekstra çikolata parçacıkları kullanabilirsiniz.

Yapılışı:
    1. Küçük kek kalıplarını hazırlayın, ya kalıpları yağlayın ya da kalıplara kağıt kek tabanlarından yerleştirin.
    2. Fırını 190-200 dereceye getirin.(turbo- fanlı fırınsa 170 dereceye ısıtın.)
    3. Büyük bir kasenin içine elenmiş unu, kabartma tozunu, karbonatı, tuzu, şekeri ve kakaoyu koyun.
    4. Başka bir kapta, yumurtayı çatalla çırpın. Sütü ve vanilyayı koyun. Arkasından bitkisel ya da eritilmiş katı yağı ekleyin.
    5. Islak karışımı, diğer kaptaki kuru karışıma ekleyin. İçinde topak kalmayana kadar karıştırın.
    6. Küçük parçalara bölünmüş çikolataları da ekleyip, bir güzel karıştırın.
    7. Kalıpların 2/3 ünü dolduracak şekilde bu karışımı paylaştırın.
    8. Üzerine arzu ederseniz ekstra çikolata ya da iri dövülmüş fındık ekleyebilirsiniz.
    9. Fırına koyup, 20-25 dakika pişirin. Keklerin üzerine hafifçe elinizle bastığınızda tekrar yerine geliyorsa pişmiş demektir.

Sonradan ek:Bu aralar çikolataları karışıma direkt eklemeden, kalıplara birer yemek kaşığı karışımdan koyup arasına birer parça çikolata yerleştiriyorum. Üzerine tekrar bir kaşık karışım ve en üste küçük küçük kestiğim çikolata parçalarını serpiştiriyorum...daha güzel oluyor.

Sayfayı Paylaş