Çikolatalı Kek Tarifi

Konusu 'Mutfak Bölümü' forumundadır ve Pelin tarafından 1 Haziran 2008 başlatılmıştır.

1. Pelin Super Moderator

Çikolatalı Kek
    Malzemeler:
    • 5 adet yumurta
    • 4 yemek kaşığı un
    • 1 fiske tuz
    • 240 gram bitter çikolata
    • 1 su bardağı şeker
    • 200 gram tereyağı
    • 1 yemek kaşığı kakao
    üzeri için;
    • 2 yemek kaşığı kakao
    • 80 gram beyaz çikolata
    Hazırlanması:
    - Çikolata ve tereyağını küçük parçalara ayırarak cam bir kaseye koyun. İçi kaynar su dolu bir tencerenin içine kabı oturtarak eriyinceye kadar bekletin.
    - Yumurtanın aklarını ve sarılarını ayırın. Sarılarına şeker ekleyip iyice çırpın. Un ve kakaoyu eleyerek ekleyin. Erimiş çikolatayı da ilave ederek mikserle karıştırın.
    - Yumurta aklarını temiz ve kuru bir kabın içerisine alın. Tuz ekleyip mikserle katılaşıncaya kadar çırpın. Bunu çikolatalı karışıma ekleyerek metal bir kaşıkla çırpmadan karıştırın.
    - 23 cmlik kelepçeli bir keke kalıbının tabanın ayağlı kağıt serin ve hamuru içine dökün. Fırını 180 dereceye ayarlayın. Isıya dayanıklı bir kasenin içine sıcak su doldurup fırının en alt rafına yerleştirin. Kek kalıbını ısınmış fırına vererek 35 dakika kadar pişirin.
    -Kek soğuyunca kalıptan çıkartın ve üzerine kakao serpiştirin. Beyaz çikolatayı sebze soyucu ile kıyın ve kekin üzerine koyarak süsleyin.

2. Pelin Super Moderator

Çikolatalı ve Cevizli Kek
    Malzemeler:
    • 4 yumurta
    • 1,5 su bardağı şeker
    • 2 yemek kaşığı yoğurt
    • 200gr tereyağı
    • 10-15 adet madlen sütlü çikolata
    • 2 su bardağı un
    • 1 paket kabartma tozu (~1 tatlı kaşığı)
    • 1 su bardağı irice dövülmüş ceviz
    Hazırlanması:
    Yumurta ve şekeri iyice çırpın. Çikolatalardan üç-dört tanesini sonradan eklemek üzere ayırıp kalanı tereyağı ile birlikte eritin.
    Yoğurdu ekleyip çırmaya devam edin. Çikolatalı tereyağını da ekleyip çırptıktan sonra unu ve kabartma tozunu kaba eleyin (henüz karıştırmayacaksınız).
    Ayırdığınız çikolataları minik parçalara kırın. Cevizle beraber un+kabartma tozunun üzerine serpin. Tüm malzemeyi tahta bir kaşıkla yavaşça karıştırın.
    Karışımı yağlanmış kek kalıbına boşaltıp 175C'de yaklaşık 40 dakika pişirin. (ben soğuduktan sonra keki ters çevirip üzerine pudra şekeri serptim.)

3. Pelin Super Moderator

Çift Çikolatalı Topkek
    Çikolatayı sevenlere…
    Malzemeler: (18 adet için)
    • 2,5 su bardağı un
    • 1 su bardağı süt
    • 6 yemek kaşığı kakao
    • 1/2 çay kaşığı tuz
    • 1,5 su bardağı damla çikolata
    • 13 yemek kaşığı tereyağ
    • 1/2 su bardağı esmer şeker
    • 1/2 su bardağı
    • 3 adet yumurta
    • 2 çay kaşığı kabartma tozu
    • 1 paket vanilya
    Hazırlanışı:
    şekerler hariç tüm toz malzemeler ve damla çikolata bir kapta karıştırılır. Tereyağı yumuşayıncaya kadar yaklaşık 5 dakika mikserle iyice çırpılır. şekerler ilave edilip 2-3 dakika daha çırpılmaya devam edilir. Karışıma yumurta eklenip çırpılır. Kuru karışım yavaş yavaş yumurtalı karışıma yedilirilir. En son süt ilave edilir. Yağlanıp unlanan top kek kalıplarına bölüştürülür. Önceden 180 dereceye ısıtılmış fırında 20-25 dakika pişirilir.

4. Pelin Super Moderator

Yoğurtlu ve Çikolatalı Kek
    Malzemeler:
    Tüm malzemeler oda sıcaklığında olmalı
    • 2 + 1/4 su bardağı un
    • 1 su bardağı kakao
    • 2 tatlı kaşığı kabartma tozu
    • 3/4 tatlı kaşığı karbonat
    • 1/4 tatlı kaşığı tuz
    • 16 yemek kaşığı margarin
    • 1 + 1/2 su bardağı toz şeker
    • 4 yumurta, hafif çırpılmış
    • 1 tatlı kaşığı vanilya
    • 1 + 1/2 su bardağı süzme yoğurt
    • 180gr bitter çikolata, benmari usulü eritilip soğutulmuş
    Notlar:
    benim bizdeki su bardağı ile kullandığım ölçüler: 2 sb. un, 1 sb.'dan biraz az kakao, 1 paket yağ, 1sb. toz şeker, 1+1/4 sb. yoğurt, 160gr çikolata
    Asıl tarifte kullanılan ekşi krema (sour cream) yerine ben süzme yoğurt kullandım. 1 bardak ekşi krema yerine evdeki malzemelerle kullanabileceğiniz alternatifler:
    1 bardak lor peyniri + 2 veya 3 yemek kaşığı süt + 2 yemek kaşığı limon suyu
    yarım bardak lor peyniri + yarım bardak yoğurt
    7/8 (sekizde yedi) bardak yoğurt + 3 yemek kaşığı tereyağı veya margarin
    Hazırlanması:
    Çikolatayı benmari usulü eritin. (Yarısına kadar su dolu bir tavayı ocağa koyun, onun üzerine de daha küçük bir tava içindeki çikolataları yerleştirin. Çikolata kaynayan suyun ısısı ile erisin.)
    Kek kalıbınızı yağlayıp unlayın. (ben sadece yağlıyorum.) Yağlı bir kağıt üzerine unu, kakaoyu, kabartma tozunu, karbonatı ve tuzu eleyin. Hepsi özleşene kadar bu işleme devam edin. (yaklaşık üç sefer)
    Mikserle yağı 30-45 saniye (krema kıvamına gelene kadar) çırpın. Hızı düşürüp çırpmaya devam ederek azar azar şekeri ilave edin. Hızı arttırıp (arada kenarlara yapışan karışımı spatulayla ittirerek) 3-5 dakika daha çırpın.
    Yumurtaları teker teker ilave edin. Her ilaveden sonra özleşene kadar 1-2 dakika iyice çırpın. Arada spatulayla kenarları temizlemeye devam edin. Yumurtaların ardından vanilyayı ekleyin.
    Fırını 150C'ye getirin. Mikserin hızını azaltın. Unlu karışımı yoğurtla dönüşümlü olarak 3 seferde ekleyin. (un-yoğurt-un-yoğurt-un) Hafifçe karıştırıp unlu yer kalmamasını sağlayın. Ilınan çikolatayı karışıma yavaşça ilave edin. Karışımı yağlanmış kalıba dökün. Spatula ile kenarların ortadan 2cm daha yüksek olmasını sağlayın. Isınmış fırında batırdığınız kürdan temiz çıkana kadar (yaklaşık 1 saat) pişirin. Soğuduktan sonra kalıptan çıkarıp servis yapın. (ben 1 gece kalıpta bekletip ertesi sabah çıkarıyorum.)

5. Pelin Super Moderator

Yoğun Çikolatalı Küçük Kekler
    Malzemeler:
    Kek Malzemeleri:
    • 110 g (yarım su bardağı) margarin, oda sıcaklığında
    • 200 g kahverengi şeker
    • 1 yumurta
    • 1 paket vanilya
    • 50 g bitter çikolata, eritilmiş, hafif soğutulmuş
    • 100 g un
    • 1 paket kabartma tozu
    • 125 ml (yarım su bardağı) kaynamış su
    Sos Malzemeleri:
    • 175 g bitter çikolata
    • 75 g sütlü çikolata
    • 200 ml çiğ krema (marketlerin süt reyonlarında satılıyor)
    • 1 paket vanilya
    Kekin Hazırlanması:
    margarin ve şekeri mikserle karıştırın. yumurta ve vanilyayı ekleyin.
    hafif soğumuş çikolatayı yavaşca fazla karıştırmadan ilave edin.
    unu ve kabartma tozunu ayrı bir yerde karıştırın. kaynar su ile dönüşümlü olarak karışıma ekleyin. (düzgün ama hafif sıvı halde bir karışım olacak)
    4fırını 180C'ye getirin. kek harcını kalıplara paylaştırın. 30-40 dakika pişirin. piştikten sonra tamamen soğumalarını sağlayın.
    Sosun Hazırlanması:
    çikolataları küçük parçalara kırın. krema ve vanilya ile bir tavada eriyene kadar ısıtın.
    ara sıra karıştırarak oda sıcaklığında soğutun. keklerin üzerine bir miktar koyup, bir kaşığın arkası ile sosu yayın.

Sayfayı Paylaş